نگرانی از سلامتی سحرخیز و واکنش نوکیا زیمنس به شکایت او

به دنبال طرح شکایت عیسی سحرخیز از نوکیا-زیمنس به دادگاه فدرال آمریکا، این شرکت این شکایت را «بی‌مورد» دانست. در همین حال خانواده این زندانی سیاسی، درباره سلامتی او ابراز نگرانی کرده‌اند.

حدود دو هفته پیش اعلام شده بود آقای سحرخیز که در زندان به سر می‌برد، قادر به حرکت نیست و به فلج عمومی مبتلا شده است. امروز 30 مرداد ماه مهدی سحرخیز فرزند وی از «شرایط بحرانی» آقای سحرخیز ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، مهدی سحرخیز از «فشار خون بسیار بالا»ی پدرش خبر داده و گفته است که ماموران مانع انتقال او به بیمارستان شده‌اند.

آقای سحرخیز که اکنون در زندان رجائی شهر به سر می‌برد، در دادگاهی که 27 تیر ماه امسال برگزار شد، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی، توهین به رهبری و اقدام تبلیغی علیه نظام»، به 15 ماه حبس تعزیری و محرومیت از فعالیت‌های مطبوعاتی محکوم شد.

عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی که در جریان رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، دستگیر شده بود، در دادخواستی از شرکت نوکیا زیمنس به دلیل فروش و ارایه فن‌آوری و تجهیزات لازم برای شنود و مونیتورینگ هوشمند شبکه‌های بی‌سیم، اطلاعاتی و اینترنت در ایران که موجب دستگیری و سپس شکنجه او و دیگر شهروندان ایرانی شده است، به دادگاه فدرال آمریکا شکایت کرده بود.

در این دادخواست قید شده که شاکیان این پرونده، عیسی سحرخیز، مهدی سحرخیز و سایر ایرانیانی هستند که در شرایط مشابه حقوق مدنی آنها مورد تجاوز قرار گرفته است.

نوکیا زیمنس: از جمهوری اسلامی شکایت کنید

اما شرکت نوکیا زیمنس در واکنش به شکایت آقای سحرخیز، اعلام کرده «دعوی او که در فرض اشتباه است، در جایی اشتباه و علیه طرف اشتباه ارائه شده است».

این شرکت در ای‌میلی که برای شبکه خبری سی.ان.ان فرستاده، نوشته است: آقای سحرخیز در حالی که از رفتار وحشیانه رژیم ایران سخن می‌گوید به جای شکایت از دولت جمهوری اسلامی شکایت را علیه شبکه نوکیا زیمنس و در دادگاه فدرال آمریکا مطرح کرده است، کشوری که هیچ ارتباطی با موضوع دادخواهی آنها ندارد.

آقای سحرخیز می‌گوید که شرکت نوکیا زیمنس، این تجهیزات را آگاهانه در اختیار دولت ایران قرار داده است و بنابراین «شریک تخطی‌های دولت ایران در تجاوز به حقوق مدنی مردم ایران است».

وی در دادخواست خود خواهان قطع فروش دستگاه‌های مشابه و قطع پشتیبانی و پایان دادن به سرویس‌های موجود در تجهیزات فروخته شده توسط نوکیا زیمنس به ایران شده است.

آقای سحرخیز، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد دولت اصلاحات بود که 12 تیرماه سال گذشته در جریان وقایع پس از انتخابات در روستایی از توابع مازندران دستگیر شد. وی می‌گوید  که فن‌آوری‌های فروخته شده توسط شرکت نوکیا زیمنس موجب دستگیری او شده است و بدون این فن‌آوری‌ها، امکان دستگیری او توسط نیروهای امنیتی ایران وجود نداشته است.

این نخستین بار نیست که شرکت نوکیا زیمنس به ارائه و فروش تجهیزات و فن‌آوری شنود مکالمات تلفنی به ایران متهم می‌شود؛ پیش از این نیز شیرین عبادی، وکیل ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل این شرکت را به فروش و ارائه فن‌آوری و تجهیزات لازم برای شنود مکالمات تلفنی به ایران، در جریان رویدادهای پس از انتخابات سال گذشته متهم کرده بود.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: