5 واحد پتروشيمي بجای تولید مواد اوليه، بنزین تولید میکنند

ايسنا : به‌دنبال طرح توليد بنزين از واحدهاي پتروشيمي كه از روزهاي پاياني مرداد به‌طور مداوم در شش واحد پتروشيمي جم، برزويه، اراک، بوعلي، بندرامام  و اميرکبير آغاز شده بود، تهديد تحريم فروش بنزين به ايران به‌طور كلي تحت‌الشعاع قرا گرفت؛ به‌طوري كه شركت‌هايي که قصد داشتند بنزين را گران‌تر بفروشند، امروز دنبال فروش بنزين با قيمت‌هاي پايين‌تر به ايران هستند.

 از سوي ديگر برخي توليدكنندگان داخلي از كاهش عرضه مواد اوليه مورد نياز صنايعشان در بورس به دليل تغيير فرآيند توليد در پالايشگاه‌هاي كشور به منظور توليد بنزين خبر مي‌دهند.

براي نمونه انجمن صنايع رنگ و رزين اعلام كرده بود كه از مدتي پيش عرضه برخي از مواد اوليه صنعت رنگ مانند حلال‌هاي ويژه 410 در بورس كاهش يافته يا با تاخير انجام شده كه اين وضعيت مشكلاتي را براي توليدكنندگان به‌وجود آورده است.

در اين زمينه همچنين برخي خبرها از كاهش عرضه محصولاتي مانند متانول، منواتيلن گلايكول، اسيد استيك، كربنات سديم سنگين و سبك، دي اتيلن گلايكول، اسيد سولفويك و اوره‌ و آمونياك به بورس حكايت مي‌كنند.

اين درحاليست كه مدير کنترل توليد شرکت ملي صنايع پتروشيمي تاكيد كرده است كه پتروشيمي بوعلي سينا که قبلا و به مدت چند هفته در حال توليد بنزين بود، اکنون مشغول توليد مواد آروماتيکي است تا نياز داخلي به اين مواد را تامين کند و درحال حاضر مجتمع‌هاي پتروشيمي بندر امام ، اميرکبير، جم، نوري و اراک در حال تامين بنزين هستند.

او درباره برخي شايعات مبني بر ناسالم بودن بنزين توليدي مجتمع‌هاي پتروشيمي تاكيد كرد: بنزين توليد پتروشيمي گرچه از نظر ترکيبات با بنزين توليد پالايشگاه هاي تفاوت دارد، اما از بنزين سوپر هم عدد اکتان بالاتري دارد. البته اين بنزين مستقيم در خودروها مصرف نمي‌شود و در اختيار پالايش و پخش قرار مي‌گيرد تا متناسب با استانداردهاي توليد بنزين در کشور در اختيار مردم قرار گيرد.

وي تاکيد کرد: اين بنزين در نهايت براي مصرف کننده هيچ فرقي ندارد و در يک ماه گذشته هم اين بنزين بدون مشکل در کشور مصرف شده است.‌

( همانطور که در خبر بالا آمده با تغییر کاربری واحدهاي پتروشيمي، جمهوری اسلامی شاهد كاهش عرضه محصولات مواد اولیه در داخل شده است ولی آنچه در خبر بالا به آن اشاره نشده است حذف صادرات محصولاتی است که قبلا اين واحدهای پتروشیمی توليد ميکردند که سود آن شاید به مراتب بیشتر از تولید بنزین باشد.)

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: