تاييد حکم هشت سال و نيم زندان مجيد توکلی در دادگاه تجديدنظر، دانشجونيوز

شعبه ۵۴ دادگاه تجديدنظر تهران حکم صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی مبنی بر محکوميت مجيد توکلی به ۸ سال و نيم زندان را تاييد کرد.
به گزارش دانشجونيوز، تاييد کامل حکم اوليه هشت سال و شش ماه حبس تعزيری مجيد توکلی، عضو انجمن اسلامی دانشگاه اميرکبير که در تاريخ ۱۶ آذر سال گذشته در پی سخنرانی در تجمع روز دانشجو در دانشگاه اميرکبير بازداشت شده بود، به صورت تلفنی به محمدعلی دادخواه، وکيل مجيد توکلی ابلاغ شده است.

در پی دو جلسه دادگاه مجيد توکلی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در روزهای ۱۳ و ۲۱ دی ماه سال گذشته و صدور سريع حکم در مورخه ۲۸ دی ماه ۱۳۸۸ توسط قاضی صلواتی، مجيد توکلی دانشجوی رشته کشتی سازی دانشگاه اميرکبير با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام عليه امنيت ملی به ۵ سال حبس تعزيری و به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی به اتهام فعاليت تبليغی عليه نظام به تحمل ۱ سال حبس تعزيری و به استناد ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی به اتهام توهين به رهبری به ۲ سال حبس تعزيری و به استناد ماده۶۰۹ قانون مجازات اسلامی به اتهام توهين به رييس‌جمهور به تحمل ۶ ماه حبس تعزيری محکوم شد. علاوه بر اين مجيد توکلی به استناد ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی ۵ سال محروم از فعاليت‌های سياسی و ۵ سال ممنوع‌الخروج از کشور گرديد.

تشکيل بسيار سريع دادگاه و روند شتابان صدور حکم اوليه در حالی صورت گرفت که پس از گذشت ۸ ماه از صدور حکم اوليه، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در پاسخ پيگيری های دکتر محمدعلی دادخواه، وکيل مجيد توکلی، در مورد تشکيل دادگاه تجديدنظر اعلام کرده بود که پرونده وی ابلاغ نشده است. از سوی ديگر لازم به ذکر است که در هيچ يک از مراحل تشکيل دادگاه هيچ کدام از وکلای مجيد توکلی اجازه حضور در دادگاه را نداشتند.

مجيد توکلی طی چند سال اخير ٣ بار بازداشت شده و برای ماه ها در حبس بوده است. وی ابتدا در بهار سال ۸۶ در پی پروژه جعل نشريات دانشجويی توسط وزارت اطلاعات، بازداشت شد و مدت يک سال و هفت ماه را در زندان گذرانده بود که بعدا از اتهامات وارده تبرئه گرديد.

پس از آن در بهمن سال ٨۷ در مراسم سالگرد درگذشت مهندس بازرگان در مقابل حسينيه ارشاد تهران بازداشت شد و مدت ۱۱۵ روز را در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوين گذارند.

عضو شورای عمومی دفتر تحکيم وحدت در سومين بازداشت خود، در مراسم روز دانشجو، در ۱۶ آذر سال گذشته در پی سخنرانی در دانشگاه اميرکبير بازداشت و به زندان اوين منتقل شد. وی پس از اعتصاب غذای زندانيان سياسی بند ۳۵۰ زندان اوين در اعتراض به شرايط بسيار نامناسب زندان، با حکم دادستان تهران به زندان رجايی شهر کرج تبعيد شد.

روند سريع تاييد حکم اوليه مجيد توکلی به همراه تاييد حکم ساير فعالان شناخته شده جنبش دانشجويی، مانند اعضای دربند شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت، ميلاد اسدی و بهاره هدايت، به دليل ترس حاکميت از فضای پرشور دانشگاه های کشور در آغاز سال تحصيلی جديد می باشد.

از آنجا که زمزمه هايی مبنی بر شروع اعتراضات دانشجويی در اعتراض به تداوم بازداشت دانشجويان و فضای بسته کشور پس از کودتای انتخاباتی خرداد ۸۸ به گوش می رسد، صدور و تاييد احکام بلند مدت زندان برای فعالان دانشجويی گامی در جهت ايجاد فضای رعب و وحشت در دانشگاه ها قلمداد می شود.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: