انصراف آیت‌الله دستغیب از سخنرانی در اجلاس خبرگان

به نقل از سایت مردمک 23 شهریور:

آیت الله محمد علی دستغیب، نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری و از منتقدان آیت‌لله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، در اعتراض به «انحراف این مجلس از توجه به خواست مردم»، در اجلاس خبرگان رهبری شرکت نکرد.

به گزارش سایت کلمه، نزدیک به میر حسین موسوی، علت عدم حضور آیت الله دستغیب در هشتمین اجلاس خبرگان رهبری، «اعتراض به انحراف مجلس خبرگان از خواست ملت و توجه اعضای آن به مسائل حاشیه‌ای» مطرح شده است.

هشتمین اجلاس خبرگان رهبری روز 23 شهریور ماه در ساختمان سابق مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرده است. این اجلاس روز 24 شهریور نیز ادامه خواهد داشت.

اجلاس خبرگان رهبری، اجلاس دوره‌ای نمایندگان مجلس خبرگان رهبری است که هر سال برگزار می‌شود. مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقهای «واجد شرایط» است و بر اساس اصل 107 قانون پس از مرگ روح‌الله خمینی تشکیل شده است.

مدت هر دورهٔ این مجلس خبرگان رهبری هشت سال است و اعضای آن از طریق انتخابات و آراء مردم انتخاب می‌شوند. در حال حاضر ریاست مجلس خبرگان رهبری بر عهده آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی است.

آیت‌الله دستغیب یکی از اعضای مجلس خبرگان و از روحانیون مخالف دولت و منتقد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

او در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران از نامزدهای مخالف دولت از جمله میرحسین موسوی حمایت کرد و پس از انتخابات نیز منتقد نحوه برخورد حکومت با معترضان به نتایج انتخابات بود.

به گزارش سایت حدیث سرو که توسط هواداران آیت الله دستغیب اداره می‌شود، آیت الله دستغیب پیش از این اعلام کرده بود که قصد دارد در اجلاس آینده خبرگان سخنرانی کند، اما عده‌ای «سازماندهی شده» قصد دارند که با حضور و تجمع در مقابل محل اجلاس مانع ورود او شوند.

آیت الله دستغیب همچنین روز 20 شهریور در نامه‌‌ای خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان هشدار داد که بیش از یک سال از انتخابات ریاست‌جمهوری 22 خرداد سال 1388 می‌گذرد اما همچنان عده زیادی از مردم به دنبال مطالبات خود هستند.

وی اجرای قانون اساسی را مهمترین خواسته مردم خوانده و در آستانه برگزاری هشتمین اجلاس مجلس خبرگان، از نمایندگان این مجلس پرسیده که آیا به وظیفه‌ دینی، شرعی و عرفی خود که همان اجرای دقیق قانون اساسی و تذکر به خلاف قانون است عمل کرده‌اند؟

آقای دستغیب تاکید کرده که «در زمان فعلی راهی جز سر فرود آوردن دربرابر خواست ملت وجود ندارد» و به نمایندگان مجلس خبرگان سفارش کرده که از بحث‌های انحرافی در مجلس خبرگان دست برداشته و به خواسته‌های ملت توجه کنند.

آیت الله دستغیب همچنین در آخرین جمعه ماه رمضان، روز قدس، در سخنرانی خود در مسجد قبای شیراز، از نیروهای سپاه و بسیج و رهبر جمهوری اسلامی، انتقاد کرد.

پس از سخرانی وی افرادی که بیرون مسجد تجمع کرده بودند به مسجد حمله کردند که این درگیری بیش از یکصد زخمی برجای گذاشت.

مسجد قبا پیش از این نیز در دی ماه سال 1388 یک بار دیگر مورد حمله نیروهای نزدیک به دولت قرار گرفت و نهایتا به طور موقت پلمب شد.

در خواست محاکمه آیت الله دستغیب

آیت الله دستغیب روز گذشته در حالی از حضور از اجلاس خبرگان رهبری خودداری کرده است که روز 20 شهریور و پس از نگارش نامه جنجالی وی خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان، محمد خرسند، امام جمعه شهر کازرون، از هیئت رئیسه مجلس خبرگان خواست که عملکرد و صلاحیت آیت‌الله علی محمد دستغیب بررسی و بازنگری شود.

وی طی سخنانی در نماز عید فطر روز 19 شهریور، آیت‌الله دستغیب را به «حرمت شکنی» و «حمابت از سران فتنه» متهم کرد.

از سوی دیگر مجمع نمایندگان استان فارس در نامه‌ای سرگشاده از اکبر هاشمی رفسنجانی، به عنوان رئیس مجلس خبرگان خواستند که درباره عملکرد آیت‌الله دستغیب «رسیدگی سریع و جدی» انجام شود.

همچنین احمد نجابت عضو شورای مركزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و نماینده سابق مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، روز 22 شهریور و در آستانه برگزاری اجلاس خبرگان رهبری در گفت و گو با خبرگزاری فارس، سخنرانی‌های آیت الله دستغیب را عامل تحریک فتنه‌ها در استان فارس معرفی کرده و از نمایندگان خبرگان خواست در در اجلاس اخیر تکلیف وی را روشن کنند.

حجت‌الاسلام جعفر جوادی شجونی، عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز، نیز روز 21 شهریور در گفت و گو با ایرنا، ضمن انتقاد از مواضع اخیر آیت الله دستغیب، گفت: بهتر بود دستغیب به جای این مواضع، سخن خود را در مجلس خبرگان مطرح و پاسخ درخور و مناسب را از اعضای این مجلس دریافت می‌كرد.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: