توصیه مقام‌های روسیه به احمدی نژاد

دويچه وله : رسانه‌های روسیه پیرامون پیامد تحریم‌ها علیه ایران و نیز تحویل موشک‌های اس۳۰۰ نوشته‌اند. اما آنها در این نوشته‌ها به «درگیری لفظی احمدی‌نژاد و پوتین» و دلایل عدم عضویت ایران در «سازمان همکاری شانگهای» نیز اشاره کرده‌اند.

درگیری لفظی پوتین و احمدی نژاد

 روزنامه‌ی روسی «کامرسانت» درمقاله‌ی خود ضمن اشاره به برخورد لفظی ولادیمیر پوتین و محمود احمدی‌نژاد در کنفرانس ترکیه می‌نویسد که رییس جمهور ایران به روسیه پیشنهاد می‌کند در صف دشمنان ایران قرار نگیرد.
 
مقاله نویس «کامرسانت» سخنان احمدی‌نژاد را «شانتاژ و تا حدودی اولتیماتوم» تحلیل می‌کند. کامرسانت می‌افزاید، ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در پاسخ گفته است که «احمدی‌نژاد باید در روابط خود با جامعه‌ی جهانی خوش‌‌برخوردتر باشد».
 
درگیری لفظی پوتین و احمدی نژاد به ترک زودهنگام احمدی‌نژاد ختم شده است. به نوشته‌ی روزنامه روسی «کامرسانت»، احمدی نژاد حتی منتظر ضیافت جمعی صرف نهار نیز نمانده است.
 
مقام‌ روسی: احمدی نژاد اوضاع را درک نکرده است
 
روزنامه‌ی «اکسپرت» روسیه در مقاله‌ی خود تحت عنوان»قطعنامه زباله‌ای» با انتشار نظر کارشناسان روس به سخنان رئیس «کمیته امور بین‌المللی شورای فدراسیون روسیه» (مجلس سنا) هم اشاره می‌کند که گفته است، تحریم‌ها علیه ایران، پیامدهای جدی برای این کشور در پی خواهد داشت.
 
وی خاطرنشان می‌کند: «محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران، که اعلام می‌کند این قطعنامه پشیزی ارزش ندارد، در حقیقت اوضاع را به طور کامل درک نکرده است». مارگولف ضمن اشاره به پیامدهای این تحریم‌ها به احمدی نژاد توصیه می‌کند، «بهتر است دوستان کشور خود که زیاد هم نیستند را از خود دور نکند».
 
چرا احمدی نژاد به اجلاس شانگهای نرفت
 
آرکادی دوبنوف، روزنامه نگار و تحلیل‌گرسیاسی روس در آخرین شماره‌ی «ورمیا نووستی»، چاپ مسکو درباره‌ی عدم شرکت احمدی‌نژاد در سازمان همکاری شانگهای می‌نویسد: «سال گذشته وقتی در تهران تظاهرات بود، احمدی‌نژاد به یکاترینبورگ روسیه آمد و تظاهرکنندگان ایرانی، روسیه را متهم کردند که از رژیم ایران پشتیبانی می‌کند. اینبار او از روسیه دوری کرد. احمدی‌نژاد درک کرد که «نمایشگاه بین‌المللی شانگهای» در چین در حال حاضر برای او مناسب‌تر از «اجلاس شانگهای» در ازبکستان است.»
 
این روزنامه می‌افزاید، سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نیز به‌خوبی می‌دانند، در وضعیت کنونی با رهبری احمدی‌نژاد، پذیرفتن ایران که سیاست افراطی دارد، امکان‌پذیرنیست.
 
ایران به دلیل تحریم‌ها عضو شانگهای نمی‌شود
 
خبرگزاری روسی ریا نووستی در مصاحبه‌ای با فئودور لوکیانوف، سردبیر مجله «روسیه در سیاست جهانی»، از وی درباره‌ی عضویت کشورهای ناظر در سازمان شانگهای پرسیده است.
 
وی در پاسخ به پرسش ریا نووستی درباره‌ی عضویت ایران در این سازمان، به مخالفت چین و روسیه اشاره می‌کند و می‌گوید: « بدنبال تحریم‌هایی که در آستانه‌ی اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای علیه ایران اعلام شد، کشوری که در رابطه با آن تحریم بین‌المللی وجود دارد، نمی‌تواند عضو سازمان شود.»
 
به نظر لوکیانوف، باتوجه به وخیم‌تر شدن مناسبات روسیه و ایران، تهران دیگر شانسی برای عضویت سریع در سازمان همکاری شانگهای ندارد.
 
«روسیه، به کجا چنین شتابان؟»
 
اما پایگاه خبری − تحلیلی «روسیران» که به زبان فارسی در روسیه منتشر می‌شود، در»یادداشت ویژه» خود تحت عنوان «روسیه، به کجا چنین شتابان؟» از سیاست روسیه در قبال ایران انتقاد می‌کند و آن را با سیاست شوروی سابق مقایسه می‌کند که با دخالت آمریکا به شکست انجامیده است.
 
«روسیران» یادآور می‌شود که در مدت یکسال، مواضع مسکو در قبال مسائل مختلف، به خصوص در قبال ایران، آنچنان تغییر کرد که کمتر کسی انتظارش را داشت. «روسیران» همچنین می‌نویسد: «از روسیه‌ای که زمانی خود را ابرقدرت می‌پنداشت و در هر موضوعی می‌خواست تا قدرت رقیب خود، آمریکا را به چالش بکشد، امروز دیگر خبری نیست.»
 
«روسیران» با بیان اینکه روسیه با سرعت به دامان غرب می‌رود می‌پرسد، آیا روسیه به تعهدات خویش در قبال ایران پایبند بوده است؟
 
این رسانه در پایان «یادداشت ویژه»‌ی خود پیشنهاد می‌کند: «پس آیا بهتر نیست روسیه در سیاست‌های خود بازنگری کرده و منافع بلند‌مدت خویش را مد نظر داشته باشد؟»
 
Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: