بازجوئی از نرگس محمدی در حالت فلج عضلانی ( فرشته قاضی )

با تشکر از دوستی که مطلب زیر را برای ما ارسال داشته اند، ما از مطالب ارسالی شما استقبال کرده و پس از تایید هیئت تحریریه همه را در این سایت قرار میدهیم ( ذکر  یک مقاله و خبر  لزوما به معنای تایید اعتقاد و مرام سیاسی نویسنده نیست) :

نرگس محمدی نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیأت اجرائی شورای صلح دو روز بعد از آزادی از زندان در بیمارستان بستری شد و تقی رحمانی همسر خانم محمدی روز گذشته در مصاحبه با “روز” خبر داد که وی هر چند ساعت یک بار دچار فلج عضلانی می شود و قادر به انجام کارهای روزانه و حتی حرف زدن نیست.
هنوز مشخص نیست علت فلج عضلانی خانم محمدی که روزی دو یا سه بار بدان دچار می شود چیست؟ اما تقی رحمانی همسر این فعال حقوق بشر به “روز” می گوید: همسرش در زندان نیز دچار این حالات می شده اما بازجویان هیچ اهمیتی به این وضعیت او نمی داده و حتی در این وضعیت نیز از او بازجویی می کرده اند!
همزمان شیرین عبادی برندۀ ایرانی جایزۀ صلح نوبل با اشاره به وضعیت وخیم جسمانی خانم محمدی به “روز” می گوید: خانوادۀ خانم محمدی در نامه ای به دادستان تهران مقامات قضایی را در جریان وضعیت جسمانی خانم محمدی قرار داده بودند اما هیچ اهمیتی به این نامه داده نشد!

تقی رحمانی:
نرگس محمدی برندۀ جایزۀ بین‌المللی الکساندر لانگر از یک سال پیش، از کار برکنار و ممنوع الخروج شده و به گفتۀ همسرش بارها به دادگاه انقلاب احضار و در نهایت با قرار کفالت آزاد شده بود. او اما در 20 خرداد و به صورت شبانه در حالی بازداشت شد که به گفتۀ تقی رحمانی مأموران انتظامی با در دست داشتن یک حکم کلی به امضای معاون دادستان پیشین در مورد افراد مشکوک در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری دهم اقدام به بازرسی منزل کردند و سپس او را با خود بردند و 20 روز بعد یعنی 10 تیر ماه وقتی او را با قرار وثیقۀ 50 میلیون تومانی آزاد کردند در بیمارستان بستری شد.
تقی رحمانی همسر خانم محمدی که در زمان بازداشت همسرش از وضعیت جسمانی او به شدت ابراز نگرانی کرده بود در گفتگو با “روز” توضیح می دهد: نرگس وقتی زایمان کرد دچار آمبولی ریه شد که بیماری بسیار خطرناکی است و منجر به مرگ می شود اما خوشبختانه نجات پیدا کرد. بعد از آن گاهی دچار تنگی نفس می شود که همین مسأله باعث نگرانی من شده بود تا اینکه از زندان به خواهرش زنگ زده و گفته بود حالش به هم خورده است. من پیش دکتر معالج نرگس رفتم و ایشان نامه دادند که نرگس دچار آمبولی ریه بوده و به همین دلیل وقتی در جای تنگ قرار بگیرد خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ شود. من این نامه را برای زندان، قاضی و دادستان فرستادم اما هیچ ترتیب اثری داده نشد!
آقای رحمانی می افزاید: نرگس که آزاد شد من دیدم که یکباره می افتد، هوشیار است اما توانایی و هیچ اراده ای ندارد و هیچ کاری نمی تواند بکند و تقریباً دچار فلج عضلانی می شود. نرگس خودش می گوید که اولین بار 27 خرداد دچار این حالت شده و بعد هر روز دو یا سه بار در سلول یا هنگام بازجوئی دچار این حالت می شده است. حتی چندین بار در حین بازجوئی این اتفاق افتاده اما هیچ اهمیتی داده نشده و با این وضعیت حتی از او بازجویی هم کرده اند. یعنی وقتی این وضعیت دست می داده در همان حالت از نرگس بازجویی می کرده اند! به گفته آقای رحمانی بخش هایی از بدن خانم محمدی هم به دلیل زمین خوردن و افتادن در اثر این حالت کبود شده است.
همسر نرگس محمدی سپس اشاره می کند که: “جمعه حدود ساعت 2 بعد از ظهر نرگس دچار این حالت شد و افتاد و رفتیم پیش دکتر پارسا، جراح مغز و اعصاب که قبلاً هم نرگس را ویزیت کرده بود. وقتی از ماشین پیاده شدیم دوباره افتاد و دچار این حالت شد. دکتر دستور بستری شدن او را داد تا مشخص شود علت این قضیه چی است؟ آیا آمبولی مجدداً برگشته یا فشارهای عصبی است و یا بیماری های دیگر؟ چون ما نیز هنور نمی دانیم علت آمبولی است یا فشار عصبی و می دانیم که این مدت یعنی از 27 خرداد که شروع این قضیه بوده تا زمان آزادی فشارهای عصبی شدید به او وارد آمده است.”
آقای رحمانی که پس از بستری کردن همسرش در بیمارستان تلاش کرده با دادستان تهران ارتباط بگیرد می گوید: “تاکنون موفق نشده ام اما می خواهم به او بگویم تا در جریان مسأله باشد. هیچ یک از اتهامات و شکل دستگیری و این وضعیتی که نرگس در آن قرار دارد قابل توجیه نیست و این رفتارها خلاف عرف و اصول انسانی و خلاف اصول مذهبی است. اینکه در این حالت که نرگس می افتد و هیچ اراده و توانی ندارد و دچار فلج می شود از او بازجویی می کنند با هیچ منطق انسانی، شرعی و عرفی سازگار نیست.”

شیرین عبادی: زندان ها به شیوۀ کهریزک اداره می شوند
شیرین عبادی برندۀ جایزۀ نوبل صلح نیز با اشاره به آئین نامۀ زندان ها مبنی بر اینکه مسئولیت سلامت و جان زندانیان بر عهدۀ مسئولین زندان است به “روز” می گوید: متأسفانه شرایط زندان ها بخصوص در یک سال اخیر رو به وخامت گذاشته تا حدی که بسیاری از افرادی که از زندان آزاد می شوند بلافاصله مجبورند در بیمارستان بستری شوند که آخرین آنها خانم نرگس محمدی است.
خانم عبادی درباره وضعیت خانم محمدی توضیح می دهد: وقتی خانم محمدی را بازداشت کردند بلافاصله از سوی همسر و خانوادۀ ایشان به دادستان تهران اطلاع داده شد که خانم محمدی دچار آمبولی ریه هستند و می بایست تحت درمان باشند اما به این نامه و هشدارهای متعدد خانواده اهمیتی داده نشد و با اینکه بازجوی امنیتی می دید که خانم محمدی روزی دو یا سه بار از هوش می رود، ایشان را نه به بیمارستان منتقل کردند و نه درمانی انجام شد بلکه بالای سر ایشان می ایستادند و در همان حالات هم تا به هوش می آمد بلافاصله بازجوئی ها را ادامه می دادند!
خانم عبادی با اشاره به بازجوئی های خانم محمدی که دربارۀ فعالیت های حقوق بشری او بوده می گوید: تمامی سؤالات از خانم محمدی دربارۀ کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح بوده و این رفتارها نشان از دو چیز دارد: در درجۀ اول عدم پایبندی آقایان به قوانین مصوب حکومتی را نشان می دهد. یعنی در حالی که مأمورین امنیتی و قضائی از مردم انتظار دارند به قانون پایبند باشند، خودشان قوانین را زیر پا می گذارند و از سوی دیگر این گونه رفتار ها نشانگر این است که دستگاه قضائی از بی طرفی خارج شده است.
به گفتۀ برندۀ ایرانی جایزۀ صلح نوبل وضعیت زندانیان سیاسی در ایران به گونه ای است که از کلیۀ حقوق مندرج در قانون محروم هستند. او می گوید: افرادی که مرتکب جنایاتی چون قتل عمد یا قاچاق مواد مخدر می شوند از این حقوق بهره مند هستند. من منظورم این نیست که مجرمان عادی هم از حقوق خود محروم شوند بلکه منظور این است که با خروج از بی طرفی و طبق میل دولت زندانیان سیاسی را از حقوق خود محروم می کنند و این نشان دهندۀ از دست رفتن استقلال قوۀ قضائیه است.
خانم عبادی در این زمینه توضیح می دهد: بسیاری از زندانیان سیاسی بعد از آزادی گفته اند که در همان اول بازجویان گفته اند: در صورت عدم همکاری چقدر حکم به آنها خواهند داد و بعد دادگاه ها نیز همان احکامی را داده اند که بازجویان گفته اند. در این میان باید پرسید: نقش دادستان چیست؟ آقای دادستان که ادعا می کند مردی مؤمن و خداشناس است چرا به شکایات خانواده های زندانیان سیاسی بخصوص زندانیان بند 325 بی اعتنا است؟ آقای لاریجانی رئیس قوۀ قضائیه که طبق قانون اساسی می بایست برای تصدی چنین مقامی درجۀ اجتهاد داشته باشد چگونه می تواند پاسخگوی مسئولیت اسلامی و قانونی خود باشد؟
شیرین عبادی سپس تصریح می کند که زندان کهریزک را بستند اما زندان های دیگر به همان شیوه اداره می شوند!
.
http://www.roozonline.com/persian/news/newsitem/article////107/-5332d4bf52.html

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: