علی لاريجانی در واکنش به تجمع بسيجيان دانشجو: توهين به يک نهاد مهم نه سنت امام بود و نه مسلک رهبر، ايلنا

رئيس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس نسبت به شعارهای سرداده شده در تجمع ديروز عليه نمايندگان به شدت انتقاد کرد و آن را برخلاف شان قوه مقننه دانست.
به گزارش خبرنگار ايلنا، علی لاريجانی در ابتدای جلسه امروز مجلس با اشاره به تجمع ديروز اظهار داشت: روز گذشته در موضوع طرح ساماندهی به موسسات آموزشی غير دولتی نکاتی را به استحضار رساندم و هر چند به نظر بنده ورود مجلس به اين موضوع به مصلحت نبود، اما اولا مجلس و نمايندگان حق رسيدگی به کليه امور کشور را دارند و ثانيا با توجه به وجود شورای نگهبان در مواردی که خروج از قانون اساسی رخ می‌دهد موضوع حل خواهد شد و به هيچ بن‌بستی در کار وجود ندارد.

وی افزود: اما در برخی از شعارهايی که روز گذشته در اجتماع برخی عزيزان بسيجی دانشجو در جلوی مجلس مطرح کردند هيچ با مصالح نظام و ادب اسلامی سازگار نبود، شعارهايی که به اين جانب داده شد قاعدتا حجت شرعی دارند و بنده مسئله‌ای با آن بيانات ندارم و آن بايد بين بنده و خدا باشد، اما توهين به يک نهاد مهم و يک قوه کشور از سه قوه نه سنت امام بود و نه رای و مسلک رهبر معظم انقلاب.
رئيس مجلس تصريح کرد: ملاحظه می‌کنيد که شعارهايی مانند «وای بر اين مجلس جاسبی‌گرا»،« مجلس بی‌کفايت حمايت حمايت»، «وکيل جاسبی گرا استعفا استعفا»، «مجلس اشرافيت مايع ننگ ملت»، «نماينده جاهل نمی‌خواهيم نمی‌خواهيم»، «خانه ملت ننگ ملت»، «مجلس بی‌ولايت تعطيل بايد گردد»، ‌»مافيا- مجلس پيوندتان مبارک» و« مرگ بر منافق» سرداده شد و تابلوی کيف انگليسی را نيز برای توهين به مجلس آوردند.
لاريجانی خطاب به نمايندگان مجلس گفت: دوستان عزيز اين شعارها و متاسفانه مطالب موهن ديگر در بنرها چيزی نبود که اگر مخفی باشد، در منظر تمام رسانه‌های خارجی و داخلی اين اقدامات صورت گرفت، آيا درست است قوه مقننه کشور که مفتخر به اسلامی بودن و ولايی بودن است اين گونه در معرض ناسزا و دشمنان قرار گيرد.
رئيس قوه مقننه اظهار داشت: اين مجلس را متهم به کيف انگليسی بودن می‌کنيد و متهم بی‌ولايتی و تهديد به تعطيلی می‌کنيد، اين مجلس مجلس خمينی و خامنه‌ای است(در اين لحظه فرياد احسنت و تکبير نمايندگان بلند شد).
رئيس مجلس ادامه داد: اين مجلس خامنه‌ای که شما درباره آن چنين می‌گويد آيا اين راه و رسم رفتار حزب‌الله و ولايی است.
وی يادآور شد: در سنت ۳۰ ساله انقلاب از لسان امام و رهبر معظم انقلاب کوچک‌ترين توهينی به مجلس سراغ نداريم و آيا اين شعارها مصداق بی‌بندباری گفتاری است که رهبر معظم انقلاب چند سال پيش انذار دادند نيست، آيا وقت آن نرسيده تا قدری در رفتار و گفتار خود تجديد نظر کنيد.
رئيس مجلس ادامه داد: گيريم که از يک مصوبه از صدها مصوبه مجلس ايراد وجود دارد آيا به حق است که به توهين‌های ناحق به مجلس شود.
رئيس قوه مقننه تصريح کرد: بنده ضمن تاسف از اين رفتار غير اسلامی و غير ولايی و محکوم کردن آن به اين عزيزان جوان نصيحت می‌کنم که مراقب باشيد برای انجام وظيفه اسلامی دچار ده‌ها لغزش غير اسلامی نشويد و مراکزی که اين گونه تجمعات را شکل می‌دهند به رفتار خود توجه کنند، زيرا اين دفاع از رهبری نيست و رهبری نيازی به اين حرکات ضعيف ندارند، زيرا همه قوا تحت نظر ولايت فقيه هستند و به اين امر مفتخر هستند.
لاريجانی اظهار داشت: مجددا عرض می‌کنم در شرايط فعلی به هيچ وجه اين گونه تشنج‌ها را به مصلحت جامعه نمی‌دانم و زمان همدلی و مقاومت است نه تخطئه و تخريب و متاسفم که اين گونه اقدامات و شعارها مستمسکی برای رسانه‌های بيگانه فراهم کرد که به اختلافات دامن بزنند و همه عزيزان را به وحدت دعوت می‌کنم.
رئيس مجلس شورای اسلامی تاکيد کرد: در شرايط آرام و متعادل کشوری می‌تواند از حقوق ملت دفاع کند و درست است که نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی محترم است اما مجلس يک قوه کشور است و احترام همه نهادها و قوا دال فهم درست راه رهبری است.
لاريجانی يادآور شد: همانگونه که روز گذشته بيان کرديم اگر برخی دوستان نصحيت حقير را می‌پذيرفتند و از طرح موضوع منصرف می‌شدند به صلاح مجلس کشور بود، اما فعلا هم با توهين موضوع حل نخواهد شد و بی‌جهت نبايد اين مساله چه در داخل و چه بيرون آن دامن زد زيرا از طريق درست و قانونی موضوع حق خواهد شد و از نمايندگان می‌خواهم همه نسبت به اين مسائل با مدارا برخورد کنند

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: