وزن کشی باندها در ترازوی مجلس ( جعفر پویه )

با تشکر از دوستی که مطلب زیر را برای ما ارسال داشته اند، ما از مطالب ارسالی شما استقبال کرده و پس از تایید هیئت تحریریه همه را در این سایت قرار میدهیم ( ذکر  یک مقاله و خبر  لزوما به معنای تایید اعتقاد و مرام سیاسی نویسنده نیست) :

درگیری جناح ها و باندهای مافیائی رژیم ولایت فقیه به صحن علنی مجلس ملاها کشانده شد. علی لاریجانی رئیس مجلس ملاها که چندین بار تاکنون علیه محمود احمدی نژاد و اعمال او موضع گیری کرده بود، یکی از هدف های از پیش تعیین شده باند موسوم به “اصولگرایان” یا دولت بود.
لاریجانی در مقام ریاست مجلس با وارد شدن به موضوع تعیین تکلیف شده دانشگاه آزاد و تصویب قانونی در تأیید وقف اموال آن علیه تصمیم دولت وارد کشاکش شد.
ماجرا از آنجا آغاز گردید که محمود احمدی نژاد با توسل به “شورای عالی انقلاب فرهنگی” اساسنامه دانشگاه آزاد را تغییر داد و با این عمل سعی کرد تا آن را به زیر کنترل دولت بکشاند. شمشیر از رو بستن احمدی نژاد علیه رفسنجانی به اشاره علی خامنه ای ولی فقیه رژیم یکی از دلایل این تصمیم است. زیرا رفسنجانی و عوامل نزدیک به او کنترل هیأت امنای دانشگاه آزاد و کنترل آن را در دست دارند. به همین دلیل تلاش دولت احمدی نژاد برای در اختیار گرفتن این دانشگاه به منزله خلع سلاح و خارج کردن یکی از اهرم های قدرت رفسنجانی بر آورد می شود.
مجلس روز چهار شنبه با تصویب قانونی “طرح شامل اجازه وقف اموال دانشگاه آزاد” علیه تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و نظر احمدی نژاد را غیر قانونی کرد. اما روز بعد دولت با گسیل نیروی فشار به مقابل مجلس و تظاهرات اعتراضی علیه تصمیم مجلس موضوع را از آنی که بود علنی تر کرد و فتیله درگیری را بالاتر کشید. نیروی فشار نزدیک به دولت با شعارهای تندی مجلس و لاریجانی را خطاب دادند و اخطار کردند که در صورت پس نگرفتن این مصوبه مجلس را به توپ می بندند!
چند نمایندۀ سرشناس مجلس از جمله کوچک زاده، روح الله حسینیان و رسایی نیز در بین تظاهر کننده ها حاضر شده و علیه مجلس و شخص لاریجانی سخنرانی کردند. روز بعد لاریجانی از تریبون مجلس نه تنها شعارها و حرکات تظاهر کننده گان را با کلمات تندی رد کرد بلکه رو به نشریات نزدیک به ولی فقیهی که علیه او موضع گرفته بودند گفت: ” اگر کسی در رسانه ها با دریدگی نسبت به جایگاه مجلس صحبت کند به معنی منطقی بودن کلام او نیست.”
این حرف ها در حالی زده شد که سردبیر روزنامه کیهان، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر و ولی فقیه رژیم نوشته بود: “جناب آقای هاشمی رفسنجانی علاوه بر ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس هیأت مؤسس و رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد نیز هست و طی چند ماه اخیر بارها بر ضرورت عملیاتی شدن آنچه در مصوبه دیروز مجلس آمده است تأکید ورزیده اند.”
لاریجانی همچنین گفت: “این مجلس را تهدید به تعطیل می کنند؟ این مجلس خمینی است، این مجلس خامنه ای است.”
او که می داند منشأ این اعتراضات و سردستۀ این افراد کیست گفت: “مراکزی که این تجمعات را شکل می دهند مراقب رفتار خود باشند.”
اما روز چهارشنبۀ گذشته با همۀ این کشاکشها مجلس به درخواست تعدادی از نمایندگان وابسته به دولت لایحه ای را با قید یک فوریت در دستور قرار داد که تصمیم روز قبل خود را ملغی می کرد. این لایحه با نام “طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی” برای رد مصوبۀ روز قبل مجلس با 134 رأی موافق در مقابل 72 رای مخالف به تصویب رسید. علی مطهری نمایندۀ مجلس در مخالفت با این لایحه گفت: “نیازی نیست مجلس 3 روز پس از تصویب، بگوید من غلط کردم و تحت فشار آقایان مصوبه اش را تغییر دهد، این وهن مجلس است. مجلس باید از شأن خود دفاع کند و نگذارد عدۀ قلیلی مجلس را زیر سؤال ببرند.”
اما روح الله حسینیان بر خلاف او عقیده داشت که اصول گرایان باید به این طرح رأی دهند تا مشکل اصولگرایان و اصولگرایی حل شود. در پاسخ به او مطهری گفت: “باید گفت اصولگرایان هیچ مشکلی غیر از جنابعالی و دوستانتان ندارند. اصولگرایی مشکلی مثل آقای کوچیکف که ریشۀ روسی دارد و اسمش را به کوچک زاده تغییر داده ندارد و باید این موضوع را روشن کنند.”
در پاسخ به مطهری، محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر و از اعضای فراکسیون انقلاب اسلامی با برخواستن از جای خود با صدای بلند خطاب به او گفت: “خفه شو، بتمرگ ، پفیوز!”
این گونه به یکباره فحاشی روز گذشته حسینیان و کوچک زاده در بیرون مجلس به صحن علنی کشیده شد و دو طرف با حمایت افراد نزدیک به خود به سوی یکدگر لشگر کشیدند و کار به نمایش فرهنگ ولایتمداری آقایان مدعی فرهنگ اسلامی کشید!
این درحالی است که همین روز مجلس طرح مهدی چمران، رئیس شورای عالی استان ها در مورد تمدید دوساله شوراهای اسلامی شهر و روستا را در دستور قرار داد و تصویب کرد. در این مورد چمران گفت: “هدف از ارائه طرح تمدید دورۀ فعلی شوراها این بوده که مصالح نظام در نظر گرفته شود، ما بحث صنفی نداریم بلکه بحث ما اجتماعی است”.
این موضوع نشان می دهد دولت احمدی نژاد و ولی فقیه رژیم از ترس دوباره وزن کشی باندها در سطح خیابان و آوردن درگیری های پشت پرده به میانۀ میدان می ترسند. به همین دلیل دورۀ نمایندگی افراد نزدیک به خود را دو سال تمدید می کنند تا از برگزاری یک انتخابات تازه پرهیز کرده باشند.
درگیری باندها و جناح های رژیم ولایت فقیه بر سر تقسیم قدرت و کنار گذاشتن رقیب از بخشی از اموال و ثروت عمومی و در چنگ گرفتن آن هیچ ربطی به مردم ندارد و تنها جنگ گرگ ها برای غارت اموال و ثروت عمومی مردم است. اینکه علی خامنه ای برای راندن رقبای خود از قدرت، از هر اهرمی استفاده می کند و آنرا مجاز می شمارد، موضوعی است که به فلسفۀ وجودی نهاد قدرت استبدادی او بازگشت می کند.
.
http://parsdailynews.com/66819.htm

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: