وقتی سپاه مسئول برگزاری مراسم سالگرد خمینی میشود باید انتظار این افتضاحات را هم داشت

برنامه ریزی بی مخهای سپاه و بسیج برای این مراسم  آنقدر بد بود که افتضاح آن حتی به مطبوعات حامی دولت کودتا هم کشید . از جمله سایت بولتن نیوز که از سر سخت ترین سایتهای طرفدار رئیس دولت کودتاست از کمبودهای جدی و اساسی در برنامه ریزی این مراسم خبر داده است : به نقل از سایت بولتن نیوز:

شبکه ایران – مهدی خانعلی‌زاده: حاشیه‌های پررنگ مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران سبب شده تا برخی از مسائل این مراسم که موجب زحمت و ناراحتی برای عزاداران را فراهم کرد، مغفول بماند.

درحالی که مسئولان برگزاری مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) از برنامه‌ریزی چندماهه برای ساماندهی حرم و اسکان زائران سخن گفته بودند، کوچکترین نظمی در اجرای این مراسم دیده نمی‌شد؛ به نحوی که این موضوع با انتقاد شدید عزاداران حاضر در حرم روبرو شد.

آلودگی شدید محوطه حرم مطهر

درحالی که یکی از اصلی‌ترین تمهیدات لازم برای چنین مراسمی، در نظر گرفتن نیروهای خدماتی برای تمیز نگه داشتن محوطه حضور عزاداران و زائران است، کثیفی بیش از اندازه محیط اطراف صحن موجب ناراحتی مردم شده بود.

بوی بد ناشی از تجمع زباله‌ها در محوطه هم یکی از مواردی بود که خانواده‌های حاضر در اطراف صحن را به شدت آزرده کرده بود؛ خانواده‌هایی که از شب قبل خود را به حرم امام رسانده بودند تا بتوانند در مراسم سالگرد ارتحال ایشان شرکت کنند.

کمبود آب برای آشامیدن و وضوگرفتن

با توجه به گرمی هوا و همچنین ازدحام قابل پیش‌بینی جمعیت در مراسم، انتظار می‌رفت تا امکانات مناسب برای دسترسی زائران به آب اشامیدنی و همچنین سرویس‌های مناسب بهداشتی برای وضوگرفتن از سوی مسئولان برگزاری فراهم شود اما این موضوع هرگز محقق نشد.

نبود آبخوری برای مردم سبب شده بود تا تعدادی از شیرهای آب چاه که به منظور آبیاری فضای سبز محوطه حرم استفاده می‌شدند، از سوی مردم به عنوان آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار شبکه ایران، با وجود طعم و بوی نامناسب، مردم و عزاداران امام خمینی (ره) مجبور بودند برای رفع عطش خود از این آب استفاده کنند.

همچنین کمبود سرویس‌های بهداشتی که به هیچ عنوان جوابگوی سیل جمعیت نبود، سبب شده بود تا مردم در صف‌های طویل دستشویی بایستند و با مشقت فراوان وضو بگیرند.

عدم هماهنگی و نظم برای ورود عزاداران به داخل صحن

از آنجایی که برای ورود به داخل صحن اصلی حرم و حضور در برابر جایگاه سخنرانان، اجازه همراه داشت هیچگونه وسیله اضافی نظیر تلفن همراه، سوئیچ، دسته کلید و حتی تسبیح و مهر نماز هم داده نمی‌شد، تعدادی اتوبوس برای تحویل وسائل مردم درنظر گرفته شده بود.

با این حال، تعداد بسیار معدود این اتوبوس‌ها سبب شده بود تا پس از پر شدن سریع آن‌ها، سایر عزاداران برای تحویل اشیا خود دچار مشکل شوند و به همین دلیل نتوانند به داخل صحن راه پیدا کنند.

این مساله که با انتقاد شدید مردم روبرو شده بود، سبب شد تا جمعیت زیادی از مردم مجبور شوند تا بیرون از صحن حرم و در محوطه اطراف روی زمین بنشینند و نماز را از همانجا به امامت رهبر معظم انقلاب، بخوانند.

جلوگیری از حضور مردم در صفوف ابتدایی

پخش کارت‌هایی از سوی دبیر ستاد برگزاری مراسم میان برخی افراد خاص، سبب شده بود تا مشتاقان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نتوانند در ردیف‌های ابتدایی نماز حضور داشته باشند.

در صفوف ابتدایی نزدیگ به جایگاه سخنرانان، پس از جایگاه ویژه مقامات که با نرده جدا شده بود، قسمتی نیز که آن هم با نرده از بقیه مردم جدا شده بود، به حضور برخی افراد خاص با کارت مخصوص اختصاص داشت.

منابع آگاه به خبرنگار شبکه ایران گفتند که این کارت‌ها از سوی «محمدعلی انصاری» در میان افراد پخش شده و این افراد توانستند با این کارت‌ها، به ردیف جلوی مراسم راه پیدا کنند.

عدم تدبیر لازم برای بازگشت مردم از نماز جمعه

نبود هماهنگی و پیش‌بینی لازم درباره وسایل حمل و نقل عمومی نظیر مترو سبب شد تا حوادث تلخی برای عزادارن رقم بخورد. این مساله سبب شد تا در جریان ازدحام مردم در حین بازگشت از نماز جمعه و هنگام حضور در ایستگاه مترو، بیش از 130 نفر مصدوم و یک نفر ضربه مغزی شوند.

ناصری مسئول فوریتهای پزشکی مترو تهران گفت: جمعیت میلیونی نماز گزاران در حین بازگشت از نماز جمعه در راهروها و پله مترو ازدحام کردند و در اثر فشردگی جمعیت، تعداد 130 نفر از هموطنانمان توسط مرکز فوریتهای پزشکی مترو به صورت سرپایی مداوا شدند.

به گفته وی همچنین یکی از نمازگزاران در اثر فشار جمعیت و تصادم با شی سخت، ضربه مغزی شد.

با توجه به مسائل ذکر شده، به نظر می‌رسد بازنگری در برنامه‌ریزی برای این مراسم عظیم که حضور گسترده و میلیونی مردم در آن کاملا محتمل و قابل پیش‌بینی است، یکی از ضروری‌ترین موضوعات مدیریتی در تولیت حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران باشد.

Advertisements

یک پاسخ to “وقتی سپاه مسئول برگزاری مراسم سالگرد خمینی میشود باید انتظار این افتضاحات را هم داشت”

  1. mohammad hossein emamparast Says:

    فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: