انتظار تنش‌آمیز لبنان برای سفر احمدی‌نژاد

دویچه وله : لبنان در آستانه نخستین سفر محمود احمدی‌نژاد ملتهب به نظر می‌رسد. حزب‌الله قصد استقبالی شایان از رییس جمهور ایران را دارد، اما سنی‌‌ها و مسیحیان این کشور پلاکاردهایی علیه احمدی‌نژاد به در و دیوار بیروت آویخته‌‌اند.

خبرگزاری آلمان تدارکات چشمگیر حزب‌الله برای استقبال از احمدی‌نژاد را به گستردن فرش قرمز به زیر پای او تشبیه کرده و در مقابل از پوسترهایی با تصاویر احمدی‌نژاد خبر داده که سنی‌ها و مسیحیان لبنانی به شهر آویخته‌ و زیر آن نوشته‌اند: «لا اهلا و سهلا».

سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان از هواداران لبنانی و فلسطینی این جنبش خواسته که یک خوشامدگویی مردمی برای احمدی‌نژاد در فرودگاه بیروت ترتیب دهند. به تاکید وی، این استقبال پیش از آن که سیاسی باشد، اخلاقی است.

سفری استراتژیک و ایدئولوژیک

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه ۱۳ اکتبر رهسپار بیروت خواهد شد. گفته می‌شود که وی علاوه بر این شهر، از روستاهای مرزی لبنان و اسراییل نیز دیدار خواهد کرد. دو روز پیش از این سفر، معاون مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه در ایران درمیزگرد «ایرنا» یادآوری کرده که این دیدار، حساب‌شده و در چارچوب اهداف استراتژیک و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی در منطقه است.

به گزارش «ایرنا»، کیهان برزگرعلت ناکامی آمریکا در خاورمیانه را ناتوانی در تامین نیازهای ایدئولوژیکی مردم منطقه دانسته و یادآوری کرده که وضعیت انفعالی آمریکاییان، شرایط  ورود کشوری چون ایران برای تشکیل یک بلوک مقاومت درمنطقه با شرکت سوریه و لبنان را تقویت می‌کند.

خبرگزاری آلمان از دیگر سو گزارش می‌دهد که سعد حریری، نخست وزیر لبنان روز دوشنبه ۱۱ اکتبر در گفت‌وگو با حسنی مبارک رییس جمهور مصر به تشریح دشواری‌های این سفر پرداخته است. رییس دولت مصر پس از این ملاقات، از بروز ناآرامی در لبنان و ایجاد بی‌ثباتی در کل خاورمیانه به شدت ابراز نگرانی کرده است.

دادگاه لاهه هم اینک در حال بررسی مناقشه سیاسی موجود در لبنان برای یافتن سرنخ عوامل ترور رفیق حریری، نخست وزیر فقید لبنان است. قرار است نتیجه بررسی‌ها به‌زودی آشکار شوند و اعلام نام آمران و عاملان این ترور به‌عقیده پاره‌ای ناظران می‌تواند درگیری‌های مسلحانه در لبنان را موجب شود.

انتظار می‌رود که دادگاه بین‌المللی لاهه، حزب‌الله و هواداران سوریه را متهم به ترور رفیق حریری کند. این در حالی است که حزب‌الله در هفته‌های اخیر این دادگاه را توطئه‌ی اسراییل خوانده است.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: