اعتراف اصول‌گرایان به «ضعف و عدم انسجام»

دویچه وله : احمد توکلی در یک برنامه تلویزیونی زنده از رفتار برخی اصولگرایان پس از انتخابات خرداد ۸۸ و بی‌اعتنایی دولت به مجلس به شدت انتقاد کرد. دو روز پیشتر نیز محسن رفیق‌دوست به دولت و قعالیت‌های اقتصادی سپاه انتقاد کرده بود.

انتقاد برخی از شخصیت‌های پرنفوذ جناح راست از سیاست‌ها و رفتار دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد ابعاد تازه‌ای به خود گرفته. دو روز پس از سخنان انتقادآمیز محسن رفیق‌دوست در مورد رابطه دولت با رهبر جمهوری اسلامی و مجلس، احمد ‌توکلی نیز در اظهاراتی صریح دولت را به نقض مکرر قانون متهم کرد.

نقض مکرر قانون توسط دولت

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در مصاحبه‌ای که متن و تصویر آن روز شنبه ۱۵ آبان‌ماه ۱۳۸۹ منتشر شد، گفت: «وقتی دولت مکررا قانون را نقض می‌کند باید اعتراض کرد، وقتی رییس جمهور که وظیفه دارد قوانین را ولو غلط محترم بشمارد و اجرا کند … در تریبون رسمی اعلام می‌کند این قانون را قبول ندارد، من باید اعتراض کنم.»

احمد توکلی پنج‌شنبه شب میهمان برنامه‌ی زنده‌ی «سیاست روز» در شبکه دوم «صدا و سیمای جمهوری اسلامی» بود. متن این گفت‌وگو در سایت «تابناک» منتشر شده و نسخه‌ی تصویری آن نیز در سایت الف که به خود توکلی تعلق دارد انتشار یافت. مجری برنامه توکلی را متهم کرد در جریان آنچه «فتنه پس از انتخابات» خوانده می‌شود سکوت اختیار کرده. اما رئیس مرکز پژوهش‌ها می‌گوید او از جمله با نوشتن نامه‌هایی به کسانی که از رهبران معترضان به نتایج اعلام شده‌ی انتخابات محسوب می‌شوند (محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین و دو نامزد معترض به نتایج اعلام شده مهدی کروبی و میرحسین موسوی) به «وظایف خود» عمل کرده است.

«مجلس تعیین‌کننده مسیر حرکت دولت»

در بخش دیگری از این گفت‌وگوی تلویزیونی احمد توکلی رفتار برخی از گروه‌های مذهبی و رسانه‌های اصولگرایان در برابر معترضان را تند ارزیابی کرد و اظهار داشت «برخی دوستان با تندروی‌هایشان به پروسه‌ی سقوط برخی سیاسیون سرعت بخشیدند.» او همچنین در مورد انتقادهای مطرح شده در مجلس علیه دولت گفت علاوه بر آزادی بیان «باید آزادی بعد از بیان هم وجود داشته باشد.»

احمد توکلی در مورد اختلاف مجلس و دولت اظهار داشت «دولت باید قبول کند که مجلس حق بازخواست او را دارد و باید در ریلی که مجلس تعیین می‌کند حرکت کند.» او می‌افزاید «از سوی مجلس هم برخی گروکشی‌ها برای گرفتن امتیاز، باعث آزردگی دولت می‌شود.»

«مجلس قادر به برکناری رئیس جمهور»

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین از حملیت‌های ویژه‌ی دولت از برخی از نمایندگان همسو انتقاد کرد و گفت «باید برخی رفتارهای ناروا را کنار بگذارند، اینکه به برخی نمایندگان حامی دولت، بهتر و سهل‌تر بودجه می‌دهند، این رفتار خوبی نیست.»

محسن رفیق‌دوست رئیس پیشین بنیاد مستضعفان نیز در گفت‌وگویی که در شماره ۵۶ «همشهری ماه» منتشر شد سخنان اخیر محمود احمدی‌نژاد در مورد جایگاه مجلس را به شدت مورد انتقاد قرار داد. او خاطر نشان کرد «اینکه می‌گویند مجلس در راس همه امور نیست، آیا رئیس‌جمهور می‌تواند مجلس را منحل کند جواب نه است، آیا مجلس می‌تواند رئیس‌جمهور را برکنار کند جواب بله است.»

انتقاد نشریه سپاه از احمدی‌نژاد

رفیق‌دوست در قستمی دیگر از این گفت‌وگو به فعالیت‌های اقتصادی سپاه پاسداران که از زمان روی کار آمدن احمدی‌نژاد با کمک دولت گسترش چشمگیری یافته انتقاد کرد و گفت «من ورود سپاه به مسائل اقتصادی را نه تنها جایز نمی‌دانم که نیاز هم نمی‌دانم.» او که نخستین و تنها وزیر سپاه بوده می‌افزاید «این را که سپاه خرید و فروش نفت کند جایز نمی‌دانم و فکر می‌کنم بزرگان هم جایز ندانند.»

رئیس سابق بنیاد مستضعفان گرچه ظاهرا به دلیل فعالیت اقتصادی در بخش خصوصی با فعالیت‌های کلان اقتصادی سپاه مخالف است در مورد موضع احمدی‌نژاد در مورد جایگاه مجلس و دولت با فرماندهان نظامی هم‌نظر است. در تازه‌ترین سرمقاله‌ی ماهنامه‌ی سپاه پاسداران، «پیام انقلاب» سخنان احمدی‌نژاد در مورد در راس امور نبودن مجلس با لحنی کم‌سابقه نکوهش شده است.

اصولگرایان، «نامنجسم و ضعیف»

به نظر می‌رسد اصولگرایان هم در مورد برخی از مسائل اساسی مانند نقش سپاه در فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی دچار اختلاف شدید شده‌اند هم در مورد حمایت یا عدم حمایت از محمود احمدی‌نژاد. این اختلاف‌ها به حدی رسیده که افراد صاحب‌نفوذ این جناح کمتر در صدد پنهان کردنش بر می‌آیند.
محسن رفیق‌دوست با اشاره به تشدید درگیری‌ها میان اصولگرایان و «حساس» بودن شرایط می‌گوید «ریش‌سفیدان اصولگرا می‌گویند باید جلوی انشعاب را گرفت.»

احمد توکلی نیز در پاسخ به پرسش مجری برنامه «سیاست روز»، که چرا اصولگرایان نظراتشان را مشترکا از یک تریبون اعلام نمی‌کنند، گفت «جناح ما زیاد قوی و منسجم نیست که تصمیمات جمعی بگیرد و اعلام کند.»

Advertisements

برچسب‌ها: ,

یک پاسخ to “اعتراف اصول‌گرایان به «ضعف و عدم انسجام»”

 1. mojtabah Says:

  آیتالله خمینی در وصیتنامۀ سیاسی-الهی
  میفرمایند

  وصیت اكید من به قوای مسلح پاسدار و بسیج، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازیهای سیاسی دور نگه دارند. در این صورت میتوانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند. . وظیفه شرعی و میهنی آنان است كه اگر قوای مسلح ، برخلاف مصالح اسلام و كشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند كه – بیاشكال به تباهی كشیده میشوند – و یا در بازیهای سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت كنند. و بر رهبر و شورای رهبری است كه با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا كشور از آسیب در امان باشد
  «دو وظیفۀ اصلی سپاه پاسداران، محافظت از اصل حکومت به وسیلۀ ولی فقیه و اصل جهاد است. . . بنابراین سپاه پاسداران را نباید از بُعدهای سیاسی یا باورهای ایدئولوژیکی محروم کرد.
  بدون فداکاریهای ما بسیجیها آقای احمدینژاد وجود خارجی نخواهند داشت.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: