مرثیه ای برای ایران (دوراندیش)

الناس علی دین ملوکهم .مردم در هرجای جهان کمابیش تحت تاثیر سلوک و منش حکومت دولتهای خود هستند . بر مردم ایران میترسم که سی سال است زیر حکومت دیکتاتوری توتالیتر اسلامی بوده اند . حکومتهای توتالیتر بی اخلاقند و بی اخلاقی در جامعه را دامن میزنند و میگسترند . نمونه کامل تاثیر مخوف چنین حکومتهایی بر یک جامعه نمونه حکومت هفتاد ساله کمونیستها در روسیه است .

روسیه در سال  1914 که جنگ اول شروع شد دارای بزرگترین نویسندگان و موسیقیدانان و دانشمندان آن روز اروپا بود از تولستوی تا استراوینسکی و پاولوف و دیگران. صنعت در روسیه به سرعت گسترش می یافت و بلا تردید اگر در گرداب جنگ و سپس کودتای کمونیستی گرفتار نیامده بود امروز از آلمان صنعتی چیزی کم نداشت . اما چه شد. در سال 1917 کمونیستها در یک کودتای موفق بر سر کار آمدند و سپس به تدریج دیکتاتوری توتالیتر و مرگبار خود را بر سراسر روسیه گسترش دادند . ملیونها نفر در جریان جنگهای داخلی تا 1921 کشته شدند و ملیونها نفر در قحطی پس ازآن . سپس دوران سیاه استالین فرا رسید . دیگر بار ملیونها نفر در قحطی که تماما ساخته دست کمونیستها بود جان باختند و ملیونها نفر دیگر در بازداشتگاهها جان خود را از دست دادند . اثری از روشنفکران باقی نماند . دیگر روسیه هرگز یک نویسنده یا موسیقیدان بزرگ به جهان تقدیم نکرد . برای چند نسل تمام هرچه روشنفکر بود بیرحمانه کشتار و نابود شد . نتیجه چه شد . پس از سرنگونی حکومت کمونیستی نتیجه را به عیان میبینیم . ملتی که در 1914 پا در راه آلمان شدن گذاشته بود اکنون از چین عقب مانده تر است . ممکلت مافیا و باندهای مافیایی و دیکتاتوری پوتین و مردم فقیر بدبخت با مشتی ملیاردر فاسد. مملکت اعتیاد مرگبار به الکل با پایینترین ضریب طول عمر  در اروپا  . چرا؟ به علت دیکتاتوری توتالیتر کمونیستها که ملت را از هرچه اخلاق بود بری داشتند و هفتاد سال تمام هر استعدادی را نابود کردند .

از یکی از دوستانم که مدتی در کانادابود شنیدم که در کلاس زبان انگلیسی برای مهاجران جدید ثبت نام کرده بود . از هر ملیتی از جمله روسها در این کلاس بودند . یکی از معلمها خوب نبود . شاگردان کلاس که همه بالغ و در سنین بیست و سی و چهل بودند امضا جمع میکردند که شکایت کنند . هر گروهی امضا کرد به جز دانشجویان روس که میترسیدند زیر یک نامه معمولی بی خطر در شکایت از یک معلم را امضا کنند. حتی یک نفرشان امضا نکرد . پس از هفتاد سال حکومت توتالیتر ترس از قدرت و حکومت و هرکه در مقامی بالاتر است آنچنان در اعضا و جوارح این ملت ریشه دوانده که اصلا ژنتیک شده است ، حتی پس از مهاجرت نیز جرئت ندارند نامه ای بی خطر را امضا کنند. از آن طرف مسئله بی اخلاقی روسها در کانادا ضرب المثل است که نسبت به ملل دیگر بسیار بی پرنسیپ و غیر متعهد به هر اصل اخلاقی هستند. هرکس برای خود است و هر کاری برایشان مجاز است چون زیر تازیانه  یک حکومت توتالیتر  راه دیگری برای بقا وجود ندارد .

حتی مغول و تیمور هم بعد از فتح ایران  چون  میدانستند چیزی حالیشان نیست متخصصان و دانشمندان را از سراسر ایران جمع کرده و در دربارهای خود از تخصص آنها استفاده میکردند . ولی این قوم خونخواری که اکنون بر ایران حاکم شده است  میخواهد کل مملکت ایران را به سطح سواد خودش پایین بیاورد یعنی عملا به 1400 سال پیش برگرداند. آخوندها درگیر نبردی بی وقفه با علم و دانش و روشنفکری و آزادی هستند نبردی که حداقل از صد و پنجاه سال پیش آغاز شده و هنوز هم ادامه دارد.

نگاه کنید به رفتارشان با دانشگاه که مرکز علم و دانش دنیایی و غیر اسلامی و غیر حوزوی است . دائم باید انقلاب فرهنگی کنند . یک انقلاب فرهنگی در دهه شصت که کمر دانشگاههای کشور را برای همیشه شکست کافی نبود دوباره دارند انقلاب فرهنگی میکنند . میخواهند دانشگاهها را بسیجی کنند (غافل از اینکه اگر آن انقلاب فرهنگی موفق بود این هم میشود ). اما نتیجه این مبارزه دائم چیست؟  فرار عظیم مغزها و تحصیلکردگان از ایران ، که بزرگترین لطمه را به آینده مملکت ما میزند و زده است .  ولی اینان را چه باک . اینها میخواهند خودشان بمانند ومشتی بیسواد که زیر علمشان سینه بزنند و روضه بخوانند  و پول نفت که خدا بدهد برکت . اینها بر خلاف مغول و تیمور به مردم و تحصیلکرده ها احتیاجی ندارند زیرا نفت دارند و با پول آن میتوانند هر آنچه بخواهند تهیه کنند . تحصیلکرده ها مدعی حکومت اینها هستند و باید یا کشته شوند یا زندان و یا تبعید .

این است فاجعه ای که در ایران رخ داده است . سی سال است نبرد آنها بر علیه علم و دانش و روشنفکران جریان داشته و تا لحظه آخر حکومتشان نیز ادامه خواهد یافت . اینها نیز سرانجام سرنگون خواهند شد ولی نگرانم از آنچه بعد از ایشان باقی میماند، یا بهتر است بگویم باقی نمیماند . امیدوارم که ملت ما به سرنوشت ملت نگونبخت روسیه دچار نیاید.

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: