تلاش‌هاي گسترده در آستانه سالگرد انتخابات

ميرحسين موسوي و مهدي كروبي دو نامزد معترض به نتيجه انتخابات خرداد ماه در ديدار با يكديگر اعلام كردند در صورت دادن مجوز راهپيمايی، در سطح ملی مردم به شرکت در اين راهپيمايی دعوت شوند. این دو همچنین اعلام کردند در صورت عدم صدور مجوز برای راهپیمایی با تنوع و تکثری که شبکه‌های اجتماعی دارند به صورت مسالمت آميز جريان اطلاع رسانی صورت گيرد. به بيان ديگر، اين دو به طور غير رسمي از مردم خواسته‌اند در راهپيمايي‌هاي مسالمت‌آميز ۲۲، ۲۵ و ۳۰ خرداد شركت كنند. اين در حالي است كه اهالي متصل به حاكميت موسوي و كروبي را سران فتنه مي‌نامند و در هر موقعيتي خواسته‌ خود را مبني بر دستگيري و محاكمه اين دو تكرار مي‌كنند.

از سوي ديگر سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي در آستانه سالروز انتخابات رياست جمهوري بيانيه‌اي صادر كرده است. در بخشي از اين بيانيه آمده است: «خرداد ماهی است که نهضت اصلاح طلبی در آن تولد یافت و جامعه مدنی با قرائتی نو از اندیشة بنیان گذار نهضت شکل گرفت.» 

اين بيانيه مي‌افزايد: «حماسه جاودانه ۲۵ خرداد تاکیدی بود بر این عدم باور و در همراهی اصلاح اندیشی و اصلاح طلبی. مع‌الاسف میل تمامیت‌خواهی، جریان حوادث را به سمتی برد که حتی وساطت و مصلحت اندیشی های خیرخواهانة برخی از بزرگان برای بازگرداندن امور به مسیر درست و واقعی نتیجه نداد و مشاهده شد پیش از طی مسیر قانونی متعارف در همه انتخابات در جهان، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری دورة دهم، خارج از مجرای طبیعی اعلام و به ملت تحمیل شد.»

اين بيانيه ادامه مي‌‌دهد: «بعضی از حوادث و وقایع روزهای قبل از انتخابات به‌سان هشداری جدی از سوی اقتدارگرایان به نامزدهای خارج از دایره قدرت و هواداران آنها به چشم خورد. در آن ایام و در روزهای بعد به هیچ یک از اعتراضات مدنی توجهی نشد و سناریوی مهندسی شده پیروزی انتخاباتی، آنچنان دل از طراحان و مجریان آن ربوده بود که حتی خروش ملت در ۲۵ خرداد که برای همیشه در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت و موجب بهت و حیرت جهانیان شد نیز نتوانست اقتدارگرایان را به خود آورد.»

بيانيه سازمان مجاهدين مي‌افزايد: «اکنون که یک سال از آن روزهای تلخ و شیرین گذشته است، حماسه ملت در خرداد ۸۸ به عنوان نماد ملی جنبش سبز اصلاح طلبی در جهان معرفی شده و در خاطره ها باقی مانده است که ۳۰ خرداد روز انتقام از جنبشی بود که تاکید مجدد بر دفاع از حقوق شهروندی و آزادی های مدنی را به عنوان نمایشی از واقعیت و مطالبات اجتماعی و سیاسی ملت عرضه نمود.»

از سوي ديگر، بر اساس گزارش‌هاي رسيده از شهرهاي مختلف و به خصوص تهران، شعارنويسي عليه نظام بر روي ديوارها شدت يافته است. وبلاگ‌ها و وب‌سايت‌هاي معترض به نتيجه انتخابات فرمايشي بيش از پيش فعال شده و با اطلاع‌رساني بيش از پيش مخالفت خود را نسبت به نتيجه انتخابات بيان مي‌كنند. اين در حالي است كه نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي نيز دست روي دست نگذاشته‌اند. گزارش‌هاي غيررسمي از جلسات متعدد براي تعيين نحوه سركوب شديد آزاديخواهان حكايت مي‌كند. در نخستين اقدام، به بهانه مبارزه با مزاحمين نواميس و مانكن‌هاي سازمان يافته(!) فضاي پليسي و امنيتي شدت يافته‌است. آگاهان معتقدند اعدام‌هايي كه متناوبا انجام مي‌شود براي ارعاب هر چه بيشتر فعالان مدني و سياسي در آستانه سالگرد انتخابات است. با اين حال گمانه زني‌ها براي برخورد با مردم و افزايش فشار بر روي آنها ادامه دارد.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: