جوابیه هاشمی رفسنجانی به نامه خامنه‌ای:«تا نظر امام حجت است دانشگاه آزاد دولتی نخواهد شد»

به روش همیشگی رفسنجانی که به در میگوید تا دروازه بشنود ایشان یک خاطره از خمینی در سایتش نقل کرده که جواب خامنه ای را داده باشد که دانشگاه آزاد نباید دولتی شود :

خاطره رفسنجانی به نقل از وب‌سایت اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی:

خاطره‌ای که می‌توانم به عنوان نمونه اشاره کنم این است که اوایل انقلاب، یکی دو سال که گذشت، مشکل پشت کنکوری‌ها را داشتیم. بزرگ‌ترین مشکل این بود که میلیون‌ها نفر مایل‌ بودند در کنکور شرکت کنند و دانشگاه‌ها فقط چند هزار نفر می‌گرفتند، مثلاً ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر. ما هم بین مردم بودیم و در فامیل می‌دیدیم که بچه‌ها می‌رفتند کنکور می‌دادند و ندرتاً قبول می‌شدند، افراد خاصی قبول می‌شدند؛ یا سفارشی بودند یا این‌ که امکانات درس ‌خواندن و استعداد ممتاز داشتند و در کنکور موفق می‌شدند. بقیه می‌ماندند.

این کار برای کشور خیلی ضربه بود. انقلاب فرهنگی هم که راه افتاد، همین دانشگاه‌ها هم تعطیل شدند. دانشگاه‌ها ۲ سالی تعطیل بود و دانشجو نمی‌گرفتند. دیدیم این وضع یک فاجعه برای کشور است.
من خطبه‌ای در نماز جمعه خواندم و توضیح دادم که چه اتفاقی می‌افتد که بچه‌هایمان الان در حد دیپلم بیرون می‌آیند و بعد هم بیکار می‌مانند و استعدادها زنده به گور می‌شود! گفتم این جریان فقری که در جامعه وجود دارد و تبعیضی که هست، هر سال عمیق‌تر می‌‌شود، چون یک عده‌ ممتاز – چه در داخل و چه در خارج- تحصیل می‌کنند و بعد هم کارهای اساسی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را به‌دست می‌گیرند و خانواده‌های مردم عادی هم باید در حد عملگی، یا کارمند و یا کاسب بمانند. این تبعیض را هیچ ‌وقت نمی‌توانیم به هم بزنیم، مگر اینکه به بچه‌ها میدان بدهیم که درس بخوانند و این بچه‌ها بعداً در قشر بالای کشور حضور داشته باشند.

این موضوع و تبعات آن را از لحاظ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، پیشرفت و ظلمی که به این‌ها می‌شود، فشار روحی که به جوان‌ها می‌آمد، هزینه‌ای که برای اعزام به خارج می‌شد و پولدارها به خارج می‌رفتند و غیره را توضیح دادم. این خطبه را امام هم گوش داده ‌بودند. بعد که امام را دیدم، به من گفتند حرف‌های هشداردهنده‌ای زدید. می‌خواهید چه کار کنید؟ گفتم: می‌خواهیم یک دانشگاه غیردولتی درست کنیم تا از امکاناتی که الان هست، استفاده کنیم. می‌توانیم کلاس‌های درس‌ را در حسینیه‌ها، مساجد، در اوقات فراغت دانشگا‌ه‌ها یا مدرسه‌ها و جاهایی که مردم هدیه می‌کنند، بگذاریم و از نیروهایی هم که در جامعه وجود دارند و آدم‌های باسوادی هستند – استاد دانشگاه نیستند، ولی باسواد هستند- استفاده کنیم. مردم هم خودشان خرج تحصیل‌شان را بدهند و به خارج نروند. ایشان گفتند محاسبه‌ات درست است، اقدام کنید. گفتم مخالفند. می‌گویند این کار باید دولتی باشد، خصوصی نمی‌شود. ایشان گفتند: من این موضوع را حل می‌کنم و حل کردند.

امام یک میلیون تومان پول دادند و گفتند: من این را به این کار هدیه می‌کنم. در صحبتی هم اعلام کردند که این کار خیلی خوبی است که فلانی پیشنهاد کرده ‌است. دیگر این تندروها  نتوانستند مخالفت کنند.

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

3 پاسخ to “جوابیه هاشمی رفسنجانی به نامه خامنه‌ای:«تا نظر امام حجت است دانشگاه آزاد دولتی نخواهد شد»”

 1. عباس Says:

  بهترین گذینه در خواست آقای رفسنجانی از رهبری جهت ارائه ادله فقهی وحقوقی برای جتوگیری از سو استفاده معاندین است

 2. Sima Ghaderi Says:

  masalna alan kodam bicharei bazaatash mirse ke bacheah ra be in daneshgahhaye geran bezare wa dar khare´j ham ke alsan be hesab nemiyad.

 3. مزدک Says:

  ای رفسنجانی مزدورکودتاچی خجالت بکش، «ای کشته که را کشتی کین زان شدی خار؟ «. چه بر سر مرد پاک تاریخ مرجع کبیر منتظری اوردید؟ دیدی که انها که برایش فساد کودتا کردی چه بر سر همدست کودتاچی ات سید احمد اوردند؟ اورا کشتند، لیکن پیش از مرگش از منتظری و بنی صدر و.. حلال طلبی کرد و بر علیه کودتاچیان بر پاخاست و مردم بخشیدندش. میدانم به کشتنی مانند سید احمد راضی هستی ولی تو به «وعده» خدا برای تمامی فسادت بایستی زجر بکشی ، مرگ برای تو کم است چون توبه نمی کنی و از کسانی که خیانت کردی حلال طلبی نمی کنی، روح مرجع کبیر منتظری هر آن بالای سر توست . دیدی بدرقه ملیونی مردم از پیکره این مرجع را؟ ارزویش به دل تمامی تان خواهد ماند. ای عمر عاص زمانه از همه مردم پوزش بخواه وگرنه زجرت تا مرگ ننگینت ادامه خواهد داشت.
  مزدک

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: