تصمیم گرفته ایم یک چند هفته ای برای استراحت به خارج از ایران برویم

چقدر وقایع این روزهای مصر مرا به یاد انقلاب 57 می اندازد . منتها سرعت وقایع در مصر خیلی خیلی سریعتر از انقلاب 57 است . آنجا هم با و جود اینکه ارتش خیلی جنایت کرد ولی مردم دائم برای ارتشیها میخواندند » برادر ارتشی ، چرا برادر کشی » البته ارتش در ایران هرگز از لحاظ تاریخی مثل مصر محبوب نبوده است . در مصر ارتش سابقه ناصر و سه جنگ ملی با اسرائیل رادارد و مردم مصر تصویر دیگری از ارتش خود در ذهن دارند . ولی رفتار متفاوت مردم با ارتش و پلیس که هم در تونس و هم در مصر شاهد بودیم در ایران نیز کمابش مشهود بود . در ایران هم پس از مدتی که شاه پلیس را به مقابل مردم فرستاد خیلی سریع پلیس در هم شکست و برای یکسال این ارتش بود که در مقابل مردم ایستاد و کشتار کرد . در مصر اما این امر خیلی زودتر اتفاق افتاد و هنوز هیچ نشده ارتش به خیابانها آمد . شاید به این خاطر که دولت مصر پول مفت نفت ندارد که بریزد توی حلق ساواک و پلیسش و ارتشیهای بالا رتبه اش .

اما جالبترین قسمتش آنجاست که شاه سرانجا م بعد از وول زدنهای زیاد و همه گونه کشتار و آزمایش همه نوع دولت نظامی و غیر نظامی برای سرکوب مردم و فرار از مخمصه ای که درش گرفتار شده بود ،  وقتی دید کار از کار گذشته بختیار را آورد سر کار یعنی برای اولین بار قبول کرد کسی با قدرتی مشابه خودش به قدرت برسد . این کار در ایران یکسال و نیم طول کشید ولی در مصر بیش از سه روز طول نکشید که مبارک مجبور شد برای اولین بار پس از سی سال یک معاون رئیس جمهور روی کار بیاورد (البته این بابا آدم را بیشتر یاد ازهاری بدبخت می اندازد تا بختبار ولی به نظر می آید معجونی از هردوست).

وقایع مصر به صورت عجیبی فرم یک فیلم وقایع انقلاب ایران را دارد که خیلی خیلی سریع آن را نشان میدهند . چیزی که در ایران یکسال و نیم طول کشید در مصر فقط سه روز وقت میخواست تا به اینجا برسد . شاید چون مبارک هرگز نتوانست به حد قدرت و دیکتاتوری شاه د ر ایران برسد . شاید چون مبارک پول مفت نفت را ندارد که مثل شاه خرج ارتش و ساواک کند .

حالا آیا باید منتظر آن روز تاریخی باشیم ؟ آن روز که شاه آمد جلوی دوربین و  با صدای لرزان و در حالی که سعی میکرد جلوی گریه اش را بگیرد  به خبرنگار تلوزیون گفت : «تصمیم گرفته ایم یک چند هفته ای برای استراحت از کشور خارج شویم » . میگویند به بختیار التماس کرده بود که به کیش برود ولی بختیار گفته بود اگر به کیش بروی باز وضع در خیابانها همین آش و همین  کاسه خواهد بود و این مردم به کمتر از خروج تو از ایران رضایت نخواهند داد . اگر سرعت وقایع در مصر این است که من میبینم آیا مبارک در همین چند روز آینده جلوی دوربین همین را خواهد گفت و بعد مثل همه رهبران فراری عرب و مسلمان به عربستان سعودی خواهد رفت ؟ و یا آیا تصمیم دیوانه واری خواهد گرفت که ارتش را به جان مردم در خیابانها بیندازد ؟ با فیلمهایی که از مصر میبینیم همبستگی این ارتش با مردم خیلی بیشتر از همبستگی ارتش شاه با مردم ایران است . آن ارتش پول نفت خورده بود و فربه شده بود و بسیار به شاه وفادار بود . به نظر نمی آید ارتش مصر چنین حسی نسبت به مبارک داشته باشد .

باید منتظر ماند و دید .

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , ,

2 پاسخ to “تصمیم گرفته ایم یک چند هفته ای برای استراحت به خارج از ایران برویم”

  1. ناشناس Says:

    khda nknd shyadi msl khmyni mlaon hkomt ra ghbzh knd

  2. مهندس دوران طلایی Says:

    کیر خر تو کس خواهر مادر امام و اصلاحطلبا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: