پاسخ کودتاگرِ یاغی به اولتیماتوم، سیدمجتبی واحدی

سحام نیوز 10 شهریور

صبح روز سه‌شنبه به وقت ایران در یک گفت‌وگوی مفصل تلفنی از او (مهدی کروبی) پرسیدم که ماجرا چه بوده است. او با آرامشی مثال‌زدنی برای‌ام تعریف کرد که داستان از دو شب قبل و با حضور مشکوک دو یا سه نفر لباس‌شخصی در برابر منزل شروع شد و

تجمع اراذل و اوباش حکومتی در برابر منزل کروبی، موضوعی نبود که بتوان از کنار آن عبور کرد زیرا از یک سو «آمرانِ»این تجمعات آن‌قدر در داخل و خارج ایران رسوا هستند که اخبار مرتبط با هر حرکت مزدوران ایشان، بلافاصله به کتاب قطور رسوایی های آنها افزوده می‌شود و از سوی دیگر، رفتار شجاعانه کروبی، توجه اغلب آزادی‌خواهان ایران و جهان را به خود جلب کرده و ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان، با حساسیت ویژه، خبرهای او را تعقیب می‌کنند.

بر همین اساس، تنها دقایقی پس از اوباش‌گری جدید چماق‌داران حکومت در برابر خانه کروبی، بسیاری از علاقه‌مندان شیخ شجاع با من تماس گرفتند و جویای حال او بودند. البته با شناختی که از بیست و هشت سال قبل از کروبی داشتم مطمئن بودم که تهدیدها وعربده‌کشی‌ها، نه او را مرعوب می‌سازد و نه می‌تواند به اوباشِ حکومتی برای انصراف کروبی از حضور در راه‌پیمایی روز قدس، کمک نماید. اما این اطمینان قلبی باعث نشد که از مذاکره تلفنی با شیخ خودداری کنم.

صبح روز سه‌شنبه به وقت ایران در یک گفت‌وگوی مفصل تلفنی از او پرسیدم که ماجرا چه بوده است. او با آرامشی مثال‌زدنی برای‌ام تعریف کرد که داستان از دو شب قبل و با حضور مشکوک دو یا سه نفر لباس‌شخصی در برابر منزل کروبی شروع شده و پس از آن که محافظان کروبی موضوع را به پایگاه نیروی انتظامی خبر داده‌اند از مراکز خاص به آن‌ها اعلام شده که «این‌ها نیروهای خودی هستند، رهای‌شان کنید.» کروبی همچنین از دیدار دیروز خود با میرحسین سخن گفت و تعقیب و گریزهای دزدانه مأموران حکومتی که با تجمع شب گذشته هم ارتباط داشته‌اند.

در مورد حضور پُرشمار اراذل و اوباش، کروبی گفت: «بین ساعت ده و نیم و یازده شب، مشغول مطالعه بودم که صدای صلوات و شعار را در برابر منزل شنیدم که به تدریج به فحاشی تبدیل شد.» به گفته شیخ، زنگ تفریح فحاشی‌ها، شعارهایی در باب مظلومیت آقای خامنه‌ای بوده است. به کروبی گفتم: «این قسمت از شعارها درست بوده، زیرا کسی که طرفداران‌اش این اراذل و اوباش باشند از مظلوم‌ترین افراد است که البته مظلومیت او خودخواسته می‌باشد!»

کروبی از شعارهایی که علیه خود و همسرش سر داده بودند سخن گفت اما بیش‌تر از هرچیز از این ناراحت بود که آسایش همسایگان‌اش را بر هم زده‌اند و حتی بعضی از ایشان که در جلوی منازل خود ایستاده بودند را مورد هتاکی قرار داده‌اند و آن‌ها را با عباراتی همچون «مرفهان بی‌درد»، «عرق‌خور» ، بی‌دین و… پذیرایی نموده‌اند.

بخش دیگری از مأموریت این اوباش در شب‌های قدر، پرتاب گوجه‌فرنگی و تخم مرغ به در و دیوار ساختمانی بوده که افراد بسیاری در مالکیت مشاع آن با کروبی شراکت دارند. به گفته شیخ، کسی که ظاهرا فرماندهی گروه را به عهده داشته، چند بار از مأموران خود خواسته است که از پرتاب مواد مختلف به طرف خانه ـ که کروبی فقط یکی از مالکین آن است ـ خودداری کنند اما چون مأموران متدین، از اجرای فرمان سر باز زده‌اند جناب فرمانده عصبانی شده و گفته «‌هر کس گوجه‌فرنگی یا تخم مرغ پرتاب کند ولد الزنا است!» به کروبی گفتم که حدس می‌زنم بعد از اعلام «ولدالزنا»بودن کسانی که گوجه پرتاب می‌کنند بر تعداد ایشان افزوده شده است که پاسخ کروبی، تنها یک خنده بود.
پس از آن که در مورد جزئیات حمله صحبت کردیم از شیخ سؤال کردم که «آیا گمان نمی‌کنید حمله اخیر، توسط عوامل و حامیان احمدی‌نژاد انجام شده تا به آقای خامنه‌ای بگویند اجازه نخواهند داد او به وحدت در داخل، فکر کند؟» البته تحلیل خودم در خصوص اظهارات اخیر آقای خامنه‌ای را به کروبی گفتم و مجددا تأکید کردم که رهبر جمهوری اسلامی، اصولا به دنبال وحدت یا نزدیکی به اصلاح‌طلبان نیست و تنها هدف او از سخنان اخیر، یک اولتیماتوم جدی به احمدی‌نژاد بوده که اگر دست از یکه‌تازی‌های خود بر ندارد ممکن است حاکمیت به دنبال وحدت با اصلاح‌طلبان برود و جبهه قوی در برابر دولتِ گردن‌کش او تشکیل دهد. احمدی‌نژاد هم در برابر آن اولتیماتوم رهبری ساکت ننشسته و با بسیج عوامل مزدبگیر خود در سپاه و بسیج، به لشگرکشی در برابر یکی از اصلی‌ترین سران جبهه اصلاحات دست زده تا آقای خامنه‌ای بداند رئیس دولت کودتا برای اظهارات رهبری، تره هم خرد نمی‌کند.

کروبی هم با من موافق بود که حمله اخیر به خانه او، بیش از آن‌که به بخش‌های دیگر از ستاد کودتا ارتباط داشته باشد مرتبط با دارودسته احمدی‌نژاد است که می‌خواهد در برابر رهبری، قدرت‌نمایی کند. البته احمدی‌نژاد این بار نتوانست از عربده‌کشی مزدوران خود لذت زیادی ببرد زیرا هم زمان با اوباش‌گری‌ها در برابر خانه کروبی، رئیس دولت مشغول شنیدن سخنان رهبری بود که بی‌سابقه‌ترین انتقادات را نسبت به دولت دهم شامل می‌شد و به صورت خاص، اقدام اخیر احمدی‌نژاد در واگذاری بخشی از اختیارات وزیر خارجه به مشایی و یاران او را مردود می‌شمرد. به هر صورت، کم‌تر از یک هفته از ابراز علاقه ظاهری رهبر جمهوری اسلامی بر توسعه وحدت داخلی و تأکید او بر پرهیز از اقدامات دشمنی‌ساز، مزدبگیران احمدی‌نژاد، بدترین فحاشی‌ها را در مقابل منزل شیخ اصلاحات انجام دادند تا آقای خامنه‌ای بداند اولتیماتوم‌های او به رئیس دولت کودتا، نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت. مقاومت بعدی احمدی‌نژاد در برابر رهبری احتمالا به احکام صادره برای مشایی و مهره‌های او، همچون بقایی مربوط خواهد شد که رهبر جمهوری اسلامی در ملاقات دوشنبه خود با اعضای دولت کودتا از آن انتقاد کرد .

اکنون همه باید منتظر ادامه اولتیماتوم‌های مستقیم رهبری به احمدی‌نژاد و توسعه حملات به رئیس دولت از تریبون مجلس یا از زبان رئیس قوه قضائیه باشیم که قطعا باز هم با تودهنی عملی یا زبانی رئیس دولت مواجه خواهد شد. البته کسی نباید گمان کند که بالا گرفتن اختلاف میان رهبر کودتا و رئیس دولت کودتا، به خاطر پافشاری یکی از طرفین بر یک حق است بلکه این «اولتیماتوم »ها و«تودهنی‌ها» به خاطر آن است که هر یک از دست‌اندرکاران حاکمیت، به دنبال سلب مسئولیت از خود نسبت به نابسامانی‌های فراوان اقتصادی، سیاسی و مدیریتی کشور است .

پس لازم است که رهبری در سخنرانی عمومی خویش به رئیس دولت اولتیماتوم بدهد و رئیس دولت هم با تودهنی علنی، نشان دهد که از نظر او، موضع داخلی و خارجی رهبری بسیار ضعیف‌تر از آن است که بتواند در برابر رئیس دولت بایستد، زیرا او با بذل و بخشش ده‌ها میلیارد دلار در داخل و خارح از کشور، بخشی از سیاست‌مداران و فرماندهان نظامی را به جمع حامیان خود اضافه کرده به طوری که مقابله آقای خامنه‌ای با او، بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

اصلاح‌طلبان باید این فرصت را غنیمت بشمارند و مردم را به آینده نزدیکی بشارت دهند که رفتار فرسایشی در داخل حاکمیت، همه وابستگان به کودتا را در حضیض قرار خواهد داد و آنان ناچار خواهند شد به خواسته‌های مشروع مردم تن دهند.

سیدمجتبی واحدی

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: