به توپ بستن مجلس (سید عطاءالله مهاجرانی – وزیر ارشاد پیشین )

با تشکر از دوستی که مطلب زیر را برای ما ارسال داشته اند، ما از مطالب ارسالی شما استقبال کرده و پس از تایید هیئت تحریریه همه را در این سایت قرار میدهیم ( ذکر  یک مقاله و خبر  لزوما به معنای تایید اعتقاد و مرام سیاسی نویسنده نیست) :

جمعیتی که در روز سه شنبه در برابر ساختمان مجلس شورای اسلامی جمع شده بودند و شعار های رنگارنگی علیه مجلس و رئیس مجلس و نمایندگان دادند، دست آخرتهدید کردند که مجلس را به توپ می بندند! از همین تهدید نمادین آشکار است که سر حقیقی و البته پنهان این جماعت به جایی متصل است که توپ آنجاست! اتفاقاً این دومین بار است که مجلس در ایران به توپ بسته می شود. یک بار لیاخوف روسی به دستور محمد علی شاه مجلس را به توپ بست.
لياخوف افسر ارتش روسيه از طرف دربار تزار به ايران اعزام شده بود. در زمان سلطنت محمدعلی شاه فرماندهی بريگاد مركزی قوای قزاق را عهده‌دار شد. لياخوف در مقابل وزير جنگ و هيچ يك از مقامات وقت ايران برای خود مسئوليتی قائل نبود و مستقيماً از پطرزبورگ كسب تكليف می ‌كرد. وی در 22 جمادی‌الاولی سال 1326ق از طرف محمدعلی شاه به سمت فرماندار نظامی تهران منصوب شد و در 23 جمادی ‌الاولي به دستور شاه و توصيه «سرگئی شاپشال» روسی كه در خدمت محمدعلی شاه بود و «گارتويك» وزيرمختار روسيه در ايران، مجلس شورای ملی را به توپ بست. بر اثر اين واقعه جمعی از نمايندگان مجلس را متفرق ساخت و عده‌ای را كشت و قوای قزاق وارد مجلس شدند و دست به تخريب و غارت زدند و محمدعلی شاه از لیاخوف قدردانی کرد. اکنون صد سال پس از به توپ بستن مجلس و استبداد صغیر محمد علی شاه بار دیگر سخن از به توپ بستن مجلس به میان آمده است.
وقتی سه میلیون نفر در ۲۵ خرداد از میدان امام حسین تا میدان آزادی راهپیمایی کردند مقام رهبری فرمودند اردوکشی خیابانی فایده ای ندارد…اما ظاهراً اردو کشی خیابانی دویست سیصد نفره فایده داشت! دستگاه قضایی و مجلس در برابر اردوکشان تسلیم شدند! چگونه است اگر میلیون ها نفر به خیابان بیایند و آرام راهپیمایی کنند اردوکشی خیابانی است ولی اگر چند صد نفر در قم و تهران نهاد مرجعیت و مجلس را هتک کنند، جوانان پر شور انقلابی اند؟!
اگر نمایندگان مجلس در برابر هتک مراجع سکوت نمی کردند، اگر اردو کشی خیابانی و میدانی در قم و در مرقد امام خمینی محکوم می شد، به این زودی نوبت مجلس نمی رسید تا این گونه بی اعتبار شود.
بی اعتباری بیشتر، سخن رئیس مجلس بود که برای همیشه در ذهن تاریخ، مجلس و نمایندگان و مردم باقی می ماند. رئیس مجلس به جای دفاع از مجلس و حقوق نمایندگان و انحصار قانون گذاری توسط مجلس می گوید:
” این مجلس خامنه ای است!”
گمان نمی کنم خود ایة الله خامنه ای هم تا این حد راضی بوده باشند که گفته شود: مجلس ایشان! قوۀ قضائیه که در بست از آن ایشان است! رادیو و تلویزیون هم که مال ایشان است! شورای نگهبان و نیرو های مسلح و امامان جمعه هم که مال ایشانند! تنها مجلس مانده بود که گمان می کردیم از مردم است و مطابق قانون اساسی ایشان هم در برابر قانون با بقیه مردم مساوی هستند.
اگر آن جماعت که توسط سپاه و بسیج سازمان داده شدند و خودروهای بی شماره نشانه ای بود که آن ها از یک نهاد نظامی دستور می گیرند که برای خودروهایش خودش شماره می زند یا شماره ها را می کند، سخن رئیس مجلس هم به توپ بستن مجلس بود با ادبیاتی دیگر.
و اما… دیری نخواهد گذشت که همین جمعیت و البته بسی بیشتر از این ، در برابرمجلس خبرگان رهبری اجتماع می کنند. همین شعار ها را خواهند داد. همین کیف انگلیسی و این که خبرگان ننگ ما هستند… تا رهبر مورد نظر یک نهاد نظامی بر ملت ایران تحمیل شود…
.
http://www.rahesabz.net/story/18061

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: