پیروزی پیرهوس شاهی ( داریوش محمدی )

با تشکر از دوستی که مطلب زیر را برای ما ارسال داشته اند، ما از مطالب ارسالی شما استقبال کرده و پس از تایید هیئت تحریریه همه را در این سایت قرار میدهیم ( ذکر  یک مقاله و خبر  لزوما به معنای تایید اعتقاد و مرام سیاسی نویسنده نیست) :

« تنها یک پیروزی دیگر کافی است ، تا به تمامی نابود شویم » . این جوابِ تلخ ِ پیرهوس شاه به کسانی بود که به خاطرِ پیروزی بر رومی ها ، به او تبریک می گفتند . پیرهوس ، نخستین شاه یونانی بود که ، در جنگ با رومی ها از« فیل » در کنارِ سواره نظام و پیاده نظام استفاده کرد و با این کار اگر چه پیروز شد ، اما شدت تلفات و خسارات سپاه او به اندازه ای بود که می توانست زمینه نابودی کامل او را فراهم کند.
این ماجرا مربوط به ۲۸۱ سال قبل از میلاد مسیح است . امروزه ، در تعدادی از علوم و فنون ، اصطلاح « پیروزی پیرهوسی » به « نوعی از پیروزی » اطلاق می شود که سرانجامی جز «نابودی» ندارد . مثلاً : در اقتصاد « پیروزی پیرهوسی » هنگامی به کار می رود که هزینه های تولید ِ یک محصول ، بیشتر از قیمت تمام شده آن باشند ، در ورزش به نوعی پیروزی گفته می شود که تیم پیروز را در برابر حریف قدری قرار دهد که غلبه بر آن ناممکن است و در سیاست به رفتاری اطلاق می شود که علیرغم دستیابیِ به قدرت به حذفِ نهایی ِ سیاستمدار می انجامد .
باری ؛ یکسال است که هر روز رسانه هایی را می شنوم که از « پیروزی » حاکمیت در سرکوب جنبش می گویند و تحلیلگرانی را می خوانم که از « پیروزی » در قانع کردن ِ مردم می نویسند و سیاستمدارانی را می بینم که این « پیروزی» را به خود تبریک می گویند!
۲۲ خرداد سالروز تولد جنبش سبز است . فریادهای الله اکبر بر پشت بام ندا می داد : « این پیرهوس شاه است که پیروز شده است … »
.
http://www.kaleme.com/1389/03/24/klm-22742

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: