من میگم نره تو میگی بدوش ؟ اندرحکایت اصلاح طلبان و انتظارات ما ! (دوراندیش)

خطابم به آن دسته از دوستانی است که آه و ناله شان از دست موسوی و خاتمی و کروبی بلند است ، به خصوص پس از انقلاب در تونس و مصر . خطابم به خودم هم هست که باید یک واقعیت ساده را بپذیریم :

موسوی چند بارباید بگوید  عصر طلایی خمینی و اصلاح در جمهور ی اسلامی و جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیش نه یک کلمه کم تا ما موضع او را بفهمیم و باور کنیم ؟  بابا این نره تو هی میگی بدوش !  از اصلاح طلبان بیش از این برنمی آید ما و شما چه انتظاری از آنان داریم ، کاری را که نمیتوانند بکنند و ادعا هم ندارند که میکنند ؟ اصلاح طلبان ساختار شکن نیستند . حتی اسمشان هم نشان میدهد که آنها جمهور ی اسلامی را قبول دارند و فقط میخواهند آن را «اصلاح » کنند (خانه از پای بست ویران است ،خواجه در بند نقش ایوان است) . پتانسیل اصلاح طلبان همین است و بس .  حکومت هم به همین دلیل به ترکیبشان دست نزده و رهبران اصلی آنها را دستگیر نکرده چون خوب میداند که اصلاح طلبان خدای فرصت سوزی هستند و پتانسیل همه جنبشهای دوران اخیر از زمان ریاست جمهوری خاتمی تا به حال را بر باد داده اند.

اما این دلیل نمیشود که آنها را تخطئه کنیم یا بخواهیم از جبهه متحد جنبش سبز خارج شوند . همانطور که آنها شکسته بسته میگویند که گروههای دیگر را درون جنبش قبول دارند (به خصوص دقت کنید به بیانیه های اخیر موسوی و به خصوص سخنان زهرا رهنورد رادیکالترین اصلاح طلب موجود) ما هم باید آنها را قبول داشته باشیم و تخطئه نکنیم . تکرار میکنم که خود اصلاح طلبان بارها گفته اند که خواهان سرنگونی این نظام نیستند منتها ما نمیخواهیم اینرا قبول کنیم و چشم بر واقعیت میبندیم و میخواهیم به خود بباورانیم که موسوی و کروبی گاندی هستند ، یا لنین ، یا ماندلا ، یا حتی لا اقل خمینی که ساختار شکن بود و دل و جرئتش را داشت که مستقیم با حکومت شاه در بیفتد و بی رودربایستی خواستار رفتن آن شود. از هرکس تا آن حد انتظار میرود که بتواند بر آورده کند و توان اصلاح طلبان نیز همین است نه بیشتر . در شرایط فعلی و تحت حکومت توتالیترو فاشیستی جمهوری اسلامی ، اصلاح طلبان

هم تا آن حد که ضربه گیر این حکومت میشوند و زیر سایه آنها سازمانهای رادیکالتر و گروههای مستقل جامعه مدنی میتوانند رشد کنند به درد میخورند و نقش خود را ایفا میکنند . یادمان نرود که در زمان خاتمی بود که برای اولین بار پس از دهه سیاه شصت روزنامه های مستقل شکل گرفتند و سازمانهای مستقل اجتماعی ایجاد شدند . پس ، اصلاح طلبان را طرد نکنیم ، از پتانسیل آنان استفاده کنیم و در  عین حال از آنان نخواهیم و انتظار نداشته باشیم آنی باشند که نیستند که بیشترین ضربه و لطمه به جنبش سبز را این انتظار و خواست بیهوده زده است . ما خودمان باید رهبریت مستقل جنبش سبز را ایجاد کنیم نه اینکه از موسوی بخواهیم یک ماندلا یا گاندی باشد.

«پیروزی نزدیک است»

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , , , , ,

یک پاسخ to “من میگم نره تو میگی بدوش ؟ اندرحکایت اصلاح طلبان و انتظارات ما ! (دوراندیش)”

 1. داريوش Says:

  با سلام
  دورانديش عزيز زياد تند ميري!!
  كاسه داغ تر از آش نشو و دايه مهربانتر مادر هم!!!
  اگر كاري قراره انجام بشه به دست اصلاح طلب هاي مسلمان و با ايمان و اعتقاد انجام ميشود!
  جنگ صليبي راه ننداز!
  مردم هر چقدر از حكومت ناراضي باشند، مسائل سياسي و ديني را قاطي نميكنند!!
  تو با اسلام مشكل داري، چيز ديگريه ولي مردم با حكومتي كه بنام دين ظلم مي كنه مشكل دارن نه با دين!!
  با حرف هاي ضد ديني تفرقه بين اقشار مختلف جنبش سبز ننداز و بهانه هم دست حكومت نده كه عوام فريبي كنه!!

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: