زهرا رهنورد رهبر جنبش سبز؟ آیا ملت ایران آماده پذیرش رهبری یک زن د رمبارزه برای دموکراسی میباشد؟ (دوراندیش)

در تاریخ اخیر جهان کم نبوده اند زنانی که نماد مبارزه آزادیخواهی ملت خود شده و آنرا تا پیروزی نهایی رهبری کرده اند . در فیلیپین کورازان آکینو پس از قتل شوهرش به دست نیروهای امنیتی مارکوس در سال 1983 رهبری مبارزه بر علیه دیکتاتوری مارکوس را در دست گرفت و سرانجام آن را به پیروزی رساند . آنگ سان سویی برنده جایزه صلح نوبل در برمه هم اکنون پس از سالها هنوز به مبارزه خود علیه دیکتاتوری نظامی برمه ادامه میدهد و نماد مبارزه مردم برمه علیه یکی از خشنترین دیکتاتوریهای مدرن است .

احساس و برداشت من به خصوص در چند ماه اخیر این است که موسوی خاموش شده و جای خالی او را در سپهر مطبوعاتی و سیاسی همسرش رهنورد گرفته است . این رهنورد است که هر از چندگاه مصاحبه ای آنچنانی و شجاعانه با مطبوعات جهان یا مطبوعات در تبعید ایران انجام میدهد که دولت ایران و امثال کیهانیها را از خشم منفجر میکند . اوست که به دیدار زندانیان سیاسی میرود و موسوی این اواخر حتی او را در این دیدارها همراهی نیز نمیکند . رهنورد است که میگوید جنبش سبز جبهه ای است متحد از همه نیروها حتی سکولارها و همه در آن همراهند . رهنورد است که بیش از موسوی به سرکوبهای  دهه شصت معترف است و معتقدم اگر وابستگیها و دلبستگیهای او به شوهرش نبود حتی بیش از این نیز آن سرکوبها  را محکوم میکرد . رهنورد است که مستقیمتر از موسوی در مورد هدف نهایی جنبش سبز سخن میگوید و آن را حصول دموکراسی و نه بازگشت به عصر طلایی خمینی میداند . رهنورد است که معتقد است مسئله حجاب و پوشش زنان یک امر خصوصی و شخصی است و نباید به زور به آنان تحمیل شود .

به شخصه اینرا که یک زن رهبر جنبش سبز ایران شود بد نمیدانم . در داخل ایران مردم نشان داده اند که رهبری یک زن را میتوانند قبول کنند و حتی گاه زنان در انتخابات بیش از مردان رای می آورند ، ضمنا جنبش زنان ایران با رهبری رهنورد یکپارچه تر و متحدتر وارد مبارزه خواهد شد . در سطح بین المللی نیز رهبری یک زن در جنبش آزادیخواهی ایران اعتبار آن را نزد جهانیان بیشتر خواهد کرد و تصویری را که هنوز متاسفانه بسیاری از افراد در خارج از ایران دارند عوض میکند . بسیاری در خارج ایران فکر میکنند زنان در ایران هنوز یک گروه زیر سلطه اند که با خاموشی و رضایت سلطه مردان را تحمل میکنند و اصولا ایران یک کشور مردسالار عقب مانده است و رهبری یک زن در ایران همچون یک شوک برای اینان خواهد بود تا مارا از اکثر کشورهای خاورمیانه متمایز یابند .

سران جنیش سبز چه بخواهند و چه نخواهند رهنورد هر روز بیشتر از روز پیش گوی سبقت از موسوی میرباید و بیشتر مطرح میشود . امیدوارم همه همراهان و همرزمان جنبش دموکراسی ایران نیز این حقیقت را دریابند و این شیرزن مبارز را در مسیری که در پیش گرفته تنها نگذارند. میدانم که بر بسیاری از مبارزان سخت می آید که نقش مهم رهنورد را بپذیرند. اما گاه تاریخ بازیهایی دارد که با آنچه ما میخواهیم و آرزو داریم فرسنگها فاصله دارد و چه  بسا پیش آمده که  همین کرشمه های تاریخ ،از راهی دیگر، خلاف انتظار روشنفکران ،  ملتی را به هدفی که میخواسته رسانده است .  در مورد نقش نهایی رهنورد نیز این تاریخ است که تصمیم خواهد گرفت اما ما نیز نباید چشم بر حقیقت ببندیم و نقشی را که رهنورد اکنون بر عهده گرفته از نظر دور داریم .

«پیروزی نزدیک است»

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,

8 پاسخ to “زهرا رهنورد رهبر جنبش سبز؟ آیا ملت ایران آماده پذیرش رهبری یک زن د رمبارزه برای دموکراسی میباشد؟ (دوراندیش)”

 1. رضا Says:

  با سلام دوست عزیز ایا امکان دارد برای بنده یک دعوت نامه بالاترین ارسال کنید واقعا سپاسگزار شما میباشم اگر این لطف را درحق بنده بکنید و به این ادرس ایمیل ارسال کنید با تشکر rezaload@gmail.com

 2. PADESHAH Says:

  نخستین پیام پادشاه جدید ایران – به نام ایران زمین، به نام کورش و به نام فردوسی و با بزرگترین درودها و شادباشها به تمام فرزندان و زنان و مردان دلیر و شجاع ایران زمین در سراسر جهان که هر یک ملکه و پادشاه ایران هستند اعلام آماده باش جنگی می نمایم . صبر و تحمل ۱۴۰۰ ساله ما بس است و دفاع نشانه ضعف است. ما باید از هر راهی که میتوانیم خانه سیاه خرافات را به هوا بفرستیم و شعله در مراسم شان افکنیم، تا طلسمی که باید ۱۴۰۰ سال قبل ساسانیان با کشتی هایشان می شکستند بشکنیم و دشمن وحشی نادان را نابود سازیم و نام خود را در تاریخ ایران جاودان سازیم. این نهایت وظیفه هر ایرانی پاک نهاد می باشد. پیروزی از آن ماست. بدرود. هفتم آبان ماه ۲۵۶۹. این پیام را به دیگر ایرانیان بفرستید.

 3. ابراهیم Says:

  دوست عزیز با تشکر از مطالب زیبای وبلاگتان در صورت امکان یک دعوت نامه هم برای من بفرستید
  به امید ایران ازاد و اباد

 4. خوش خیال Says:

  میر حسین،میر حسین بابا چقدر میخوابی ؟ نزدیک ظهر است پس کی‌ میخوای پاشی ؟ پاشم چکار کنم ؟ واقعاً که هیچ چیز بهتر از خواب نیست ! پس این همه قول هایی که بمردم داده بودی چی‌ میشه ؟ من قول دادم ؟! من هیچ قولی‌ ندادم ! من بیانیه دادم و از مردم خواستم که سبز باشند و سبز بمانند، سبز سبز، همین کافی‌ است ! سبز یعنی‌ قانونی حرکت کردن،از خطرات پرهیز کردن، بوق نزدن…میر حسین امتحان رانندگی که نمیدی ! خدای نکرده شما رهبر جنبش سبزی ! هستم ولی‌ با خشونت مخالفم ! نحوه رسیدن به هدف از خود هدف مهم تر است! میر حسین حتّی حیوانات هم هنگام خطر از خودشان دفاع میکنند ! آنها حیوان اند نه‌ انسان ! شما فکر می‌کنید این انسان کشان انسان اند ؟!… قانون چی‌ میگه ؟ قانون ، قانون اساسی‌ ؟…‌ای بابا این قانون خود ساخته خود آنهاست،آنها که این قوانین را نوشته اند خودشان خشونت سازند ، تولید و مصرف کننده ابزار خشونت خود آنهایند، اختناق و سرکوب همان شلاق بردگی زمان است ! آیا آرامش و سکوت در حضور ظالم،تبعیت و اطاعت نیست ؟! …لا الاهه الی‌ الله…چه خواب‌های وحشتناکی‌..لعنت خدا بر دل‌ شیطان قانون شکن..

 5. vatan Says:

  BALE KE MISHE

 6. nazanin Says:

  نان ایران اگاهتر و وطنپرست تر و دلسوز تر از پیر انگلیس هستند که حتی اگر بخواهند به پادشاهی برسند زنان ایران کمتر از زن ارزانتینی نیست که در مقام رئیس جمهوری ان کشور است زن ایرا ن برای رهبری ملت ایران تاریخجه دیرینه دارد و در حال حاظر لایقان فراوان که در میدان نبرد هستند..شما پر بیراه نگفتید و ایران امروز با افکار و مردسالاریهای کاذبی که افکار مردانه را فاسد و به بیراهه برده نیاز به یک زن مدیر و وطن پرست دارد که بتواند افکار پوسیده قرون وسطائی به ظاهر نافع را از مخیله مردان پاک و تلنگری به انها بزند که دنیای امروز نیاز به مردان رشید و دلاور چون بابکها دارد نه خمودگان پای منقل که غیر از نیاز غریزی ایران را فراموش کردند ( با پوزش از مردان نکو نام ایران زمین*)زن ایرانی چه خانم رهنور د باشدچه شهبانو و چه یک گمنام لایق فرقی نمیکند زنان باید گوی میدان را بدست اورند رهبر خودش در میدان است….امیدوارم مرا ثبت نام کنید

 7. مریم ش Says:

  زهرا رهنورد رهبر بشه که چی بشه؟ تمام زنان یک لحاف ضمخت گل منگلی بکشند سرشان تا موهایشان دیده نشود و مرد هایاسلام عزیز شهواتشان گل نکنه؟ بعنی مردم ایران ایقدر بدبخت شده اند که یک سری منجمد فکری که مغزشان آسیب دیده بیانید قوانین ضد بشری اسلام را که برای هرکس که یک جو عقل در کله اش هست آشکار شده، برای یک مدت دیگر بر مردم جقنه کنند؟ طرفداران موسوی، کروبی، رهنورد طرفداران سرکوب و کشتار و شکنجه هستند. اسلام راهی جز این مسایل پیش روی طرفدارانش نگذاشته. آخر چقدر باید امت اسلام عزیز کشتار، عارت و دروغ و نیرنگ نشان دهند تا مردم در خواب ایران از خواب بیدار شوند؟

 8. abbas Says:

  Mardome IRAN aamaadeye pazireshe rahbari va modiriyyate hazaaran Zan hastand ,,AMMA na baa CHAADOR va RUSARI . khejaalat bekeshid khaanom. baa in ghvaanine Eslaami

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: