» کیف های پول» از تهران

رئیس جمهورافغانستان حامد کرزای اذعان کرد که دفترش مرتباً از کشورهمسایه ایران پول دریافت کرده است. وی روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در کابل و در پاسخ به پرسش هایی راجع به گزارش نیویورک تایمز گفت رئیس دفترش عمر داودزی «بسته های پول» از تهران گرفته است.

کرزای پرداخت پول را اقدامی معمول بین کشورهای دوست خواند. رئیس دفترش گفت پول داده می شود تا به دولتش «کمک کند و آن را در پرداخت هزینه ها مورد حمایت قراردهد.» به گفتۀ وی تهران یک تا دو بار در سال پول پرداخته است. بنابر اظهارات او هر بار این کمک به ارزش 500 تا 700 هزار یورو بوده است. طبق گزارش نشریۀ آمریکایی نیویورک تایمز مقدار پول بسیار بیشتر بوده است، صحبت از چندین میلیون دلار آمریکا شده است. طبق اعلام روزنامه، دولت از این پول استفاده می کند تا حمایت رهبران قبیله ها و اعضای مجلس و نیز نمایندگان طالبان را بدست آورد.

طرف ایرانی (ولی) همچون روز قبل کاملاٌ تکذیب کرد. سفارت ایران در کابل اعلام داشت گزارش «غلط و توهین آمیز و مسخره است.» به گفتۀ سفارت، رسانه های غربی تنها می خواهند «بر افکار عمومی تأثیر بگذارند و آشفتگی ایجاد کنند.» همانطور که دیپلمات ها در کابل پیوسته تأکید می کنند ایران همچون کشور همسایه پاکستان برای ثبات افغانستان تعیین کننده است. غرب تهران را متهم می کند که شورشیان افغانستان را مورد حمایت قرار می دهد، دولت ایران قاطعانه این اتهام را رد می کند.

رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد درجریان دیدارش با کرزای در ابتدای سال جاری به شدت به غرب حمله کرد. این گونه اظهارات و افشاگری های کنونی دربارۀ پرداخت پول از ایران رئیس جمهور افغانستان را در موقعیت دشواری قرار می دهند. زیرا از سویی کرزای به حمایت غرب وابسته است، بدون کمک نیروهای خارجی به دشواری می تواند در سِمت خود بماند. از سوی دیگر برای روند صلح در کشورش مهم است که کشورهای همسایه چون ایران –مغضوبِ غرب به ویژه به علت موضوع اتمی- در دستیابی به راه حلی برای آشتی شرکت داشته باشند.

البته بین غرب و ایران در ماه های گذشته دست کم می توان در موضوع افغانستان مشترکاتی دید. اینگونه بود که وزیر خارجۀ آمریکا هیلاری کلینتون و همتای ایرانیش منوچهر متکی در ژوئیه درکابل دور یک میز نشستند تا درجریان کنفرانسی دربارۀ آیندۀ افغانستان گفتگو کنند. در دیدار تازۀ نمایندگان غربی در امور افغانستان در رم نیز نماینده ای ازایران شرکت داشت

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: