ملا نصرالدین جمهوری اسلامی ، صادق لاریجانی از علوم انسانی که در دانشگاههای ایران تدریس میشود انتقاد کرد

به نقل از جرس 24 تیرماه:

جـــرس: در راستای حملات رهبران جمهوری اسلامی به رشته های علوم انسانی و تدریس آنها در ایران، رئیس قوه قضاییه نیز به صف حمله کنندگان پیوست و با انتقاد از ترویج دروس علوم انسانی در کشور، خاطرنشان کرد «چه معنا دارد تئوری‌هایی در باب روانشناسی، جامعه شناسی و انسان شناسی که بر پیش‌فرض‌های ناسازگار با دین ما مبتنی است را ترویج کنیم.»
به گزارش خبرآنلاین،  صادق آملی لاریجانی، پنجشنبه ٢۴ تیرماه، در مراسم اختتامیه بیست و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از ترویج علوم انسانی و به ویژه تئوری‌های روانشناسی و جامعه شناسی در ایران انتقاد کرد و آن را ناهمخوان با پیش‌فرض‌های دینی دانست.
صادق لاریجانی، بدون ذکر نام دکتر عبدالکریم سروش (متفکر دینی)، به نظریه‌های وی درباره معرفت دینی حمله کرد و گفت قرآن را نمی‌شود با معارف جدید تعبیر کرد.
صادق لاریجانی در انتقاد از ترویج علوم انسانی در کشور اظهار عقیده کرد «در کشوری که بنای آن توحید و ایمان به حق تعالی بوده و براساس قرآن شکل گرفته، آیا درست است بر علوم انسانی اتکا کند که پیش فرض‌های آن به هیچ وجه الهی نیست؟ چه معنی دارد در کشور خود تئوری‌هایی درباب روانشناسی و جامعه‌شناسی ترویج کنیم که بر پیش فرض‌هایی استوار است که به هیچ‌وجه با پیش فرض‌های دینی ما هماهنگی و همخوانی ندارد؟»
رئیس دستگاه قضایی همچنین افزود: «ادعای عده‌ای از روشنفکران مبنی بر اینکه معارف قرآنی تماما مصرف‌کننده معارف عصری هستند، یک خبط عظیم است و جز اینکه موجب حرمان عده‌ای افراد از مفاهیم قرآنی شود، نتیجه دیگری ندارد.»
گفتنی است، شهریور ماه سال گذشته و در جریان حوادث بعد از انتخابات، رهبر جمهوری اسلامی، علوم انسانی در ایران را مورد هدف قرار داده و به صراحت از تحصیل دو ميليون دانشجو در رشته‌های علوم انسانی انتقاد کرد و این علوم را «مروج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى» دانست. وی كه در حضور جمعى از اساتيد، اعضای هیئت های علمی و روساى دانشگاه ها سخنرانى مى كرد، مدعی شد «آموزش اين علوم موجب بى اعتقادى به تعاليم الهى و اسلامى مى شود و آموزش اين علوم انسانى در دانشگاه ها منجر به ترويج شكاكيت و ترديد در مبانى دينى و اعتقادى خواهد شد.»
سخنان رهبری سبب گردید که گروهی از حامیان دولت، خواستار تکرار انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها شدند.
در کیفرخواست تنظیمی توسط دادستانی علیه اعضای جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در دادگاههای موسوم به «براندازی نرم و انقلاب مخملی» نیز، علوم انسانی و نظریه‌های جامعه‌شناسی، یکی از محورهای اصلی حمله به آنها بود.
هفته گذشته نیز، محمد تقی مصباح یزدی، عضو مجلس خبرگان و رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌، به پژوهشگران علوم انسانی در ایران تاخت و گفت: «بسیاری از کسانی که در فتنه‌ها نقش کلیدی داشتند، از تربیت‌شدگان همین اساتید فاسد دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی بودند.»
قابل ذکر است محمد مهدی زاهدی، وزیر پیشین علوم دولت محمود احمدی‌نژاد، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته گفته بود «سرنخ‌های انقلاب مخملی» در پایان نامه‌های دانشگاهی یافت شده و پس از آن، کامران دانشجو، وزیر کنونی علوم، از طرحی برای برخورد با «اساتید سکولار» خبر داد و گفت «اساتیدی باید جذب هیات علمی شوند که قائل به مسیری باشند که مردم در ۹ دی و ۲۲ بهمن ترسیم کرده‌اند.»

Advertisements

یک پاسخ to “ملا نصرالدین جمهوری اسلامی ، صادق لاریجانی از علوم انسانی که در دانشگاههای ایران تدریس میشود انتقاد کرد”

 1. secular Says:

  عملیات انتحاری در زاهدان دهها کشته و مجروح بر جای گذاشت

  Kherad hizbin ast va doorbin !!!!!!!!
  In bazi lodge haye Rezaphlavi, Hojaatiyeh va Jondollad ast !!!! be daas-toor e lodge madar (MI6)
  Lodge madar Englis mikhahaad ba in haarbeh ha jamehe madani daar dame planhaye taar-rahi shodeh va kart-haye sookhteh khod naamayand va ba in manovr jameh madani ra maahaak zaanand va bolooghe siyasi-maadani an ra aarzyabi konad!!!!

  Ghafel az in ke in saabok sarane Ahriman ra daarsi khahm dad didani!!!!

  بیانیه مولوی عبدالحمید درباره انفجارهای زاهدان
  جرس: مولوی عبدالحميد اسماعيل زهی امام جمعه اهل سنت زاهدان در پی بمبگذاری مسجد جامع زاهدان و کشته شدن بیش از 22 نفر، ابراز همدری جامعه اهل سنت زاهدان و استان را طی بيانيهای بيان كرد.
  به گزارش فارس، در اين بيانيه آمده است بار ديگر فتنهگران و ايادی استكبار جهانی با حمله به خانه خدا مسجد جامع شهر زاهدان تعدادی از برادران شيعه و مسلمان ما را به شهادت رسانده و تعدادی را مجروح كردند. اين بيانيه میافزايد: اين جنايت هولناک را محكوم كرده و از مسؤلان میخواهيم هر چه زودتر اين جنایتکاران را دستگير و بهسزای اعمال ننگينشان برسانند. در اين بيانيه آمده است: از تمام برادران و خواهران هماستانی بهويژه برادران اهل سنت میخواهم با برادران و خواهران دينی خود ابراز همدردی کرده و آرامش و صبر اختيار كرده و هوشياری خود را حفظ كنند. اين بيانيه میافزايد: ما جامعه اهل سنت زاهدان و استان، خود را در غم شهدا شريک دانسته و ضمن اينكه خود را عزادار میدانيم از خداوند متعال دستگيری و مجازات آنان را خواستاريم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: