گزارشگران بدون مرز: توقيف مطبوعات و محکوميت سنگين برای روزنامه نگاران اقدامی روزمره در ايران

گزارشگران بدون مرز ادامه سياست توقيف مطبوعات و صدور احکام محکوميت برای روزنامه‌نگاران را محکوم می‌کند. از سوی هيات نظارت بر مطبوعات، ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روزنامه‌ی اقتصادی آسيا توقيف و مجوز انتشار دو نشريه سپيدار و پرستو لغو شده است. در همين حال صدور احکام زندان برای روزنامه‌نگاران ادامه دارد. بدرالسادات مفيدی همکار بسياری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و دبير انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران به شش سال زندان محکوم شده است.

٢٥ مرداد ماه محمد علی رامين معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که هيات نظارت بر مطبوعات در آخرين جلسه خود روزنامه آسيا را به دليل «انتشار عکس‌ها و تصاوير خلاف عفت عمومی» توقيف و پرونده اين روزنامه «جهت پيگرد قانونی به مراجع قضايی ارسال شده است.» در اصل اين روزنامه برای انتشار مقالاتی در انتقاد از سياست اقتصادی دولت احمدی نژاد و دخالت قدرتمند سپاه پاسداران در اقتصاد ايران توقيف شده است. از بدو تاسيس اين سومين بار است که اين نشريه توقيف می‌شود. در طی اين مدت نيز چندين روزنامه‌نگار و همکار اين نشريه اقتصادی بازداشت شده‌اند. يکشنبه ١٥ تير ماه ١٣٨٢ روزنامه آسيا، برای انتشار عکس و مطلبی در باره ی مريم رجوی توقيف و مديرمسئول سردبير روزنامه، ساقی باقری نيا و ايرج جمشيدی بازداشت شدند. دوشنبه ١٦ تير ساقی باقری نيا با سپردن وثيقه آزاد اما ايرج جمشيدی تا سال بعد در بسر زندان برد. در تاريخ ٢٨ مرداد ١٣٨٥ ساقی باقری نيا مدير مسئول روزنامه آسيا از سوی شعبه بيست و هفتم ديوان عالی کشور به شش ماه زندان محکوم شد. يکی ديگر از همکاران روزنامه عليرضا احمدی از ٧ مرداد تا ١٨ دی ١٣٨٢ را در زندان بسر برد.

مجوز انتشار سپيدار و پرستو نيز از سوی هيات نظارت » به دليل «انتشار عکس‌ها،‌تصاوير و مطالب خلاف عفت عمومی و عدم پای‌بندی به رسالت مطبوعاتی» و «اصرار بر تخلفات يادشدهاعلام شده است. سپيدار نشريه بسيج دانشجوی دانشگاه تهران و علوم پزشکی است. اين نشريه نزديک به محافل تندرو بسيح دانشجويی، مقالاتی در انتقاد به اسفنديار رحيم مشايی معاون جنجالی احمدی نژاد منتشر کرده بود. همچنين در يکی شماره های خود مقالات و کاريکاتوری را از يکی از نزديکان اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهور پيشين ايران در ارتباط با پرونده‌ی پر سر و صدای دريافت رشوه از شرکت نروژی «استات اويل» منتشر کرد که پيگرد قضايی اين نشريه را در پی داشت. به نظر می‌رسد لغو امتياز اين نشريه بيشتر به دليل تصفيه حساب‌های جناحی است.» سرکوب مطبوعات در ايران با شدت ادامه دارد. از توقيف مطبوعات عملا به اقدامی روزمره برای دولت محمود احمدی نژاد تبدل شده است. محمد علی رامين معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وعده خود برای » تصفيه» مطبوعات را عملی می‌کند. به بهانه حفظ » عفت عمومی» کشور از روزنامه و روزنامه‌نگاران خالی می‌شود. يادآور می‌‌شويم که از ٢٢ خرداد ١٣٨٨ تا امروز بيش از بيست نشريه در ايران توقيف و يا مجبور به توقف انتشار خود شده‌اند.»

گزارشگران بدون مرز با تاسف از خبر محکوميت به زندان بدرالسادت مفيدی مطلع شد. دبير انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان قطعی و پنج سال محروميت از فعاليت مطبوعاتی محکوم شده است. بدرالسادت مفيدی در تاريخ ٨ دی ماه ١٣٨٨ بازداشت و ١٧ خرداد ماه ١٣٨٩ با سپردن صد ميليون وثيقه بطور موقت آزاد شد.محکوميت سنگين زندان عليه بدرالسادت مفيدی دبير انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ايران، يک سال پس از تعطيل کردن اين انجمن عملا حکمی عليه همه روزنامه‌نگاران و آزادی مطبوعات در ايران است.

گزارشگران بدون مرز يادآور می شود محمود احمدی نژاد رئيس جمهور و آيت الله سيد علی خامنه‌ای در ليست » دشمنان آزادی مطبوعات» گزارشگران بدون مرز قرار دارند.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: