دادگاه ویژه روحانیت خواستار تعطیلی دفتر آیت الله منتظری شد

دادگاه روحانیت پس از احضار احمد منتظری فرزند آیت الله منتظری از او خواست دفتر این مرجع مخالف را که در دسامبر گذشته فوت کرده بود ، تعطیل کند . فرزند آیت الله منتظری با اعلام این خبر درسایت دفتر آیت الله منتظری تاکید کرده است که در جلسه دادگاه روحانیت ” مسئله تعطیلی دفتر آیت الله العظمی منتظری را مطرح کردند که با مخالفت جدی اینجانب روبرو شدند.”

او تاکید کرد پیش از این اداره اطلاعات قم چنین خواسته ای را با او مطرح کرده بود اما او تاکید کرده بود که ” طبق هیچ قانونی ادامه کار دفتر منع نشده‌است و من به هیچوجه این ننگ را نمی‌پذیرم که دفتر مرحوم پدرم را تعطیل نمایم.”

وی توضیح داد پس از پایان جلسه در نامه ای به او ابلاغ گردید ” برخلاف قانون وشرع ” به اخذ وجوهات شرعیه و پرداخت شهریه ادامه می‌ دهد.

احمد منتظری در پاسخ به این ابلاغ تاکید کرده است که برای ادامه کار و بر اساس فقه شیعه ” بقا بر تقلید میت اعلم یا واجب است یا جایز.”

او اجازه بقا بر تقلید چند تن از مراجع تقلید را ضمیمه واکنش خود به دادگاه ویژه روحانیت کرده است.

مراجع تقلیدی که تصویری از اجازات آنها منتشرشده است آیت الله شبیری زنجانی ، آیت الله موسوی اردبیلی ، آیت الله یوسف صانعی ، آیت الله صادق شیرازی و آیت الله اسد الله بیات زنجانی هستند که اغلب این مراجع در حوادث اخیر از جنبش مخالفان حمایت کرده اند.

آیت الله حسینعلی منتنظری از مراجع بزرگ شیعه ومنتقدان جدی حکومت در ایران در دسامبر گذشته فوت کرده بود ودر مراسم خاکسپاری او هزاران تن از مقلدان وی ومعترضان شرکت کرده بودند وعلیه حاکمیت وبه هوادارای از جنبش سبز شعار سر دادند.

وی در سال ۱۹۸۵ به جانشینی آیت الله خمینی بنیانگذارجمهوری اسلامی انتخاب شده بود اما به دلیل مخالفت با اعدام هزارن نفر از زندانیان سیاسی درتابستان ۱۹۸۸ وهمچنین دفاع از برادر داماد خود مهدی هاشمی که بوسیله دستگاه قضائی اعدام شده بود از سمت خود برکنار شد.

آیت الله منتظری پس از فوت آیت الله خمینی از انتخاب آیت الله خامنه ای به سمت رهبری جمهوری اسلامی به شدت انتقاد کرد ومجلس خبرگان را به ” توهین به مرجعیت ” متهم کرد وشخصیت علمی آیت الله خامنه ای را زیر سوال برد وبا تاکید بر اینکه خود از پایه گذاران نظریه ولایت فقیه است رهبری کشور را شایسته آقای خامنه ای ندانست.

به دنبال این انتقادها مقامات حکومتی وی را در حصرخانگی قرار دادند اما در دوره اصلاحات این حصررفع شد.

در جریان حوادث اخیر وی از جنبش معترضان حمایت کرد وبا تاکید بر اینکه خود از نظریه پردازان ولایت فقیه است اعلام کرد آنچه که در حال حاضر در کشور حاکم است ” ولایت نظامی است نه ولایت فقیه.”

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: