دفاع دوباره هاشمی رفسنجانی از وقف دانشگاه آزاد

وب‌سایت اکبر هاشمی رفسنجانی در بازنشر یک مصاحبه‌ی تفصیلی با ماهنامه «مدیریت ارتباطات»، به مرور گفتگوهای رفسنجانی با آیت‌الله خمینی پیرامون تاسیس دانشگاه آزاد پرداخته است.

 آقای رفسنجانی در این مصاحبه، خاطرات سال‌های آغازین انقلاب، «وضعیت بد» ایجاد شده پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، ظرفیت کم دانشگاه‌ها  و مشکلات  «پشت کنکوری‌ها»  را شرح داده است.

 هاشمی رفسنجانی تاکید کرد که آیت‌الله خمینی پس از ایراد خطبه‌ای در نماز جمعه پیرامون نیازهای آموزشی جوانان،  با تاسیس دانشگاه آزاد، «به صورت خصوصی و نه دولتی»، موافقت کرد. به گفته آقای رفسنجانی، آیت‌الله خمینی در پاسخ به این سوال که جواب مخالفان را چه بدهیم، گفته بود: «من این موضوع را حل می‌کنم.»

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت افزود که آیت‌الله خمینی با پرداخت یک میلیون تومان به‌عنوان هدیه، به راه‌اندازی دانشگاه آزاد کمک کرد و این موجب شد که دیگر «تندروها نتوانستند مخالفت کنند».

 وبسایت آقای رفسنجانی در حالی به بازنشر این خاطرات می‌پردازد که یکی از اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی روز سه‌شنبه (۱۲اکتبر/ ۲۰ مهر) به خبرگزاری «مهر» گفته است که این هیات «اوامر» آقای خامنه‌ای را «مو به مو» اجرا خواهد کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای روز یکشنبه (۱۰ اکتبر/ ۱۸ مهر)، وقف دانشگاه آزاد را که از سوی هاشمی رفسنجانی اعلام شده بود، «دارای اشکالات اساسی فقهی و حقوقی» دانسته و باطل اعلام کرد. وی هم‌زمان خواهان اصلاح اساسنامه جدید این دانشگاه شد که دولت آن را تهیه کرده است.

آقای رفسنجانی پیش از این اعلام کرده بود که هیچ‌کس نمی‌تواند وقف دانشگاه آزاد را بر هم بزند و افزوده بود: «اگر کسی توانست این کار را انجام دهد، از خداوند قوی‌تر است و از او پس می‌گیرد.»

سابقه بحث بر سر دانشگاه آزاد به سال ۱۳۸۵ باز می‌گردد که محمود احمدی‌نژاد دانشگاه آزاد را تهدید به «اقدام انقلابی» کرد. پس از آن، شورای انقلاب فرهنگی در فروردین ماه سال ۱۳۸۹ با اصلاح نهایی اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی، آن را برای اجرا ابلاغ کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی اموال دانشگاه آزاد را عمومی اعلام کرده، اما هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در شهریور سال ۱۳۸۸ تاکید نمود که اموال و دارایی‌های این دانشگاه وقف شده تا در صورت انحلال آن، در اختیار نهادهای دیگر قرار نگیرد.

 اعضای هیات موسس دانشگاه آزاد علاوه بر آقای رفسنجانی عبارتند از: سید علی خامنه‌ای، عبدالکریم موسوی اردبیلی، سید احمد خمینی، میرحسین موسوی و عبدالله جاسبی.

 ناظران سیاسی معتقدند که بالا گرفتن بحث دانشگاه آزاد در روزهای جاری با سفر آیت‌الله خامنه‌ای به قم و پیشنهاد تشکیل «شورای رهبری» از سوی هاشمی رفسنجانی مرتبط است و دعوای قدرت در بالاترین سطوح جمهوری اسلامی  وارد مرحله‌ی جدیدی شده است.

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: