تداوم اعتراضات دانشجویان و پرسنل دانشگاه علوم پزشکی به حکم انحلال آن دانشگاه

بیانیه شماره یک و تصمیم بر ادامه اعتراضات

جرس: در پی تصمیم ناگهانی دولت و انحلال یک شبه دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشجویان، اساتید و پرسنلِ چهارمین دانشگاه بزرگ علوم پزشکی کشور، برای سومین روز متوالی دست به تجمعات اعتراضی زدند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت دولت دهم، روز جمعه ٧ آبان ٨٩، طی نامه‌ای خطاب به محمدباقر لاریجانی، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی تهران- که بدون هماهنگی با مجلس صادر و تنظیم شده بود- دانشگاه علوم‌پزشکی ایران را منحل و واحدهای آموزشی آن را به دانشگاه تهران و واحدهای درمانی و بهداشتی آن را به دانشگاه شهید‌بهشتی سپرد.
انحلال ناگهانی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه ایران، نه تنها دانشجویان را شوکه کرد، بلکه با اعتراض نمایندگان مجلس نیز مواجه شد.

به گزارش خبرنگار جرس، بامداد روز سه شنبه ١١ آبان ماه، برای سومین روز متوالی دانشگاه علوم پزشکی ایران صحنه تجمع اعتراضی تعداد کثیری از دانشجویان و پرسنل آن دانشگاه بود.
بر اساس این گزارش، در ابتدای تجمع بیانیه های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و همچنین بسیج دانشجویی آن دانشگاه قرائت شد که در آن نسبت به تصمیم غیر منطقی و عجولانه وزارت بهداشت و همچنین عملکرد ضعیف مدیریت آن دانشگاه که برخلاف مدیران سابق، هیچ نوع مقاومتی در برابر این تصمیم نشان نداده اند، اعتراض کردند.

سپس دانشجویان با سر دادن شعارهایی چون » وزیر قانون میذاره، مجلس خبر نداره» ، » نه بهشتی، نه تهران، فقط دانشگاه ایران» ، «مدرکتون ارزونیتون، ایران نمی دیم بهتون» ، «دانشگاه زوری نمیشه، مدرک که صوری نمیشه» از جلوی درب دانشکده پزشکی به سمت سردر دانشگاه حرکت کردند و هنگامی که به سردر اصلی دانشگاه رسیدند، تابلوی جدید انتظامات دانشگاه علوم پزشکی تهران را پایین کشیدند و به جای آن پلاکاردهایی را درحمایت از دانشگاه خود نصب نمودند؛ این در حالی بود که گارد ویژه نیروی انتظامی در برابر درب اصلی، در محوطه خارج دانشگاه حضور داشتند. دانشجویان سپس به سمت ساختمان مرکزی دانشگاه حرکت کرده و خواهان توضیح از مسئولان دانشگاه و وزارت بهداشت شدند.

یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع دانشجویان حضور یافته و در حالی که از آنان خواست آرامش خود را حفظ کنند، از حمایت همه جانبه اساتید دانشگاه خبر داد.

در پایان دانشجویان اعلام داشتند که تا زمانیکه وزارت بهداشت از این تصمیم ناگهانی و عجولانه که یقینا به ضرر سیستم آموزشی و دانشجویان خواهد بود، منصرف نگشته و تجمع خود را ادامه خواهند داد.

هم چنین قرار شد تا زمانیکه به دانشجویان پاسخ مناسبی داده نشود از رفتن سر کلاسها، بیمارستانها و امتحانات خودداری نمایند.

بر اساس تصمیم دانشجویان، روز چهارشنبه ١٢ آبان ماه نیز، تجمع مشابهی در محوطه اصلی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد.

این درحالیست که همزمان گروهی دیگر از دانشجویان معترض، در مقابل مجلس شورای اسلامی دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گزارش خبرنگار جرس، بیانیه شماره یک دانشجویان متحصن دانشگاه علوم پزشکی ایران در اعتراض به تصمیم غیرکارشناسی دولت در انحلال آن واحد دانشگاهی که چهارمین دانشگاه بزرگ علوم پزشکی کشور می باشد، به شرح زیر می باشد:

بیانیه شماره یک
«به نام او که عالم است و عادل…»
ما دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران با حفظ نظم و آرامش کامل برای اعلام اعتراض و آرای خود گردهم آمدیم و خواستار بیان نظرات و صیانت از نام و هویت دانشگاه پرافتخار علوم پزشکی ایران شده ایم. متاسفانه تا کنون با وجود روند منطقی اعتراض و اعلام نظرمان، شاهد بی احترامی بیشتر مسئولین نسبت به نام، هویت، حرمت و تقدس علمی این دانشگاه بوده ایم. ما امروز در ادامۀ تجمعات خود، خواستار رسیدگی به موارد زیر می باشیم:

١- ما دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران، انحلال یکی از بزرگترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور که دارای اعتبار بین المللی است، را اقدامی غیر کارشناسی، نا مدبرانه و غیر منطقی دانسته و بدین وسیله مخالفت خود را با هرگونه تصمیمی مبنی بر انحلال این دانشگاه اعلام می داریم.

٢- با توجه به قوانین کشوری موجود در خصوص نحوه فعالیت دانشگاه ها و شواهد امر- نظر نمایندگان مجلس و وزرای پیشین بهداشت و …- دستور انحلال دانشگاه ایران توسط وزیر بهداشت با دلایلی غیر مشخص، فاقد وجاهت قانونی و کارشناسی لازم جهت چنین اقدام بزرگی بوده است. صرف نظر از غیر قانونی بودن این امر، اعلام یکباره و یک شبه آن در عصر جمعه و در میانه سال تحصیلی؛ و دست به کار شدن عجولانه و بدور از احترام مسئولین امر، جهت اجرای این حکم، محکوم و غیر قابل پذیرش بوده و لازم است در این خصوص به طریق شایسته ای از جامعه دانشگاهی دانشگاه ایران اعاده حیثت صورت پذیرد.

٣- با توجه به بند فوق الذکر خواستار آنیم که مسئولین محترم وزارتخانه بی فوت وقت تصمیم اتخاذ شده مبنی بر انحلال دانشگاه ایران و انتقال آن به دانشگاه تهران را ملغی اعلام نمایند و امور دانشگاه ایران طبق روال سابق، ادامه یابد.

۴- از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خواستاریم از مجرای قانونی به این امر رسیدگی نمایند. ضمناً شایسته است نمایندگان کمیسیون بهداشت مجلس و وزیر محترم بهداشت در اسرع وقت نسبت به تمامی اعتراضات ما پاسخگو باشند.

۵- در نهایت، بی شک مدیریت ضعیف مسئولین وقت دانشگاه ایران در حادث شدن این موضوع موثر بوده است؛ و همچنین عدم وجود ساختارها و نهادهای توانمند و نظامند صنفی دانشجویان و اساتید به دور از تک صدایی، که در چنین شرایطی بتواند حامی دانشگاه، دانشجو و استاد باشد، نیز ناشی از مدیریت سلیقه ای و ناکارآمد مسئولین دانشگاه ایران طی دهه اخیر می باشد.

۶- در پایان شایان ذکر است که تا بر طرف نشدن ابهامات بی شمار موجود در خصوص این اقدام غیرقانونی توسط مسئولان، با تعطیلی کلاس ها و بخش های بیمارستانی و لغو امتحانات، تجمعات آرام، متعادل و بدون هیچ گونه جهت گیری سیاسی، به صورت روزانه در دانشگاه علوم  پزشکی ایران ادامه یافته و همچنین از پرسنل دانشگاه، اساتید و اعضا هیئت علمی دانشگاه خواستاریم، تا هم صدا با دانشجویان در برطرف شدن فضای مبهم کنونی سهیم باشند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران

اعتراض در دانشگاه تهران
از سوی دیگر، خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داد «جمعی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران در اعتراض به ادغام دو دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در دانشکده پزشکی آن دانشگاه تحصن کردند.»

به گزارش ایسنا، وحید دانشجوی رشته پزشکی ورودی ٨٧، این اقدام را عجولانه خوانده و گفته است: متاسفانه ادغام دو دانشگاه بزرگ علوم پزشکی در تهران بدون هیچ مقدمه و پیش زمینه ای و حتی بدون اینکه نظرات گروه های آموزشی گرفته شود و یا با شوراهای دانشجویی مشورت شود، انجام شده است.
وی در ادامه پاسخگویی هر چه زودتر مسئولان در راستای شفاف سازی سوالات و ابهامات به وجود آمده در خصوص این اقدام را خواستار شد

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: