تکفیر اعلان ورشکست است: ابوالحسن بنی صدر(نخستین رئیس جمهور ایران)

با تشکر از دوستی که مطلب زیر را برای ما ارسال داشته اند، ما از مطالب ارسالی شما استقبال کرده و پس از تایید هیئت تحریریه همه را در این سایت قرار میدهیم ( ذکر  یک مقاله و خبر  لزوما به معنای تایید اعتقاد و مرام سیاسی نویسنده نیست) :

بیانیه ابوالحسن بنی صدر(نخستین رئیس جمهور ایران) در تقبیح به کارگیری سلاح تکفیر بر ضد آقای عبدالکریم سروش
در 8 خرداد 1389، روزنامه خشونت گستر کیهان به نام «مدرسین حوزه علمیه قم»، بیانیه ای را منتشر کرده است. در این بیانیه و به عنوان دلیل ارتداد آقای عبدالکریم سروش، آمده است:
« با تخطئه مبانی نظام اسلامی و ولايت فقيه ارتداد خود را بر همگان ثابت كرد».
این نخستین بار نیست که (ملاتاریا) از سلاح تکفیر استفاده می کند. طبق رویه، به گاه ورشکستگی سیاسی و فکری، سلاح تکفیر را به کار برده است. اما این بار، ورشکستگیِ به تقصیر (ملاتاریا) همه جانبه است. همه وجوه این ورشکستگی فکری و عملی در جمله فوق آمده است. همین یک سطر از بیانیه دلیل زوال نظریه برده ساز ولایت فقیه است، زیرا:
1. حتی خود آقای خمینی – که در 25 خرداد 60، با مرتد خواندن جبهه ملی، ورشکستگی سیاسی خود و رﮊیم خویش را اظهار کرد – در فقهش انکار ولایت فقیه را بیرون رفتن از دین نمی دانست.
2. اکثریت فقهای شیعه، از جمله سه مرجع شرکت کننده در نهضت مشروطیت، برای فقیه ولایت قائل نبودند و در تلگراف رسمی به محمد علی شاه، با صدای بلند اعلام کردند که حاکمیت در زمان غیبت، از آن جمهور مردم است.
3. آقایان خوئی و گلپایگانی و خوانساری و طباطبایی قمی و روحانی و …از مراجع همعصر آقای خمینی، آشکارا با ولایت فقیه مخالف بودند.
4. آقای منتظری اخیراً ولایت مطلقه فقیه را از مصادیق شرک دانست.
بدین قرار حتی در چارچوب فقه تکلیف مدار نیز صدور حکم ارتداد آقای سروش با این استدلال «تخطئه مبانی نظام اسلامی»، بی پایه است. با کمال تاسف باید گفت صادرکننده/گان این بیانیه گواهی می دهند که فقه آنها به بندگی کامل قدرت در آمده است که در ذات خود دین ستیز است.
5. اما این رویه به لحاظ تاریخ ادیانِ از خودبیگانه در قدرت تازگی ندارد. چماق ارتداد را کلیسا به هنگام بعثت پیامبر (ص) اسلام فراوان به کار می برد. قرآن بود که با الغای جرم ارتداد، چماق را بشکست و اصل را بر «در دین اکراه نیست» نهاد؛ هم بدین معنی که نمی توان کسی را به زور به اسلام در آورد و هم بدین معنی که دینداری یعنی تلاش روزانه و منظم برای خشونت زدائی از پندار، گفتار و کردار. قرآن آمد و به این حقیقت مهر تایید زد که هرگز نمی توان کسی را به زور در دین نگاه داشت.
در دنیای اسلام در دوران اموی (که استبدادش به گرد پای استبداد ولایت مطلقه فقیه کنونی نیز نمی رسید) بود که چماق تکفیر و ارتداد در کار آمد و همان طور که تاریخ گزارش می کند، نخست بر سر سرور آزادگان، شهید آزادی، حسین بن علی فرود آمد. پیش از او نیز، دستگاه تبلیغاتی بنی امیه، پدر او، علی، مظهر تقوی، را «اول کافری که بدست مسلمانان کشته شد» تبلیغ کرده بودند!

مردم ایران!
این رﮊیم نه تنها ضد حیات یک ملت در استقلال و آزادی است بلکه ضد دین و دین ورزی خالصانه است و در تمام این سی ساله نشان داده است که ضد رشد و شکوفائی استعدادهای شما ایرانیان است. رژیمی است که خود بنده زور و خشونت است و از طریق نظریه منحط ولایت فقیه می خواهد فرهنگ بردگی را در ذهن و عمل تک تک شما و نسل های بعدی دوام بخشد. بر فکر بردگی باید شورید زیرا خوارکننده مقام انسانی است که خداوند او را آزاد و صاحب حقوق ذاتی آفریده است. ناتوانی رﮊیم را توانائی گمان مبرید و برای آزاد کردن اسلام و خود از این استبداد ویرانگر ورشکسته، جنبش رهایی بخش خویش را ادامه دهید در حالی که آن را بیش از پیش همگانی می کنید.
8 خرداد 1389- ابوالحسن بنی صدر

http://www.drsoroush.com/Persian/News_Archive/P-NWS-20100531-BaniSadr.html

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: