مقایسه تهران و قاهره در روزهای انقلاب

بعد از 22 خرداد ، برای چند روز خیابانهای تهران به دست مردم افتاد . من خودم یادم هست که در شبهای پس از راهپیماییهای بزرگ دولت آنقدر حیران شده بود که خیابانها از بسیج و نیروهای سرکوب خالی بود و به دست مردم افتاده بود . چقدر آن موقع از اصلاح طلبان خواستیم مانند انقلاب 57اعلام تحصن در خیابان کنند و از مردم بخواهند در خیابانها بمانند و سپس تحصن را به اعتصاب سراسری پیوند دهند . مقالات خود من هنوز هست که در تعدادی از آنها از رهبران جنبش خواستم که تظاهرات را به تحصن و اعتصاب متصل کنند ولی نکردند . خاتمی که اعلامیه داد که بله صدایتان را شنیدند و حالا به خانه هایتان برگردید و بگذارید ما چانه بزنیم ولی موسوی و کروبی به وقاحت خاتمی نبودند . آنها بر سر قول خود با مردم ایستادند اما چون نمیخواستند جمهوری اسلامی سرنگون شود و خوب میدانستند اگر مردم در خیابان بمانند این امر متحقق خواهد شد تظاهرات را کند کردند تا از نیرو افتاد . اما رهبران انقلاب مصر چنین عهدی با مبارک ندارند . آنها خواهان ادامه حکومت او نیستند بلکه یک درخواست بیشتر ندارند : آنها میخواهند او برود . همین و بس . تنها تفاوت در این است . به همین سبب تظاهرات به تحصن تبدیل میشود و سپس اعتصاب سراسری آغاز میشود و سپس دیکتاتور دمش را میگذارد لای پایش و در میرود به عربستان سعودی .

ما همه شرایط برای پیروزی را داشتیم ، ما فقط رهبران درست و حسابی نداشتیم . بر مردم خود خرده نگیریم که آنها بارها ثابت کرده اند یکی از قهرمانترین خلقهای دنیا هستند .اینبار ، وقتی مردم به خیابان آمدند ، باید رهبران و سازمان آماده داشته باشیم تا دوباره رهبری تظاهرات به دست اصلاح طلبان نبفتد.

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , ,

2 پاسخ to “مقایسه تهران و قاهره در روزهای انقلاب”

  1. lord Says:

    من خودم شاهدم که مردم حتی بیت رهبری رو تسخیر کرده و خامنه ای رو دستگیر کردن. ولی حیف که میرحسین و کروبی هدفشون حفظ نظام بود و مردم اون شب بیت رو خالی کردن و رفتن خونه هاشون. یادش به خیر پشت سر هم پایگاه های بسیج رو فتح می کردیم . حیف

  2. عکس بیش از دویست تن از سران رژیم گندیده و پوسیده ولایت فقیه در هفده برگ Says:

    عکس بیش از دویست تن از سران رژیم گندیده و پوسیده ولایت فقیه در هفده برگ

    http://www.flickr.com/photos/iranbriefing

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: