تبریز کجاست ؟ آذربایجانیها بجنبید.

آذربایجان همیشه در تاریخ ایران جلودار انقلابها بوده است . از انقلاب مشروطه و  مقاومت قهرمانانه مردم تبریز تا انقلاب سال 57. حیرت انگیز است که در یکسال و نیم اخیر اثری از ایرانیان ترک زبان در جنبش سبز بر علیه دیکتاتوری خونریز خامنه ای ندیده ایم . من حیرانم که تبریز را چه شده است ؟ آن غیرت مشهور ترک زبانان ایرانی را چه شده است ؟ چرا تبریز ساکت است ؟ چرا همه شهرهای ایران دیروز به پا خواستند ولی از تبریز خبری نبود؟ ما آذربایجان را برای پیروزی در انقلاب لازم داریم . چه کار باید کرد تا  این بی عملی وسکون و رخوت حیرت  انگیز آذربایجان به پایان برسد و تبریز نیز به صف انقلاب سبز بپیوندد؟

«دوراندیش»

Advertisements

برچسب‌ها: , , , , ,

150 پاسخ to “تبریز کجاست ؟ آذربایجانیها بجنبید.”

 1. ناشناس Says:

  دموكراسي يعني احقاق حقوق همه مردم نه يك گروه ونه يك قوم.وقتي آذربايجان و تبريز در سال 85 براي گرفتن حق اوليه و قانوني خود (تدريس زبان مادري ) قيام كرد شما كجا بوديد اصلا خبري از موضوع داريد يا بدنبال دريافت اخبار پراكنده بخود جسارت توهين و تحقير هم داده بوديد. ما حقي را ميخواستيم كه شما حداقل آن را داريد.بعيد ميدانم دموكراسي شما دربرگيرنده حقوق ما باشد. آذربايجان سرباز شما نيست كه موقع نبرد از او ياد ميكنيد و در فراغت ناچيز و بعضا خائن ميشماريد. آزموده را آزمودن خطاست. اين بار اگر حركتي كنيم براي خودمان خواهد بود. هر چند موفقيت شما را آرزومنديم.

 2. maral Says:

  تبریز کل حکومت را نمیخواهد اما شما احمدی نزاد را نمیخواهید این یعنی …………

 3. تبریزی Says:

  تبریزی

  جناب ناشناس، خواهشمندم به نمایندگی از ترکان در این موقعیت حساس سخنان تفرقه انگیز ننویس و آبروی تکان را نبر! آیا میلیون ها ترک شما را نماینده خودشان کرده اند که حق ترکان را تنها در یاد دادن و یا یاد گرفتن زبان ترکی خلاصه کنی؟ زبان تنها و تنها ابزاری است برای پیوند میان انسان ها نه چیز دیگر. خونریزی های سال 85 هم به دست رژیم خامنه ای ترک زبان که در روستای خامنه در هشتاد کیلومتری شمال خاوری تبریز زاده شده است و احمدی نژاد ترک زبان که پدر و مادرش از ماکو به گرمسار کوچ کرده اند و پلیس ضد شورش ترک زبان تبریز روی دادند و نه فارس های تهرانی! تازه همه تهرانی ها فارس زبان نیستند و صدها هزار ترک در تهران زندگی می کنند و بسیاری از آنها در تظاهرات ضد رژیم شرکت داشتند. همچنین بسیاری از بخش های فارس نشین کشور نیز به هر دلیل در خیزش روز 25 بهمن هشتاد و نه شرکت نداشتند. آیا استدلال شما که می گوئید: ( ………. آزموده را آزمودن خطاست. اين بار اگر حركتی كنيم برای خودمان خواهد بود ………. ) درباره کرمان و مشهد و زاهدان و اصفهان و ساری و گرگان و کرج و قزوین و بوشهر و بندر عباس و یاسوج و سبزوار و نیشابور و بابل و رامسر و شاهرود و دامغان و آبادان و اهواز و خرم آباد و دیگر بخش های فارس نشین نیز که به هر دلیل در خیزش روز 25 بهمن 89 شرکت نکردند مصداق دارد؟
  ************************************************
  داداش آنادیلی ماهاناسنا بیزی ورمه قورد الینه! بو هاداران پاداران سوزلری اوتور، بیزیم آبریمیزی فاسلارن یانندا آپارما. باشنا داش دوشسون او خامنه یینین کی توک دی، داش باشنا او تورک احمدی نژادن کی ایش اوستونه گلن نن سفه لماخدان سورا هچ ایش گورمییب، یاشاسن ایران.

 4. آذری Says:

  ناشناس جونم اصلن جنبش 85 تبریز کجاش برای درس زبان بود و ما نمی دونستیم؟؟؟؟ من خودم کتک مفصلی خوردم و پنج ماه زندانی بودم آقا اعلمی به دیدن زندانیا اومد آقای آیت الله آقازاده هم اومد و خیلی هارت و پورت کرد و رفت اما صحبت از درس زبا نبود.

 5. گجيل قاپي سي Says:

  اين روزها چقدر تورك و تبريزي پيدا شده كه از طرف ما نظر مي گذارند و ديگران را متهم مي كنند كه شما نمايندگان مردم آزربايجان نيستيد و آبروي ما توركها و ……

  با اين جنگولك بازيها مي خواهيد گوشهاي چه كسي را دراز كنيد ؟ ما از شهروند ايران بودن خسته شديم . نام ايران مثل بختك افتاده بر پاسپورتمان .
  از مجاهد بازي – سلطنت و شاه و اعلي حضرت همايوني – اصلاح طلب و اصول گرا و پا برجا و نشسته و پرسپوليس و كوروش و هر زهرمار اهورايي حالمان به هم مي خورد .
  دست از سر ما برداريد از قيافه تان حالمان به هم مي خورد . وطن ما آزربايجان هست . گورتان را از سرزمين ما بيرون بكشيد . برويد خونه هايتان در شهرهاي خودتان هر چه مي خواهيد از ايران بگوئيد .
  برويد با افغانستان و تاجيكستان اتحاديه كشورهاي پارسي زبان بزنيد . برويد گريه كنيد كه چرا فعلان كشور گفته خليج عربي ، ما را سنه نه .
  برويد به جهنم دره خودتان . دست از سر ما برداريد . كسي نخواهد ريخت شما را ببيند چه كار بايد بكند .
  از طرف ما هم كامنت نذاريد . فارسي نوشتم شير فهم بشويد . جمع كنيد بچه بازيهايتان را .

 6. گاری کورپی سی Says:

  ایندی کی اله دی خامنه یینن احمدی نژادی دا اوزوونن گوتی آپار، اولاردا سنه تای توکدوله، من ده بو هیتلر دیین سوزلردن یورولموشام، سنده گد آغلا کی نیه هامی منه تای تورکی دانشمر، خامنه ای ده تورکی روضه اوخوسون، مجتهد شبستری ده کی سنه تای توکدی حتما یاخچی آدامدی، تونبتین شیخ صادق خالخالی دا کی سنه تای توکدی حتما یاخچی آدامدی، ملکوتی دا کی سنه تای توکدی حتما یاخچی آدامدی، نجف آقازاده ده کی سنه تای توکدی حتما یاخچی آدامدی، سای دیبه جان گتدا …… خولاصه قردش بو سوزلر همان سوزلردی کی هیتلر دییر دی، ایه او بو سوزلرینن برنده اولدی سنده اونون یولون گت، سنده ایه اوز وروننن سوز یازسان یاز آمان دا توکلرین هامی سنن وریننن سوزدانشان اولما داداش، هش واخ یازما ( از طرف ما – پاسپورتمان – حالمان – دست از سر ما ) یازسان ایه یاز ( از طرف من – پاسپورت من – حال من – دست از سر من ) خولاصه اوز وروننن دانش هامی نن وریننن یوخ، نچه میلیون توک هاردا گلدیله سنی نماینده الدیله کی یازسان ( ما )؟ هن؟ منده تورکی یازدم کی یاخچی باش تاپاسان، هله ده گوراخ گجیل قاپسندا بامادور نچه دی؟ دییله تاپلمر چون بایرامنان اوتور دلال لار وربلا آنبارا، سوغان دا اونا تای، توک خامنه ای نن سایه سینده دا – یار دبستانی منی ده دانلود اله اشیت، بتر اشیتملی دی ها، حییف دی الوننن گدر، هله خودافیز

 7. آذری Says:

  ناشناس و مارال و قاری کورپی سی همش نام یه نفره اونم حتمن مامور اطلاعاته البته من اهل زنجانم اما ترکم – انادلم تورکی دی – در 85 دانشجو بودم در سه راه طالقانی در تبریز مردم شعار می دادن حقیمیزدن گشمروخ دنیا اگر ویران اولا – از حقمون نمی گذریم حتا اگه دنیا ویران بشه – بعدش ناگهان گفتند خامنه ای رهبر است از سگ هار بدتر است که یهو پلیس ضدشورش تبریز چنان حمله کرد که صد رحمت به مغول منم از بخت بد گیراونا افتادم با لگد و مشت بستن به رگبار بعدش با چشم بسته بردن به یه جائی در خیابان صائب در تبریز که میگفتن پشت اداره اماکنه و مرکز حراست بود یا یه همچین چیزی خیلیا مانند من اونجا گرفتار شده بودن مختصر و مفیدش بلاتکلیف پنج ماه تو بند سه گانه تبریز که یه گنبد وسطش بود گیر بودم. یه بار آقای اکبر اعلمی نماینده تبریز به دیدن زندانیان اومد و از اونا دلجوئی کرد یه بارم یه ملای قوی هیکل به نام آیت اله آقازاده اومد و میگفتن از مقامات قضائیه است یه بارم سردار نصرتی که فرماندهان پلیس استان بود اومد که قیافش مثل عزرائیل ترسناک بود خلاصه با مصیبت اومدم بیرون و دانشکده ام دچار مشکل شد من هم ترکم هم جنبش 85 تو تبریز بودم هم کتک خوردم حالا یه مامور اطلاعات واسه من شده کاسه داغتر از اش

 8. آذری Says:

  ببخشید اشتباهن نوشتم گاری کورپی سی منظورم گجیل قاپی سی بود گاری کرپی سی بغیشله

 9. لطفا تهمت بیجا نزن Says:

  جناب آذری، اگر با کسی اختلاف عقیده داشته باشی چرا به او تهمت می زنی؟ تو از کجا فهمیدی ناشناس و مارال و گجیل قاپی سی نام یک نفر است و او هم حتما مامور اطلاعات است؟ من با عقاید این دوستم صد در صد مخالفم اما در هیچ کجای دنیا با تهدید و تحقیر و توهین و تهمت عقیده کسی عوض نمی شود. درست است که تو زندانی بوده ای و دل پری داری اما خشم و کینه در بحث و گفتگو جای منطق و استدلال را نمی گیرند. آن کسانی هم که به تو آن ستم ها را کرده اند و اکنون در چاهی که خود کنده اند افتاده اند مصداق این شعر هستند:

  تلافی اتمه بدخواهه اونی تاپشر فقط آهه – اوزی اوز قازدغی چاهه دوشر آهسته آهسته

 10. تبریزی Says:

  تبریزی

  جناب گجیل قاپسی، بخشی از پاسخ شما به زبان ترکی داده شد. اکنون برسیم به زبان فارسی:

  1- شما پیاپی واژه ( ما ) را به کار می برید. مانند: ( از طرف ما – پاسپورتمان – حالمان – دست از سر ما – وطن ما – سرزمين ما ) دوباره من از شما می پرسم که این ( ما ) را از کجا می آورید؟ کی و کجا میلیون ها ترک شما را نماینده خودشان کرده اند که سخنگوی آنها شده اید و می گوئید: ( ما ) ؟ شما می گوئید: ( ما از شهروند ايران بودن خسته شديم ) این ( ما ) چند تن هستند؟ یک میلیون تن؟ صد هزار تن؟ یا هزار تن؟ یا تنها خود شما که خودتان را ( ما ) می نامید؟ شما می گوئید: ( نام ايران مثل بختك افتاده بر پاسپورتمان! ) چند پاسپورت؟ یک میلیون پاسپورت؟ صدهزار پاسپورت؟ یا تنها پاسپورت خود شما که خودتان را ( ما ) می نامید؟ شما می گوئید: ( ………. و كوروش و هر زهرمار اهورايی حالمان به هم می خورد ) شما می گوئید: ( دست از سر ما برداريد ) شما می گوئید: ( از قيافه تان حالمان به هم می خورد ) شما می گوئید: ( وطن ما آذربايجان هست ) شما می گوئید: ( گورتان را از سرزمين ما بيرون بكشيد ) شما می گوئید: (از طرف ما هم كامنت نذاريد ) کوتاه سخن آن که شما از به کار بردن واژه ( من ) خودداری کرده و پیاپی می گوئید: ( ما ) داداش من واقعیت این است که این ( ما ) هیچکس نیست به جز شخص خود شما و شما یک تن هستید نه چند تن و یا ( ما )
  2- شما می گوئید: ( وطن ما آذربايجان هست ) اگر منظور شما این است که خاستگاه ترکان آذربایجان است این چنین نیست. خاستگاه تاریخی ترکان شمال باختری چین است و اگر شما اندیشه های نژادپرستانه هیتلری داشته باشید باید خود شما به قول خودتان ( و با پوزش ) گورتان را از سرزمین آذربایجان گم کنید نه فارس ها! آذربایجان عربی شده واژه آذربایگان فارسی است و زادگاه زرتشت است و آتشکده آذرگشسب نیز در این سرزمین ساخته شده است. البته چون من اندیشه های نژادپرستانه هیتلری ندارم ایرانی را کسی می دانم که در درون مرزهای ایران زندگی کند نه کسی که آریائی یا ترک یا عرب باشد. در باور من اگر کسی از کانادا بیاید و در ایران زندگی کند چون در درون مرزهای ایران زندگی می کند ایرانی به شمار می رود چرا که نژادپرستی و هیتلری با اندیشه خردمندانه ناسازگار است. اما اگر منظور شما از این که می گوئید: ( وطن ما آذربايجان هست ) این است که ترکان ایران در آذربایجان زندگی می کنند ( بدون اندیشه های هیتلری ) باز گرفتار اندیشه نادرست هستید چرا که در تهران و خراسان و گنبد کاووس و همدان و شیراز و اصفهان ترک ها فراوانند و حتما آن ترکان بیچاره هم باید برابر فرمول های شما گورشان را گم کنند و به آذربایجان بیایند!
  3- شما می گوئید: ( برويد با افغانستان و تاجيكستان اتحاديه كشورهای پارسی زبان بزنيد ) پس ترکان افغانستان و تاجیکستان چه کار کنند؟ آیا آنها هم باید گورشان را گم کنند و به شمال باختری چین بروند؟ یا به آذربایجان بیایند؟
  4- سخن کوتاه، جناب گجیل قاپی سی به جای آن که ایران را به ترک و ناترک بخشبندی بکنی بهتر است نه تنها ایران بلکه همه جهان را به ستمگر و ستمدیده بخشبندی بکنی. اگر به ترک بودن خودت به سبک هیتلر می نازی بدان که ستمگرانی مانند خامنه ای و احمدی نژاد و شیخ صادق خلخالی که با پنج دقیقه محاکمه حکم اعدام می داد و کسانی از کارگزاران رژیم ستمگران در تبریز و آذربایجان که خودت بهتر از همه آنها را می شناسی همگی ترک هستند نه فارس.

  • ata-bay Says:

   xulasa yazim ki ki biz yani haman turklar ki sizlar arezu eliyiz ki biz galib siza garişax amma yadizdan getmasin agilli insan 1 dalikdan 1 dafa sancilar 57da ingilab etdik hasili na oldu?maşruta yaratdix hasili na oldu?cang zamani saddamin gabagin tutdux hasili na oldu?biz daha iran adlanan olkaya asgar olmarux.allah etsin siz matlabiza yetişasiz amma bizdan intizariz olmasin

 11. آذری Says:

  تبریزی جون چرا خودتو خسته میکنی؟؟ این یارو اصلن ترک نیست یه کلمه ترکی ننوشته من و تو ترکیم و ترکی مینویسیم خیله خب نگفتم مامور اطلاعات که بازم بگی چرا گفتی اما با این حرفایی که مثل استادای دانشگاه مینویسی میخای چی بشه؟ بس کن بابا ولش کن بذار هرچی میخاد ادای ما ترکای بیچاره رو دربیاره و الکی خوش باشه
  حمامدا تخ وار یخچلده یخ وار روحی شاد اولسون آی بالام هاردا سفه وار

 12. روح سبز Says:

  سلام
  من اصالتاً اهل كلاچاي در استان گيلان هستم
  از وقتي بدنيا آمدم تا 4 سالگي براي تحصيل پدرم در تبريز بزرگ شدم ولي البته الان در تهران زندگي ميكنم.
  با تشكر از آذري و تبريزي بايد بگويم كه ترك ها در تهران سنگ تمام گذاشته اند و هيچ حرجي بر مردم تبريز نيست چون تبريزي هاي ساكن تهران جبران مافات كرده اند
  اميوارم كه ناسيوناليست هاي تبريز كه البته تعدادشان واقعاً ناچيز است مطالب تبريزي را با دقت بخوانند.
  اگر قرار باشد هر نژادي يك كشور تشكيل بدهد كه ايران نابود ميشود و بعدش خودمان دچار استعمار و استبداد بيگانه
  مگر در همه كشورها يك نژاد زندگي ميكند كه ما هر كدام چه ترك چه كورد و چه عرب و غيره دنبال تشكيل حكومت مستقل باشيم!
  آيا اين جز ضعف و ترس براي سرنگوني ديكتاتور و ظلم ستم معني ديگري دارد؟!
  البته باز هم ميگويم هر شهرستاني شرايط بخصوص خود را دارد.
  در شهرستان ما هم خفقان سپاه و بسيج، نفس بچه هاي سبز را گرفته تا حدي كه اگر هر كدام به رشت بروند براي تظاهرات فرداي آن روز به اطلاعات سپاه احضار ميشوند!
  هم وطن من
  از هر نژاد كه هستي بدان و آگاه باش كه ايران وطن ماست
  خودمان را گول نزنيم و براي خودكامگي خود از شعارهاي نژادپرستانه و گرايش هاي قومي قبيله اي پرهيز كنيم
  در آخر بايد بگويم همه شهروندان تهران هم كه تهراني اصيل نيستند!
  پس هركدام از ما به نمايندگي از مردم سبز شهرستان خود جايشان را در حركت هاي مردمي سبز خواهيم كرد.
  با توكل به خدا و مدد سيدالشهدا و يار باوفيش ابوالفضل ايران را از شر استبداد ديني معاويه زمان آزاد مي كنيم.

 13. ناشناس Says:

  اين روحه سبز حاليشه چي داره مي گه؟
  وقتي مي خواييم به زبان خودمون حرف بزنيم مي شيم ناسيوناليست؟مطمن باشيد تبريز باره ديگر براي فارسها حركت نمي كند.سال 85 شما ها كجا بوديد؟

  • احسان Says:

   اقا جان نیاید چرا بحث می کنید اینجا کسی با کسی دعوا نداره که داره نظرشو میکه. سال 85؟ برادر من همون سال 85 که میگی چند در صد ترکها حمایت کردن؟ نصف ایرن ترکه آخه حالا هی بگو سال 85

 14. behrad Says:

  gejilgapesi khak bar saret bad bakhte mozdore yeni cheriha ma iraniha bekhosos mane azarbayjani sharm daram ke to bi vatan to farib khorde to nakas ke changiz khan teimore lang khodat ra nesbat midahi eftekhare mane azarbayjani satar khan bager khan ahmade kasravi babak ferdosi va….. hastand mozdore yeni cheriha age az name mogadase iran sharm dari passporte irani ra tahvil bede va passporte yeni cherihaye turk ya aran ra begir khak bar saret tof be pishevari va aznabesh ….. BEHRAD AZ URMIA

 15. ata-bay Says:

  ملت آذربايجان به دفعات در اين جايي که شما آنرا ايران ميناميد جانفشاني وخدمت کرده که تاريخ خود گواه بر اين مطلب است ازمقاومت دليرانه بابک مقابل اعراب گرفته تا رسميت دادن به مذهب شيعه توسط صفويه(که البته من خودم به شخصه اين را نميپسندم ولي خيليها اين را خدمت بزرگي ميدانند)و از مشروطه گرفته تا انقلاب57 و سالهاي جنگ که بيشترين تعداد شهدا از بين منطقه آذربايجان بوده است اما از شما ميپرسم حاصل اين خدمات براي خود ملت آذربايجان چه بوده؟آيا غير از تحقير و توهين چيزي عايد اين ملت شده؟حتي کمترين حق يک شهروند که همان خواندن ونوشتن به زبان مادري در کنار زبان رسمي مملکت(طبق اصل15قانون اساسي)داده شده است؟با اين تفاصيل آيا اين ملت حق ندارد به جريانات اخير بدبين باشد؟چون اين جريان(جنبش سبز)قصد دارد وضعيت را به زمان امامشان برگرداند(طبق گفته رهبران جنبش)علت اين امر اين است که ما ملت ترک (نه آذري چون واژه آذري براي کوچک نماياندن اين ملت ابداع شده)نميخواهيم به زمان امام برگرديم.چون آن زمان هم حقوق اين ملت بزرگ پايمال ميشد. هيچ يک از رهبران حنبش در هيچ جايي از حقوق اين ملت چيزي نگفته پس اگر روزي صاحب قدرت هم شد اين روال را در مورد اين ملت و ديگر ملتها(اعم از کرد و عرب و بلوچ و…………)ادامه خواهد داد.پس بايد به اين ملت حق داد که وارد اين جريانات نشوند و به فکر خود و آزادي خود باشند

 16. دوراندیش Says:

  1. دوستان ترک زبان ، فارس زبانها دقیقا حدود هزار سال زیر حکومت اقوام ترک زبان بودند . از زمان محمود غزنوی بگیر تا پایان حکومت قاجار همه خاندانهایی که بر ایرانیان حکومت کردند ترک بودند . به خدا ما فارس زبانها اینقدر غر نمیزنیم که شما به خاطر هشتاد سال حکومت مرکزی فارس زبان غر غر میکنید . بابا آخه انصاف هم خوب چیزیه . اگر بنا بر غر زدن باشه که ما فارس زبانها باید به خاطر اون هزار سال حکومت شماها تا آخر دنیا گله و شکایت کنیم . ولی انصافا آیا دیده اید ما چیزی بگیم؟ بابا ما همه ایرانی هستیم . اگر دموکراسی در ایران پیروز بشه که به نفع شماها هم هست و به فدرالیته خودتون میرسید . فکر میکنید حکومت جمهوری اسلامی به شما اجازه میده فدرال بشین؟
  2. با تجربه ای که از انقلابهای دیگر دارم شکی ندارم که جرقه انقلاب سبز سرانجام روزی به آذربایجان نیز خواهد افتاد. همین سطل آشغال آتش زدنهای کوچک که دوام یابد سر انجام گسترده میشود و آذریها را نیز با وجود همه تبلیغات پان ترکها از خانه بیرون خواهد آورد . فقط متاسفم که دوستان پان ترک چرا این حقیقت ساده را در نمی یابند که یافتن فدرالیسم در یک ایران دموکرات و آزاد بسیار ساده تر از حکومت فاشیستی توتالیتری جمهوری اسلامی است .
  3. اگر به این هشتاد سال اخیر نگاه کنید ، نصف مردم تهران به ترکی حرف میزنند . بسیاری از عالیرتبه ترین مقامات حکومتی هم در دوران پهلوی و هم در دوران جمهوری اسلامی ترک بودند وهستند . خامنه ای رهبر و موسوی که الان به خون هم تشنه اند هردوترکند یعنی کل ماجرای دو سال اخیر و جنبش سبز از دوطرف موافق و مخالف رهبرانش ترک هستند . مگر ما فارسها گله میکنیم که چرا ترکها رهبری مملکت و جنبش مخالف را دردست دارند . دوستان پان ترک فکر نمیکنید یک کم نازک نارنجی هستید؟

  • ناشناس Says:

   1) ترکها در طول مدت حکومت همونیکه گفتین هزار سال هر چقدر هم بد بوده باشن با زبان و فرهنگ هیچکس کاری نداشتن ولی همین پهلوی تو این پنجاه سال تلاش کرد زبان و فرهنگ آذربایجان رو کاملا از بین ببره کافیه کمی مطالعه تاریخی داشته باشین اونوقت میفهمین هر چند که من از کسی که بهش توهین و تحقیر نشده باشه انتظار درک کردن ندارم. بعنوان مثال میتونید مثلا به برخورد مستوفی استاندار وقت اذربایجان مراجعه کنی ویا عوض کردن اسمهای شهرها و محلات ترکی به فارسی و خیلی موارد دیگه
   2) شما اول باید فکری به حال دیوار بلند بی اعتمادی بکنین بعد انتظار همکاری داشته باشین
   فکر کنم پداران ما در طول این 150 سال (ایران مدرن) همیشه دنبال دمکراسی بودن ولی هیچوقت نیتیجه دزستی نداشته یا حداقل آذربایجان یا سابر ملیتها به حقوق اولیه خودشون نرسیدن در حالیکه فارسها حقوق اولیه رو دارن همین پانترک هم زاییده رفتار شماست سال 85 دقیقا یادمه (شما هم میتونین تو اینترنت یه چرخی بزنین یادآوری بشه) .اعتراضات در اذربایجان کاملا با عکس العمل بی تفاوت و یا منفی مواجه شد در صورتیکه خیلی راحت میتونستین ابتکار عملو از دست پانترکها خارج کنین وخوب اونزمان جامعه یه شرایط دیگه داشت
   شماها هم به آینده فکر نکردین
   3) جنبش سبز بدنبال آزادی سیاسی و اجتماعی هست صحبت ترک بودن موسوی یا خامنه ای نیست حتی فرض کنیم کل جمهوری اسلامی ترک هست ولی این حکومت ترک به شما میگه تو مدرسه ترکی یاد بگیرین ؟؟؟ برا همینه شما نمیگین چرا رهبری جنبش سبز دست یه ترک هست شما حقوق اولبه رو دارین ولی ما تلاش میکنیم برا حقوق اولبه میدونم که سخته درک کردن این مسئله
   من امیدوارم ایران هم کشوری مثل سویس بشه حداقل از این نظر که همه ملیتها حقوق خودشونو دارن و این دقیقا به طرز رفتار ودرایت شما فارسها بستگی داره خودتون باید اعتماد سازی کنین وگرنه متاسفانه هیچ بعید نیست مثل یوگسلاوی بشیم

 17. دوراندیش Says:

  دوستان پان ترک عده قلیلی بیش نیستند که از خارج کشور در سایتهای اینترنتی فعالیت زیادی دارند . مثل مجاهدین خلق هستند که دسته کوچکی هستند ولی بسیار فعالند و به ظاهر بیشتر از اندازه اصلی خود می نمایند . ولی این دوستان خرابکاری خود در جنبش دموکراسی ایران را کرده اند متاسفانه . آذربایجان در جنبشهای آزادیخواهان ایران همیشه در صف اول بود و نگاه کنید فعلا اصلا یک آه از آنجا بلند نمیشود. جمهوری اسلامی عشق میکند که این پان ترکها آنچا را برایش ساکت نگاه داشته اند . متاسفانه اینها منتظرند که آزادی با خون مردم سایر نقاط ایران به دست آید آنوقت روی خون سایر ایرانیان کشتی سواری کرده و برای «آزادی آذربایجان و پیوستن به مملکت پادشاهی الهام علی اف روسی» «انقلاب » خواهند کرد . سخت در اشتباهند این دوستان . آخر که چی ؟ ایران دموکرات آینده را ول کنید بروید زیر پرچم الهام علی «اف» روسی روس زاده که بعد از باباش شده پادشاه ناحیه اران (که همیشه متعلق به ایران بوده و روسها اون را آذربایجان نامیدند) ؟

 18. ناشناس Says:

  دوستان عزيز , چه ترك و چه فارس , آيا توجه داريد كه در شرايط فعلي اين بحثي گه در پيش گرفته ايد همان چيزي است كه ديكتاتور حاكم خواهانش هست ؟ خود من هم ترك تبريز هستم … مگر ظلم و استبداد ديني حاكم فرقي بين فارس و ترك و ديگر اقوام اين كشور قائل هست ؟ مگر در گنبد ظلم حكومت ديني حاكم نيست ؟ مگر در خود همين تبريز و آذربايجان ما حاكمان تفاوتي با مستبدان تهران نشين دارند ؟ … به نظر من در هرحال ظلم حكومت ديني شامل حال همه افراد اين كشور شده و خواهد شد …. پس بيائيد به جاي مطرح كردن چنين بحث هاي آخوندپسندانه به فكر اين باشيم كه در وحله اول چگونه خود را از چنگ اين حاكميت خلاص كنيم ؟ اگر اين بار به جاي آرتيست بازي هاي سال 57 با تعقل و شعور كافي قدم برداريم و به عوض قهرمان پرستي هاي آن دوران نسبت به اسقرار حكومتي دموكراتيك و مردمي هم قسم بشيم و هرگاه كه عناصر خودفروخته حكومتي نيز اقدام به ايجاد نفاق و تفرقه در بين صفوف مان كردند , يكدل و يكزبان در مقابلشان بايستيم مطمئن باشيد كه پيروز نهائي خواهيم بود … ترك و كرد و فارس و بلوچ و عرب و سني و شيعه …. هيچ فرقي براي اين جباران و از دين بي خبران ندارند … دست در دست هم و متحد در برابرشان باشيم تا روز پيروزي .
  به قول مولانا : اي بسا هندو و ترك همزبان …. اي بسا دو ترك چون بيگانگان .
  در نهايت بدانيد كه همدل بودن براي نجات همه ايرانيان لازمه نه همزبان بودن و به دنبال تعصبات كور رفتن …. كاري كه شايد در طول اين سي و دو سال بزرگترين مانع از اتحاد آحاد مردم شده .

 19. jallal Says:

  mardom tabriz tamaman badaz inglab tamaman bazar tehran ra bedast grefthand va emkanat hal hazer bazar ashofteh iran bahremand hastan va dast dar dast in dolat daran mardombishare ra michapand baray chi bayad alih in hkomat pashand

 20. diliyasaq Says:

  جنابان ببخشید ملت 35 درصدی فارس ایران
  وقتی خون جوانهای ما رو کف خیابونای تبریز ارومیه اردبیل و شهرهای آذزبایجان ریخته بود این آقای میر حسین تون یه بیانیه هم نداد
  ها
  چی شده بود
  الان که گیر کردین می فهمین به آذربایجان نیاز دارین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اما یه راه حل داره
  همین آقای موسوی قول بده که اگه یه اتفاقی افتاد ما حق تعیین سرنوشت داشته باشیم
  من قول میدم همه ی آذربایجان 38 درصدی ترک ایران به ناچار با شما فارسها همکاری می کنیم
  یاشاسین آذربایجان
  گلجک بیزیمدیر

  • احسان Says:

   babamjan mikhay mesal bezani chera mirhosseino migi? akhe oon ke azarie khodesh vaghti oon nemige entezar az baghie dari?

  • تبریزلی Says:

   یاشا کیشی یاشا. موسوی او زامان کی دوکتور اعلمی نین ایستکلرینه باش ورمدی گه ره ک بو گونه ده بیر فیکیر قیلیدی.

 21. کیهان Says:

  از فارس و کرد و ترک و .. . بیزارم و انسانم آرزوست .

 22. Ali Says:

  Ham del Bashid
  Yashasin Iran

  • حسن Says:

   هم دل باشیم و همه فارسی حرف بزنیم؟!!
   نه برادر هم دل باشیم و هیچ کس زبانش را به زور توی حلقوم کودک 7 ساله من نکند!!!

 23. قونقا باشی Says:

  سلام به همه عزیزان
  بنده اصالتا بچه تبریزم(تبریز اوشایم) و در تبریز هم زندگی میکنم
  مخالف حکومت هستم و شخصا به زبانم بیشتر از حکومتم اهمیت میدهم
  در جنبشهای سبز هم شرکت کرده ام ولی یادمان نرود سال 85 چه کسانی به ملت ترک توهین کرد؟
  حتی اگر حکومت عوض شود باز هم شما سعی در تخریب ما با جک ها و نام های مستعار خواهید کرد.چرا هیچ اعتراضی نکردید آنجایی که روزنامه ایران ملت ترک را سوسک خواند؟حتی اگر ملت ترک ایرن این رژیم استبدادی را سرکوب کند باز هم در آخر ماجرا ما را سوسک خواهید نامید.قوم های فارسی ابتدا باید فرهانگسازی کنند و یاد بگیرند که حق توهین به هیچ قومی را ندارند چرا که حود دلایل مستندی برای تحقیر شدن دارند.پس مارا دریابید تا شما را در یابیم.باید همه دست در دست هم دهیم تا ایران را از هرچه فشیسم و ناسیونالیسم خالی کنیم.

 24. Payman Jahanbin Says:

  IS KHAMENEI A TURK HIM SELF ?ALTHOUGH I BELIEVE HE CAME FROM HELL ,WELL ,THE TURKS SURELY HAVE MORE TO DO WITH THIS NASTY CHARLATAN,THE TURKS MUST APOLOGIZE FOR GIVING US THIS ASSASSIN,THIS MAD ADDICTED SATAN

 25. sabz orumieh Says:

  مرسی کیهان و سایر دوستان سبزم…
  من از ارومیه هستم
  این حرفای افراطی هارو زیاد جدی نگیرید…
  ایران باید ایران بمونه
  ایران آزادم آرزوست…

 26. Babak Says:

  دوست عزیزمون «تبریزی» جان کلام رو ادا کرد. فراموش نکنیم که ایرانی‌ بودن به قوم و مذهب ما ربطی‌ ندارد، همونطور که در طول تاریخ نیز تمام اقوام ایران زیر پرچم ایران برای کشورمان جنگیده اند. ایران باید به صورت فدرال اداره شود و جهت جلوگیری از تجزیه کشورمان غیر از این راه دیگری وجود ندارد ولی‌ برای رسیدن به این هدف باید اول از شر دیکتاتوری مذهبی‌ خلاص شویم. بیایید اختلافاتمون رو دور از بهانه‌های بچگانه نگاه داریم و برای ایرانی‌ آزاد دست به دست همدیگر بدیم و بجنگیم. تنها راه احقاق حقوقمان داشتن ایرانی‌ آزاد و دموکرات است.

  • حسن Says:

   زمانی ما دیکتاتوری مذهبی نداشتیم، ولی باز هم دیکتاتوری بود که حقوق مدنی من را نقض کند!!
   بهتر است همین اول راه جنبش سبز موضع خود را در قبال ملل غیر فارس زبان مشخص کند.

 27. IRANZAMIN Says:

  pishnahade man be hame hammihananam ine ke enghad poshte doshmano garm nakonin ba in harfaye bi rabt man bache karajam ama midunam ke rozi ke in binamoosa az in khake paki ke ba GHVVme pakesh in sarzamin ro ta be emroz tahvile in nasl dade ba in tafraghe baziha ham az dast nakhahad dad
  motmaen bashin ke bad az enghelabe sabz har ghomi be haghe khodesh mirese age bache nabashi va mantegh dashte bashi midoni ke in etefaghha taghsire tafakorate palid va kasife in binamoosan va eslamo ayine kasifeshan hast
  pas agar mikhahi rozi rozegari zendegie az dast rafteat ra pas begiri
  felan be etehad ehtiaj dari na tafraghe
  motmaen bash ke irane farda irani az tashakolate hameye aghvam va hamahang ba ham khahad bod
  man khodam aghvamam tork hastan az zanjano hamedano tabriz ama janam fadaye IRANZAMIN ke zendegi ra be kahanian ebda kard va neshan dad ke zendegi yani che va ma chetor bayad ba ham bashim va hoghoghe bashar ra be ensan hedie dad
  ama hala ye chand nafar parazit hastan ke hatman sandiskhoran velayate bateli hastand ke dar in sorat nazareshan mohem nist harke iranist khodash midanad ke ghazie az che ghararist va agar irani nisti mitoni jolo palaset ro bardari va az in marz biron ravi chonke inja khake iranian asto bas ma be kasi ba in tafakorate nachiz khak nemidahim harki khod ra ghabele in khak midone bayad bemone va barash jon bede hamin
  motmaenam rozi ke iran abad beshe hamin adama mian migan ma az nasle ariayi asil bodim va hagheman khorde shode mikhahim biayim dar sarzamine khodemon iran zendegi konim
  age iran dar ghalbet hast irani hasti va ba bad va khobesh zendegi koni mesle ma va talash koni ta besazish age na ke pas boro kasi ham joloto nagerefte ablah

 28. ترک گیلک Says:

  سلام هموطن ترک سلام عزیز اذربایجانی سلام نور چشم ایران من .من گیلکی هستم سالها در کنار تو تحقیر شدم بخاطر لهجم بخاطر جوکهای پوچی که هیچ ربطی به مردم با فرهنگ شمال نداره درست مثل تو نور چشم وطنم/اما کیه که ندونه تمام این بحثها و جوکها تزریق اختلاف بین قومهای مختلف ایرانی هست چرا که اگر من وتو با هم متحد باشیم کسی نمیتونه به ما زور بگه ما در یا می شویم /پس یکبار هم که شده بیا اختلافات رو بزاریم کنار /کیه که ندونه چقدر فارسها و بقیه اقوام ایرانی ترکها رو دوست دارن کیه که ندونه ایران بدون ترکها بی معنی میشه کیه که ندونه ایران یعنی ترکو فارس وگیلک و لر و کرد وبلوچ و …عزیز اذربایجان نور چشم ایران من/ من ایران رو بدونه تو نمی خوام قلب من برای ذره ذره خاک وطن میطپه پس اینبار داری در مورد اذربایجان صحبت می کنی بدون که قلبهای زیادی در سرتاسر ایران برای تو میطپه که حاضرن جان فدا کنن تا ذره ای از خاک مقدس اذربایجان دست بیگانگان نیفته حتی اگر از اقوام دیگر باشن
  زنده باد نام مقدس ایران
  زنده باد اذربایجان ایران
  زنده باد تمام ترکهای نازنین
  زنده باد ازادی

 29. Yesil Turk Says:

  قارداشیم یغیشتیرین بو صحبت لری، ایه قراردی آزادلیخ و حقیمیزایچین چالیشاخ، هامه ال اله ورملییخ
  اینو نوشتم که اولا از ترک بودن بنده مطمئن بشید
  ثانیا در تظاهرات سال 85 بنده هم بودم افتخار باتوم خوردن از این خدا نشناس هارو داشتم
  اگر بخواهیم واقع بین باشیم، تا همه ایران دست به دست هم نده و یک صدا نشه، از هیچ حق و حقوقی خبر «یوخده».
  البته من ساکن تبریز نیستم اما بالاخره ترکم، و از سکوت آذربایجان بسیار ناراحتم
  اگر افتخار میکنیم که یکی از فرزندان آذربایجان «میر حسین موسوی» و قبل از انتخابات داد میزدیم «آذربایجان یاتمییپ – اوز اوغلونی آتمییپ» باید الان هم سرسختانه کمکش کنیم
  آذربایجانین یاشیل طبیعتی خاطیرینه، یاشیل حرکتین ارخاسیندا دورمالییخ

 30. roostam Says:

  namana

 31. اصلان Says:

  با شئونیسم پارس هرگز

 32. آذری ایرانی Says:

  هموطنان عزیز …بنده بعنوان یک هوطن تبریزی از سخنان عده ای افراد معلوم الحال که تحت تاثیر شبکه هائی مثل گونازتی وی و عمال آنها قرار گرفته اند و خود را نماینده میلیونها آذری زبان معرفی میکنند اعلام انزجار و برائت میکنم. ایران عزیز متشکل از انواع قومیتهای مختلف در کنار هم خواهند بود. مسائل بسیار مهمتری از زبان و …وجود داره. ایرانی واقعی از هر قومیتی انسانی آزاده و با فرهنگ و شعور بالاست. کسانی که دم از تفرقه و جدائی و تجزیه می زنند آدمهائی خودفروخته و نان به نرخ روز خور می باشند حال چه آذری باشد چه فارس و چه عرب و چه بلوچ و کرد…بیائید بجای حرفها و رفتارهای شرم آور به فکر ساختن فردایی بدور از دیکتاتوری و نفاق و جنایت و فساد باشیم و این مهم جز در اتحاد و یکدلی و عدالت و محبت نسبت به یکدیگر حاصل نخواهد شد.بدانید که هر کسی که با پیشوند پان از هر قومی ادعای سربلندی و فرهنگ بالا می کند جزو منفورترین افراد در نزد هموطنانمان می باشد.
  یاشاسین ایران …
  .شهروند تبریزی

  • آراز مراغالی Says:

   دوست عزیز بهتره یکم فکر کنی بعد بنویسی و از تهمت به دیگران بپرهیزی که این خود نشان ازافکار پان ایرانیستی و پان فارسی شما دارد. در ضمن بله مسائل مهم تر از زبانن هم وجود دارد ولی وقتی مسئله کوچکی (از نظر شما) مثل زبان مورد بی لطفی قرار می گیرد چه تضمینی برای مسائل مهم تر وجود دارد؟ شما یا ترک نیستی یااگه ترکی از ترکان اسمیله شده همچون خود خامنه ایی می باشی. همه این شعارهایی که دادی (همدلی وعدالت و…) در ساییه اعتمادو صداقت به وجود می اید که متاسفانه الان وجود ندارد. در ضمن واژه پان ترک وقتی معنا پیدا می کند که ترکان بر ایران حکومت می کردند و زبان رسمی ترکی بود حال که چنین نیست لطفا جوش زیادی نزن یکم مطالعه داشته باش.

 33. mesi Says:

  مردم تبریز هر بار که قیام کرده اند کشته داده اند فحش ناسزا شنیدند جلوی گلوله ایستاده گی کردن اما بعد از تمام شدن همه این ها قدرت در دستان تهرانی ها و اصفهانی ها بود و تبریز نظاره گر توهین و مسخره شدن توسط آنها…
  مردم تبریز همیشه نشان داده اند گه از هیچ چیز نمی ترسند اما چند سالی ایست که قضیه کاریکاتور و سوسک شدن را فراموش نکرده اند و به قول خودمان پانتورکیسم ها و ملت از مردم فارسی زبان و کارهایشان به ستوه آمده اند پس اعتراضی در کار نخواهد بود!!!!!!;-)

  • محمد Says:

   ای بابا ، چه گیری دادی به تهرانیا بابا ترک زیاده تو همین تهران، کل بازار دست ترکاس، یه جیز بنویس منطقی باشه . میخوای نیای نیا ، به کسیم ربطی نداره حال نمیکنی بیای، ولی جوری ننویس که یه غیر ترک بگه عقده داریم، والا ما هم نمیدونیم کاریکاتوریست فارس بوده لر کرد شمالی ترک چی بوده، پس این بوش بدبخت که کاریکاتور همه جاشو میکشن چی بگه؟ برادر جان بیا واسه کاری که نمیکنیم منت نذاریمو دلیل الکی نیاریم؛ فردا ما همون مردم عادی هستیم ولی هدف راحتی کل ایرانه نه فقط فارس نه فقط ترک و ……هدف اینه ایران به جایگاه اصلیش برسه!!!! والا هر کی تهران وضعش خوب نیس ، دنبال کاباره نیس دنبال لخت شدن نیست حرفای ایت حرومزاده های حکومتی گولتون نزنه، حالا داداش حال کردی بیا حقتو مردونه بگیر نشین خونه معجزه بشه به ریخته شدن خون ایرانیا راضی نشید تو هم ایرانی هستی با زبان ترکی نه ترک ترکیه، این نظام داره ایرانو نابود میکنه، حالم نکردین نیاین ولی این حرفارو نزنید

 34. شیوا Says:

  همشهری های عزیز آذری می دونم که در ایران این رسم دیرینه است هر که مخالف عقیده ای سخن بگه سراسر ناسزا و تهمت دریافت می کنه . اما وظیفه خودم به عنوان یک آذری و خواهر کوچیکتون میدونم که نظرم رو بهتون بگم .
  خواسته ما مبنی بر داشتن مدارس ترک زبان حقی به جاست و باید برای به دست آوردن اون مبارزه کنیم اما چرا فکر می کنیم که جدایی همیشه می تونه عامل موفقیت ما باشه 148 سال پیش انگلیس با ترفندی افغانستان را از ایران جدا کرد چرا ؟ هر چه کشور کوچکتر و نیرو کمتر در ،نتیجه استثمار آنها راحت تر خواهد بود . این اندیشه جدایی طلبی فقط برای تجزیه ایرانه . امریکا با 300 میلیون جمعیت و سرزمینی چندین برابر ایران وحدتش رو حفظ میکنه همین طور چین . مگر در چین 5 زبان رسمی نداریم . اما این کشورها به دلیل اتحادشون قدرتمند هستند و ما به دلیل اینکه همیشه ترک و فارس و لر و کرد و…. را از هم جدا کردیم اگر دموکراسی در یک کشور حاکم بشه همه بخشهای اون کشور ازش بهره می برن.

  دوست هموطن آذری من ، این حرفای من برای این نبود که تشویقت کنم به اینکه سرباز جان برکفی بشی بلکه دلم میخواد عمیق به نقشه پرطرفدار انگلیسی نگاه کنی که شعار معروفش این بود تفرقه بینداز و حکومت کن .
  اینو به خاطر بسپار که ما از هر نژاد و قبیله هموطن هستیم.
  یاشاسین آذربایجان

 35. آراز مراغالی Says:

  بی خودی دارین جوش می یارین! ترکان آذری وارد این بازی کثیف نمی شوند. شما تو این 80 سال حکومت(پهلوی و اسلامی) یه سند بیارین که اثبات کنه فارسها در این 80 سال به ترکهای ایران به چشم یه هم وطن نگاه کردن و هیچ وقت سعی نکردن آذربایجان و آذربایجانی رو تخریب و تحقیر کنن . به گواهی تاریخ هر وقت به ما (ترکها)احتیاج داشتین ما سر ایران بودیم و در زمان های دیگر ما رو به چشم یک انگل نگاه می کردین. همین تبریز 80 سال پیش مهم ترین و صنعتی ترین و از هر لحاظ سر ترین شهر ایران بعد از تهران بود و در مواردی سرتر از تهران اما بعد از گذشت 80 سال رتبه 20 تو در اکثر موارد داره که گواه از تبعیض و گاها کینه نسبت به ترکها رو داره. فارسا از دادن کوچکترین حق ترکها که همان آموزش به زبان مادری خود میباشد دریغ می کنن چه برسد به حقوق بزرگتر مانند حق تعیین سرنوشت یک ملت. در ضمن تا زمانی که جامعه فارس آمادگی پیذرش این حقوق رو نداره ملت آذربایجان مجبور است به مبارزات خود به صورت مستقل بپردازد. در خرداد 85 ملت آذربایجان مورد توهین و ضرب و شتم حکومت فاشیست فارس قرار گرفت کوچکترین اعتراضی به این عمل از سوی روشنفکران فارس به عمل نیامد و اخبار این سرکوبها بشدت هم از طرف حکومت و هم از طرف رسانه های فارسی زبان خارج کشور بایکوت خبری بود! وقتی در حوادث خونین قره باغ حکومت و ملت فارس که دم از اسلام می زنند نه تنها کوچکترین حمایتی از مردم قره باغ نکردن بلکه به گواهی تاریخ به ارامنه در این نسل کشی و جنگ نابرابر از کوچکتری کمکی مضایقه نکردند و این کمک ها با قوت هرچه بیشتر ادامه دارد طوری که قضایا را به شکل وارونه در رسانه های خود جلوه دادند . با این گونه رفتارها ما چگونه به این قوم سراسر فاشیستی اعتماد کنیم؟ در ضمن سخنان من از طرف اکثریت ترکان ایران است که هنوز اسمیله نشوده اند می باشد و این 1.5 سال گواه این مطلب است که اکثریت آذربایجان به حدی از بلوغ سیاسی و فکری رسیده اند که فریب شعار های رنگارنگ فاشیستی را نخورند. آذربایجان این نزاع قدرت را به نظاره می نشیند و از هر گونه اعتراض که منجر به مصادره آن به نفع فاشیزم فارس گردد خوداری می کند و در فرستی مناسب به پا خواهد خواست . شما هم بی خودی خودتونو خسته نکنین موسوی و کروبی هیچ دردی از شما دوا نخواهند کرد. چون این ها در داخل این سیستم (جمهوری اسلامی ایران!) قرار دارند و در به دلیل اشتباهات و خطاهایی که در گذشته انجام داده اند قادر به رهبری این جنبش نمی باشند و از طرفی چون از حاکمان این نظام سندهایی در دست دارند حکومت هیچ وقت قادر به محاکمه اینها نخواهد بود و در صورت ادامه اعتراضات فقط خون جوانانتان که اکثرا از ملتهای غیر فارس می باشد به هدر خواهد رفت. بهتر است اول به فکر این باشید که برای جنبش خود رهبرانی انتخاب کنید که اولا داخل این سیستم نباشند و ثانیا از سلطنت طلبان نباشند و ثالثا افکار پان اریایی و فاشیستی نداشته باشند در غیر این صورت جنبش شما منجر به شکست خواهد شد. در ضمن من یک ترکم و این نظراتو به خاطر فهم عموم و در جواب نویسنده که به زبان فارسی نوشته بود نوشتم اگر خواستید متن ترکی اش را نیز برایتان می نویسم. در ضمن از طولانی بودن مطلب شرمنده ولی گفته ها در این مورد زیاد است و با چند جمله نمی شود ععل را بیان کرد. در اخر آرزوی پیروزی جنبش را دارم و آرزوم می کنم بعد از پیروزی جنبش ملت فارس آمادگی پذیرش احقاق حقوق سایر ملتت های ایران را داشته باشند تا به خوبی و خوشی در کنار هم شادمان زندگی کنیم.

  • ترک خراسان Says:

   من هم امیدوارم روزی برسد که تمامی ایرانی ها از هر نژادی که هستند به خوبی و خوشی کنار هم زندگی کنند.

 36. ميانه اى Says:

  آذربايجان! تورك ايران! تبريز!
  همه اينها را موسوى و سيد على ها كشتند!

  اما نه آنها فقط يك انسان اند پس قاتل كيست؟
  قاتل همه كسانى است كه جوك و توهين آنقدر كردند كه فرزندان آذربايجان از حرف زدن به زبان مادرى خجالت بكشند
  اما تراكتور نه بهتر است بگويم تراختور جان تازه را در روح آزربايجان دميد
  حال ما حاضريم به دعوت كمالوند حضور 150000نفرى داشته باشيم اما
  به خاطر شماهايى كه مارا سالها تحقير كرده ايد و حتى در جريان سوسك روزنامه ايران زبان درازى ميكرديد،نه
  نه سيد على كثيف
  نه موسوى قاتل
  تازمانى كه حقوق ما در نظر گرفته شود نه فقط مشتىمركز گرا

 37. آراز مراغالی Says:

  سایین شیوا خانیم
  من قبول دارم اکثر سیاست هایی که در منطقه خاورمیانه پیاده می شود تحت تاثیر سیاست های استعمارگر پیرقرار دارد که ریشه ان هم بر می گردد به جنگ های عثمانی و اروپایی ها و… که توضیح انرا به دلیل طولانی بودن در اینجا نمی اورم. ولی پیرو همان سیاستها اصولا فقط قوم فارس می تواند سیاست های خاورمیانه ای انگلیسی ها را براورده کند. همین که شما ترک اذربایجانی را آذری خطاب می کنید در صورتی که خودتان نیز ترک باشید نشان از عمق پیشرفت سیاست های انگلیس در ایران را دارد. قوم یا ملتی به نام اذری وجود خارجی ندارد و فقط زاده افکار نوکران شوونیست و فاشیست امثال احمد کسروی و دارو داسته اش( بنیاد افشارو…)می باشد. ملت ساکن در آذربایجان و سایر قسمت های ایران از ترکان اوغوز می باشند. در ضمن دوستان من و امثال من تجزیه طلب و عمال بیگانه و … نیستیم ولی بر این باوریم که حق دادنی نیست بلکه گرفتنیست. در ضمن هر ملتی حق این را دارد که سرنوشت خودش را خودش مشخص بکند اگر روزی فرا برسد که ملت ترک آذربایجان دیگر نخواهند ایرانی باشند باید سایر ملل ایران به این خواسته آنها احترام بگذارند. در ضمن دوستان یکم بیشتر مطالع داشته باشید و از روی احساسات که خدایی ناکرده موجب رنجش دوستان میشود حرف نزنند.

  • Babak Says:

   حضرت عالی‌ که میفرمائید: «هر ملتی حق این را دارد که سرنوشت خودش را خودش مشخص بکند اگر روزی فرا برسد که ملت ترک آذربایجان دیگر نخواهند ایرانی باشند باید سایر ملل ایران به این خواسته آنها احترام بگذارند.»
   شما که از ایرانی‌ بودن خودت خسته شدی چرا به جمهوری آذربایجان یا همین ترکیه کوچ نمی‌‌فرمایین و شهروندی مملکت جدیدتون رو قبول نمی‌کنین؟ خیلی‌ ببخشید از کیسهٔ خلیفه خاک ایران رو می‌بخشین؟؟ کسی‌ که در داخل مرز ایران زندگی‌ می‌کنه ایرانی‌ حساب می‌شه و کشور دیگه‌ای به غیر از ایران داخل ایران وجود نداره و نخواهد داشت. کی‌ تا حالا اسم تجزیه طلبی شده روشنفکری؟ معتقد بودن به فدرالیسم با تجزیه طلب بودن خیلی‌ فرق داره که مطمئناً خود شما اینو خوب میدونین.

   • irani Says:

    آقا بابک اینها حرفه. فدرالیسم مقدمه تجزیه است گول این حرفها رو نخورید. اینها که این حرفها رو میزنن خائن و نوکر آران واسرائیل و ترکیه هستند.

   • هارون زنجانی Says:

    مشتی مگه خاک تبریز مال باباته؟ می فروشی میری ترکیه کسیم گه میخوره بهت گیر بده ایرانی باش، هر کی تو ایران باید ارغ ملی داشته باشه، کسی بخواد ایرانو بفروشه جاش کهریزکه ،

   • هارون زنجانی Says:

    کسی بخواد ایرانو جدا جدا کنه خودشو تیکه تیکه می کنیم، زمان قاجار نیست هر کسخلی بخواد مملکتو بگا بده

 38. irani Says:

  من متاسفم برای آن بیچاره هایی که حسرت نوکری وچاکری ترکیه ای رو بدل دارند و همچون سگ بدنبال ماشین رئیس جمهورش میدوند و زوزه میکشند غافل از اینکه همین ترکیه بدلیل نداشتن ریشه تاریخی و فرهنگی ۵۰ سال است که بدریوزگی کفش اروپائیها رو لیس میزنه بلکه تو اروپا تکه نان خشکی جلشون بیاندازند!!!!حقا که نوکرصفت و نمک نشناسین. یادتون رفته که اجداد دور شما چادر نشین بودند و برای غارت به ایران هجوم آوردند و ما ایرانیها به شما رسم و رسوم تمدن رو آموختیم و با اینکه به دختران ما تجاوز کردند تا شما بی صفتهایی بوجود بیائید و خاکی که به شما پناه داد از آن خود دانید و حالا به ما و این خاک خیانت کنید. خونی که در رگهای شماست بیشتر غلظت مغولی داره تا ایرانی و برای همین هم هست که شما نوکر صفتها بدنبال وطن فروشی هستید. ستارخان و باقر خان و امثالهم خونشان دارای غلظت ایرانی بود که وطن پرست بودند. همه چیز در خونه. فداکاری تهرانیها زمان پیشه وری خائن یادتون رفته که پدرانتون رو میکرد تو چاله و دوغاب گچ میریخت دورشون و بهمین دلیل هم هست که پدرانتون به تهران و جاهای دیگه فرار کردند و پایه گذار آذری مقیم مرکز و جاهای دیگه شدند.برید کمی تاریخ بخوانید و معرفت یاد بگیرید. ما فارسها مورد تاخت تاز شما و ستم شما قرار گرفتیم نه بالعکس. دلیلش هم حکومت ۱۱ قرنه ترکها بر ایرانه. پست فترتها دست پیش رو گرفتین که پس نمونید. البته حرف من به آن نوکرهایی است که غلظت خون مغولیشون به ایرانیشون میچربه.

  • تبریزلی Says:

   سگ خودتی و هفت جدو ابادت. پدر سگ بی همه چیز کونت می سوزه اینجوری نوشتی ها. مادر جنده . ننتو گاییدم. خوب اسمی روتون گاشتن پارس . مثل سگ بلدین پارس کنین. حقتونه بفرستیم به همون کوهایی که از پشتشون اومدین. دیوسا. شما حقتونه امثال احمدی نزاد و خامنه ای صبح تا شب تو تهران ننتونو بگاد.

   • irani Says:

    حرفهای من خیلی سوزوندت بیچاره نوکر کون لیس عبدالله غول. فحش هاتم شخصیت بیابون گرد بدوی بی منطق و بیچاره تو نشون میده. اینقدر هم خودتو پاره پوره نکن سگ درگاه. آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است.

   • hils Says:

    (تبریزی) مادر کونی ننه جنده کس ننه گوتوش کونی کس کش سیکیم هرزادین گرومساخ خجالت چکمیرن؟ کول با شین !

    کس کش کونی زاده خامنهای و احمدی نژاد ننه تو اللافو بیشتر گاییدن ، کون نشور مگه تو چه پخی هستی که اینقدر گه خوری میکنی حتما باید بیام تبریز کون آدمای کونی مثل تو را بگام؟ کس ننت راست میگن دیگه خودمون کیر کردیم بریم زیر خواب ترکیه شیم؟ سوخوم گوتین کول باشین ، کسخل آدرباییجان از ایران جدا شد وضعشو نگا کن! مثلا خیلی پیشرفت کرده؟ کووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووونی یه زر می زنه از طرف همه نگو همین گها رو می خوری میگن ترکا فلانن کووووونی من هم عقیده تو نیستم، به کیرم که عقیدت اینه . نقد کس کش سن؟ ها ؟ ددسین لعنت کونی

  • ناشناس Says:

   بهتره خودت بری تاریخ یاد بگیری
   حکومت شاه زمان پیشه وری ترکها رو قتل عام کرد!!! فداکاری !!!
   میدونستی اولین حق رای به زنها همین زمان پیشه وری بود
   شاه هم تازه بعد از 15 سال تو انقلاب سفید اینکارو کرد
   این کس شعری که در مورد گچ گفتی خیلی باحال بود
   یاد نوری زاده افتادم میگفت صفر قهرمانی (صفرخان)
   با اره دو نفرو نصف کرده بود کسی اکه اینکارو میکرد
   وقتی بهش میگفتن بیا اظهار ندامت کن شاه عفو کنه
   اینکارو میکرد… ولی بخاطر اعتقادش وکاری که نکرده بود
   32 (رکورد زندانی بودن تو ایران )سال زندان موند.
   شما فداکاریتو نگه دار برا خیابون لازمت میشه
   ما نیازی به فداکاری شما نداریم

 39. rejab Says:

  melate ma hichvaght adam nemishan baske adame bigheirat darim, yeki miad tajavoz mikone, migim eshkal nadare nbe ma ke nakarde be felani karde, hamin afghania ke maskhare mikonid, kasi jorat nadare koochiktarin tohini beheshoon bokone, sari motahed mishan ta dahane doshmano servis konan, vali to iran kasi eine khialesh nis. hala yeki mige chon az man hemayat nakardi azat hemayat nemikonam, pas gheiratet koja rafte? farda bian soraghe khodet chi? oonvaght bayad befahmi

 40. تورك سوى Says:

  پان ترك كيست؟وقتى يك ترك در ايران از حقوق پايمال شده خود صحبت كند يا حتى تركى بنويسد به او»پان ترك»ميگويند چون جوابى ندارند
  .
  .
  فتنه گر كيست؟كسى كه براى ايستادگى در برابر ديكتاتورى آخوندى قيام كند و مخالفش اورا به اين نام مي نامند چون نميتوانند خواسته هايش را تامين كنند  دموكراسى يعنى اينكه هركس خود را جاى ديگرى بگذارد و خواسته ها را هرچند با عقايد خودش مخالف باشد،بشنود

 41. hadi Says:

  bebinam joke mage hadfi bejoz khande dare? sare joke lkhodeto forookhti bigheirat? masalan ba in gbi gheirat bazit azrbaeejanam joda koni? ke chi? na agha azin khabara nis, manam torkam 50 darsade iran torke fek kardi mizarim bi gheirataee mese to mamlekato tajzie konan?

  • تبریزلی Says:

   اینقدر حال می کنم وقتی می بینم از بابت اینکه تبریز تو تظاهرات شرکت نمی کنه شما کونتون می سوزه. بچه سوسول تو کی هستی که نزاری آذربایجان مستقل شه. اگه خایشو دارین بریزین بیرون شعار بدین دیگه. تا امثال من تو تبریزه محاله بزاریم از این گوها بخورین. تو برو کونتو بده حالشو ببر بچه.

   • ali Says:

    hamchin ke hamin mamoot oomad doone doone kardet mifahmi koon bache, to tokhm dari? to ghadet ta zire kire manam nemirese, yedoone bezanam sikdir koni chaghal, sikigirikh

   • ali Says:

    koskesh thamin shoma koonia baes shodid har koskholi ma torkaro kir kone bekhande dige, kooni bi gheirat toe kiri maloom nis aslo nasabet kie ki karde to daroomadi khodeto michasbooni az tarafe torka miai nazar midi, mese pokhe dagh boo ra mindazi

 42. hadi Says:

  che tork che lor che fars, farghi nadare ma hamamoon irani hastim, bayad defa konim az iran age najonbim farda mese sag pashimoon mishim chera in dayoosaro az mamlekat nandakhtim biroon, kam edam nakardan kam tajavoz nakardan, kam nachapidan, age vaghean gheirati darim biaim

 43. ali Says:

  ما به شما نژاد پرستان ترک نیازی نداریم

  • تبریزلی Says:

   خفه خفه. اینام واسه ما ادم شدن. بدون تبریز فقط امار کشته هاتون زیاد می شه نمی تونید هیچ گوهی بخورید

   • ghardash Says:

    to ke ine bavaret pas mard bash bia biroon age na bemoon khoone

   • هارون زنجانی Says:

    بی غیرت حاضری از روی عقده هات هم کشوریا و هم شهریات بمیرن که تو گوزو اعلام قدرت کنی ؟ نو هم بیای معلوم مثل سگ می ترسی در میری بدتر میرینی تو جو
    واقعا چه اعتماد به نفسی نکنه پسر احمدی نژادی تو

 44. serdar Says:

  che bigheirataee too in iran bood nemidoonestim, az roo tars che harfa ke nemizanan , vaghean motaasefam ke ahmaghae mese shoma aberooye ma torkaram mibaran bad yeki maskharamoon mikone narahatam mishim,

  • تبریزلی Says:

   مثل اینکه زیادی مصرف کردی داری توهم می زنی تو برو بخوام ما هستم همه جوره.

   • serdar Says:

    chie harfe hagh mizanim behet barmikhore ghardash? to nemiai naia. ma razi nistim az oza, to age razi hasti naya, vali az vaze mamlekat ham bad nagoo

 45. ali Says:

  goh khorde kasi bekhad azarbaeejano bebare zirkhabe torkie kone mage ma inja daste kharim, hala nazare oon eshak mohem nis , man sakene tehranam vali asliatam tabrizie ta poozeye in dolate kasifo be khak namalam bikhial nemisham, too hame tazahorata ham sherkat mikonam, kasi ke kari nemikone bi gheirato jire khoro dasmale hokoomate. vassalam

 46. التای Says:

  باز دلتون هوای اتقلاب کرد تبریز یادتون افتاد
  به اندازه کافی تو مشروطه و 56 و 8 سال جنگ تلفات دادیم
  اینبار شما انقلاب کنید ما استفاده کنیم
  سال 85 یک نفرتون ضداش درنیومد اینا چی دارن میگن
  همه اونایی که دم از دموکراسی میزنند اعتراض آذربایجان را به تجزیه طلبی و ناسیونالیسم سوق دادن

  لپ کلام تبریز جاش راحته از جاش هم تکون نخواهد خورد خودتان را خسته نکنید انرژیتان را جاهای دیگه مصرف کنید

  • irani Says:

   همه که میرن به جنگ غور تو دیگه بمیر (تبریزی) کور

   • serdar Says:

    dadash ma ham tabrizim vali mese in koskhol bigheirat nistim jam naband

    • irani Says:

     منظور من این سگ در گاه است نه تبریزیهای عزیز هم وطن و برای همین هم هست که تو پرانتز گذاشتم.

 47. gharakhanloo Says:

  migam chie inja mesinke hame shakhan na? jooje jaghia be kiram ke miain ya na ! masalan biain che pokhi mikhorin? che kosi mian bache kooni f, asan kire agha ytoo koooooonetooon

 48. ali Says:

  صد رحمت به هیتلر تو قرن 21 که همه دنبال دموکراسی هستن این نژاد پرستا دنبال انتقامن با این چیزا حقمونه آخوندها بهمون حکومت میکنن

 49. ali Says:

  صد رحمت به هیتلر تو قرن 21 که همه دنبال دموکراسی هستن این ترکای نژاد پرست دنبال انتقامن با این چیزا حقمونه آخوندها بهمون حکومت میکنن

  • تبریزلی Says:

   آره شما حقتونه اخوندا واستون حکومت کنن نه ما. منتظریم ببینیم چه گوهی می خورید بعد ما کار آذربایجانو راستوریست میکنیم.

   • داوود Says:

    شما هم هیچ گهی نخواهید خورد عزیزان، آذرباییجان هنوز اینقدر کیری نشده خوبه گهی هم تو مملکت نیستی وگرنه ننتم می فروختی میدادی به ترکیه بی غیرت ، کیر ترکیه به کونتو دهنت مزه کرده نه؟ (کیرم دهنت با اون مغز نخودیت)
    به امید روزی که توام به آرزوت برسی ننتو یه ترکیه ای بزاره بلکه راضی شی

 50. settar Says:

  bir ogus ahmax ki 29 bahmane 56 da bu balani bizim basimiza gatiribla,indida oturubla elham aliyufin ya arduganin dashagin yiyilla shayad hardan agizlarina bir chezalla, elada gan galila ki na pox yiyipla bura jan sicala o mandaravardi tarxlarina ki butun xeyanatdi ,o ruznama jaryanin dada agizlari sikildi indida tabriz tusub bu jur madargahbalarin alina ki buyuhlari hamisi regimin va ittilatin oz avamelidi ona xatir tabriz va azarbayjan oz gurun gazipdi,har kasda burdan agar umutdi cox xoshxeyaldi o yazara da ki diyir tabriz kojas bulsun ki tabriz batibdi

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: