روح‌الامینی خواستار محاکمه مرتضوی شد

عبدالحسین روح‌الامینی که پسرش در بازداشتگاه کهریزک کشته شد، خواستار محاکمه سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و معاون او شد.

آقای روح‌الامینی در گفت‌وگو با هفته‌نامه مثلث، درمورد پرونده کهریزک از سعید مرتضوی و معاون او به عنوان «قضات دستوردهنده» برای اعزام بازداشت‌شدگان پس از انتخابات به بازداشتگاه کهریزک نام برد.

وی گفت: بخشی از این پرونده مربوط به قضات دستور دهنده برای اعزام بازداشت‌شدگان مربوط به دادستان سابق تهران و معاون وی می‌شود. چندین ماه است درخواست تعلیق آنها صادر شده ولی بنا به دلایل نامعلوم هنوز اقدامی صورت نگرفته است.

در جریان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در خرداد 88، شمار زیادی از بازداشت شدگان تجمعات اعتراض به نتیجه انتخابات به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند و در آنجا مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و برخی از آنان در این بازداشتگاه کشته شدند.

محسن روح‌الامینی یکی از کشته شدگان این بازداشتگاه، فرزند عبدالحسین روح‌الامینی، دبیرکل حزب عدالت و توسعه ایران اسلامی و از حامیان محسن رضایی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بود.

عبدالحسین روح‌الامینی در گفت‌وگو با هفته‌نامه مثلث تاکید کرد که هشتم شهریور 88 و پس از چهلم فرزندش شکایت خود را به قوه قضائیه، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و مجلس فرستاده است.

آقای روح‌الامینی از تشکیل کمیته‌هایی در شورای عالی امنیت ملی، مجلس، بازرسی کل کشور، دادسرای انتظامی قضات، بازرسی ناجا و بازپرسی سازمان قضایی نیروهای مسلح برای رسیدگی به پرونده کهریزک خبرداد.

به گفته عبدالحسین روح الامینی بازداشت‌شدگان در کهریزک با استناد به نظریه پزشکی قانونی بر اثر ضرب و شتم و شرایط این بازداشتگاه کشته شدند و موضوع مننژیت یک «سناریو» بوده است.

سعید مرتضوی که در حال حاضر رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالاست، در آن زمان اعلام کرد که به دلیل «نبود ظرفیت در زندان اوین» بازداشت شدگان به کهریزک منتقل شدند و علت مرگ کشته‌شدگان هم ابتلا به بیماری مننژیت بوده است، اما کمیته ویژه مجلس در گزارش خود این اظهارات آقای مرتضوی را خلاف واقع اعلام کرد.

دی ماه 88 کمیته ویژه مجلس برای بررسی پرونده بازداشتگاه کهریزک پس از چند ماه بررسی سرانجام در گزارشی که توسط اکثریت اعضا تصویب و به رئیس مجلس داده شد، سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران را مقصر اصلی پرونده شناخت.

در شرایطی که چندین نوبت دادگاه متهمان پرونده کهریزک برگزار شده و برخی از آنان به قصاص نفس، پرداخت دیه، زندان، شلاق و انفصال از خدمت محکوم شده‌اند، اما به اتهاماتی که در گزارش کمیته ویژه مجلس علیه سعید مرتضوی مطرح شده بود، رسیدگی نشده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پنجم مرداد 88، دستور تعطیل شدن بازداشتگاه کهریزک را به دلیل «غیراستاندارد بودن» آن صادر کرد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح، جان باختن محسن روح الامینی، امیر جوادی‌فر و محمد کامرانی را از مصادیق قتل عمد در بازداشتگاه کهریزک تشخیص داد.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: