با تمام وجود از جنبش آذربایجان حمایت کنیم

آذربایجان عزیز هنگام تظاهرات عظیم سال 88، وقتی به اونیاز داشتیم ساکت نشست و نظاره گر ماند و به ما نپیوست . این اولین بار بود در تاریخ ایران که آذربایجان پیشتاز انقلاب نشد . سکوت آذربایجان بی تردید نقش بزرگی در خاموش شدن مبارزات داشت . مردم آذربایجان غیورند و اگر وارد جنبش شوند هیچ حکومتی از پس آنان بر نمی آید . آن موقع پان ترکها میخندیدند و میگفتند بکشید ، سال 85 کاری نکردید حالا هم ما ساکتیم .

 اما دوستان ، اینها پان ترکها بودند که چنین برخورد میکردند . مردم آذربایجان نیز مانند ما از این حکومت متنفرند و با پان ترکها هم کاری ندارند . مه فشاند نور و سگ عوعو کند ، مردم کار خود را میکنند و پان ترکها تبلیغات خود را. مثل مجاهدین خلق که هر جنبش داخل ایران را به زور به خود میبندند . اکنون در مقابل جنبش آذربایجان چه باید کرد؟ واضح است که حکومت از برخاستن آذربایجان واقعا میترسد . آنها میدانند که اگر آذربایجان به قیام بیپوندد کارشان تمام است . آنها تا کنون در پشت پرده از پان ترکها حمایت میکردند چون میدیدند که تبلیغات پان ترک در نهایت به نفعشان است و مردم آذربایجان را ساکت نگاه میدارد . همانطور که اسرائیل از جنبش حماس حمایت کرد تا حرکت فلسطین را به شکست و پارگی بکشاند .

 اما مبادا ما خود را به سطح پان ترکها پایین بیاوریم و ساکت بنشینیم . من با تمام وجود از حرکت مردم آذربایجان حمایت میکنم . ما باید به حرکت آذربایجان بپیوندیم و از آن حمایت کنیم تا دوباره اتحاد ایرانیان فارس و ترک زبان را برقرار سازیم . وقتی آذربایجان به پا خیزد کار این حکومت تمام است .

Advertisements

برچسب‌ها: , , ,

24 پاسخ to “با تمام وجود از جنبش آذربایجان حمایت کنیم”

 1. آزادی خواه Says:

  درود بر شما عزیز

 2. guneytay Says:

  آذربایجان و مردم ترک آن نیازی به شما ندارند .شما با مسایل خودتان درگیر باشید بهتر است.مسبب دریاچه اورمیه همین شما هستید .تمامی طرحهای سدسازی به قبل از دوران انقلاب بر می گردد .و دلیل اجرای آنها با وجود انقلاب نیز تفکرات ملی است .عامل خشک شدن دریاچه اورمیه نه سدها بلکه فارسها هستند که یکی از آهنها هم شما هستید چه در طرف انقلاب چه سبز چه اوپوزیسون و و…..
  هیچ نیازی به شما نیست .لطف کنید لطف نکنید به ما مردم مظلوم
  خواهشا
  اگر چیزی بلدید به رهبران سیز خود بکنید
  مشکل دریاچه نیست مشکل تمرکز است .الان میخواستم فرم پایین را پر کنم به جای ایمیل رایانشانی نوشتی البته هرچی بخواهی متونی بویسی اما معلوم است که نحوه تفکرت چطوری است و لطفت از کجا نشات می گیرد.
  بهت برنخورد هاااااااا

  • دوراندیش Says:

   میبخشی دوست عزیز خیلی خندیدم . من که ننوشتم رایانشانی . این «وردپرس » است که به صورت اتوماتیک در نسخه فارسی خود رایانشانی وارد کرده و تازه مگر رایانشانی عیبی دارد؟ اصلا متوجه نشدم مقصودت چیست یعنی رایانشانی شوونیزم فارسی(به قول شماها)ست و باید مثلا یک لغت انگلیسی؟ یا عربی؟ استفاده میکردم ؟ من ایرانی فارس زبان هستم و ورد پرس برای من گذاشته رایانشانی ، شما ایرانی ترک زبان هستید لابد ورد پرس برای شما لغت ترکیش را گذاشته چرا به ورد پرس فحش میدهی ؟ پس مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه هم توطئه ما فارسها است؟؟؟؟ بابا شما پان ترکها دست مجاهدین رو هم بسته اید . خیلی خیالاتی هستید و در توهم زندگی میکنید .دایی جان ناپلئون سلام رسوند 🙂

 3. guneytay Says:

  پانترک بودن افتخار من است .افتخاری که غیرت من را دربرابر خشک کردن دریاچه توسط فارسها را موجب می شود .به آن افختار خواهم کرد . تا آخر عمر هم اگر زبانم ،فرهنگم نیز از بین برود حفظ خواهم کرد تا روزی بتونم انتقام بگیرم

 4. ناصر از تبریز Says:

  ساوالان پورت : همیشه این سوال ذهن من را مشغول کرده که آیا پاتورکیست بودن بد است یا نه؟ اصلا کدام پانتورکیستی در تاریخ جنایتی مرتکب شده و یا افکار نژاد پرستانه ی آنچنانی داشته؟ پس چرا پانتورکیسم بدتر از پان فارسیسم و پان ایرانیسم شده و در جامعه جا افتاده است؟

  آیا لقب پانتورکیست یک انگ است ؟ اصولا لقب پانتورکیست به چه کسانی با چه عقیده ای اطلاق می شود؟ در ایران به چه کسانی پانتورکیست گفته می شود ؟ و در یک کلام پانتورکیست کیست؟

  ترکیب یا عبارت پانتورکیست جدا از کلمه ی تورک یک کلمه ی یونانی است، پان به معنای گرایش و میل به چیزی در ابتدای ترکیبات مشابه می آید بنابراین پانتورکیسم مکتبی است که تورک گرایی هدف و غایه اصلی معتقدان به آن را تشکیل می دهد. پانتورکیست ها در تاریخ تورک گرایی یا ملی گرایی تورک صرفا از نژاد تورک نبوده اند و بوده اند کسانی در تاریخ ملی گرایی تورک که متاثر از تاریخ و فرهنگ و زبان این ملت بزرگ قدمهای مثبت و چشمگیری را در این راه برداشته اند.

  در اصل لقب پانتورکیست (تورکچو) در دنیا به ملی گرایان تورک اطلاق می شود که دارای اهداف و برنامه های استراتژیک در جهت منافع ملت تورک می باشند. اما آیا لقب پانتورکیست در ایران به همان معنایی است که در تمام دنیا معنی می شود؟!!

  پاسخ صراحتا خیر می باشد. پانتورکیسم درایران اغلب با واژه های نا خوشایندی همچون وطن فروش ، تجزیه طلب ، بیگانه پرست و در یک کلام رفتن در لوای بیگانه و یا حکومت بیگانه تعبیر می شود. علت اطلاق چنین القابی به فعالان صدیق مدنی فرهنگی سیاسی حرکت ملی آزربایجان جنوبی از طرف شهروندان فارس ایرانی و نخبگان سیاسی آنها ریشه در تاریخ و چگونگی جعل حقایق تاریخی و عملی دارد.

  می توان کلمات وطن فروشی بیگانه پرستی و … را با خیانت و وطن فروش بیگانه پرست را با صفت فاعلی خائن جایگزین نمود. پس به این نتیجه می رسیم که همه ی این حرف ها از آنجا در ذهن و گفتار نخبگان و حتی خود ملت فارس جاری می شود که بوی خیانت به مشام آنها از سوی آزربایجان می رسد. اصولا به لحاظ دستوری و روانی خائن به کسی گفته می شود که با اعمالی در جهت منافع بیگانه و یا دشمن ضربه ای به هم نوع ، هم کیش ، هم عقیده ، هم وطن و… وارد می آورد.

  بیایید همین قاعده ی فوق را در ایران و آزربایجان جنوبی بررسی کنیم.
  اصولا فارس ها بعد از به قدرت رسیدن شوونیسم فارس به برکت ایده های پان فارسیست های چون کسروی تیمورتاش و افشار جای خودی و ناخودی و هم وطن را به صورت غیر علمی و نا درست آموخته و بنا به آموخته ی نادرست خود نیز دچار اشتباه می شوند.

  شوونیسم فارس برای ایجاد ایده ی یک ملت یک دولت یک کشور واحد ، در ممالک محروسه ی به ارث رسیده از قاجاریه ناچار بود دستی بر تاریخ و تاریخ سازی برده و جهدی در علمی و مستند جلوه دادن تئوری یک ملت در ایران کرده باشد. بنابراین می بایست ملت تورک آزربایجان جنوبی به قوم آذری زبان آریایی مجهول الهویه مبدل می شد تا این امر به تشکیل ملت یک پارچه ی آریایی فقط در چارچوب مرزهای سیاسی ایران بینجامد. عملی کهبر روی تمام اتنوس های داخل در مرز های سیاسی ایران انجام گرفت.

  در راستای یکپارچگی ایران آریایی صحبت در مدارس به زبان مادری ممنوع و تاریخ ارائه شده توسط پان ایرانیست ها تدریس شد. این شد که ملت تورک آزربایجان جنوبی با آداب و فرهنگ و رسوم و زبان مشترک با آنسوی مرزهای دولت ایران به قوم آذری هم وطن تغییر یافته و ارتباطات نیز رفته رفته با آنسوی مرزها محدودتر گشت.

  آیا ایرانی بودن در ایران مساوی است با فارس بودن؟؟!! آیا اگر این چنین نیست چرا باید فعالیت در جهت فرهنگ و زبان مادری یک ملت در ایران وطن فروشی و بیگانه پرستی به حساب آید؟؟!!

  در واقع ایرانی بودن با مردمی که در داخل مرزهای ایران می زییند فاصله ای نسبتا زیاد دارد. فعالین حرکت ملی در جهت تثبیت زبان تورکی در مدارس با زندان ها و شکنجه ها و اعدام ها و با عناوین وطن فروش ، بیگانه پرست ، جاسوس و خائن معرفی می شوند.

  ملت فارس به برکت وجود رساله ی نژاد پرستان در راس ایران بالواقع ملل دیگر ساکن در ایران را نه آنگونه که هست و واقعیت دارد شناخته اند. مهمترین مساله در این امر ، مساله ی زبان است. نبود تصویر ذهنی از زبان تورکی در ایران و پنداشتن زبانی موهوم به نام زبان آذری که در رادیو و تلویزیون ایران و نیز توسط مانقورت هایی که در دولت مسئولیتی به عهده دارند تبلیغ می شود ، و از طرف دیگر پایبند بودن فعالان حرکت ملی آزربایجان به زبان نوشتاری و تمیز و اصیل زبان تورکی آزربایجانی که در اغلب مواقع زبانی کاراتر و زیباتر،تمیزتر و اصیل تر از زبان ادبی معیار مورد استفاده در آنسوی آراز موجب سوء ظن ملت فارس و نخبگان آنها می شود.

  اما آنگونه که پیداست نخبگان ملت فارس دچار بیماری نژادپرستی به ارث رسیده از نیاکان پهلوی آریایی شان شده اند و هستند و خواهند بود. و این از ادبیات سیاسی آنها پیدا و آشکار است.

  در این میان کسانی هم پیدا می شوند که در دل حق تدریس و تحصیل به زبان مادری را قبول داشته باشند اما به دلایلی که از هم پاشیده شدن ایران یکی از آنهاست با این عمل در ایران مخالفت می کنند. غافل از این که اجرایی نشدن این قانون و متحمل کردن فشارهای فرهنگی ، اقتصادی و … ملت های غیر فارس در ایران را به هر چه بیش تر و سریع تر به سیر قهقرایی و جدا شدن می برد. کما اینکه این موضوع از گسترش حرکت ملی آزربایجان جنوبی در بین ملت تورک آشکار است.
  در پایان نیز میگوییم نیازی به حمایت شما فارسهای رفوضه شده در امتحان دموکراسی نداریم.

 5. san Says:

  سلام به نظر من یکی از بهترین راه ها که خیلی هم میتونه فرگیر باشه برنامه نود هستش .برنامه نود میانگین 10 میلیون بیننده داره که بیشترشون جوان هستن .باید اینقدر تو سایت ها وبلاگ ها از جمله بالاترین و فیسبوک به صورت مداوم تبلیغ بشه که همیشه تو نظر سنجی های برنامه نود یک گزینه انحرافی بزنیم و بهترین گزینه هم هفت هست که هم علامت پیروزی هستش هم معمولا بیشترین تعداد گزینه ها که تا به حال تو برنامه نود شش تا گزینه بوده .و اکثرا هم سه یا چهار گزینه ای میباشد یعنی اینقدر تبلیغ بشه که ناخوداگاه مردم گزینه هفت را بزنن تو یکی دو برنامه که نتیجه خودشو نشون داد بعدش خود حضرات سیما به طور ناخواسته به کمک ما میان که به هر طریقی جلوشو بگیرن و این باعث تبلیغ بیشتر میشه اگه واقعا به فکر میرحسین و کروبی هستین که به خاطر ماها زندان هستن به هر طریقی (اس ام اس -ایمیل – فیسبوک- بالاترین – گفتگو با دوستان و همکاران -مترو – ) که به ذهنتون میرسه این ایده را تبلیغ کنید.

 6. با تمام وجود از جنبش آذربایجان حمایت کنیم | بسوی شمال Says:

  […] https://irangreenrevolution.wordpress.com/2011/08/28/support-azerbaija/ به‌اشتراک‌گذاری این:فیسبوکدیگتوییتردوست‌داشتن:دوست داشتننخستین کسی باشید که این را دوست دارد. این ورودی در ایران فرستاده شده است. پیوند پایدار به آن را نشانه‌گذاری کنید. ← اعتراضات اورمیه – 5شهریور […]

 7. بابک Says:

  با درود به همه دوستان
  من نام فامیلم آذری است, پدرم کاشانی, خودم متولد تهران, همسرم خانوداه اش مادرش متولد تبریز و پدرش اهل دامغان است و خودش هم تهران بدنیا آمده است, من به زبان ترکی اصلا آشنایی ندارم, همسر چرا صحبت میکند. با این مقدمه امیدوارم دوستان نظرمرا یکطرفه نبینند! والا مدت 20 سال است مقیم یک کشور فنلاند هستم که زبان اصلی آن فنلاندی است و 2 اقلیت یکی 6 درصدی سوئدی و یکی دیگر بسیار کمتر سامی هستند که زبان خویش را به عنوان زبان رسمی از نظر قانون دارا میباشند. 6 درصد جمعیت 5 میلیونی فنلاند میشه 300 هزار نفر حال با توجه به جمعیت میلیونی آذریها, کردهها و اعراب داخل ایران برسمیت شناختن زبانهای موجود در ایران کاری است واجب و منطقی. اما از این چند دوست خوب ما گله میکنم که عدم رسیدن به حق خویش را به یک قسمت دیگر از ملت ایران نسبت میدهند که واقعا اینطور نیست, حکومتهایی که در ایران حاکم بوده اند بندرت فارس بوده اند و بعضا عرب و ترک تبار اما چرا آنها این کوتاهی را کرده اند شاید به سیاست ربط داشته باشد, به زمانی که در آن میزیسته اند. در اینکه صبحت کردن به زبان مادری حق هر کسی است هیچ شکی نیست, اما اگر بدنبال این احیای حق هستیم بایستی از مسیر دمکراسی بگذریم, دریاچه ارومیه خشک میشود چرا که مجاری آبی که به آن سرازیر میشود توسط دولتیانی جنایتکاری که در تهران دختری فارس یا آذری یا کرد یا … را بجرم بدحجابی با چک و لگد بداخل ون نیروی انتظامی میاندازند معلوم نیست بکجا (احتمالا قم) انشعاب داده اند.
  عزیزان هم میهنم, شهر اصفهان بیشتر از یکسال از آب زاینده رود به بهره است و شریان حیاتی این شهر که مصفایی آن شهر را تامین میکرد خشک شده و خدامیداند که آب زلال کوههای کوهرنگ چهارمحال بختیاری به کجا سرازیر میشود؟ اصفهانیها که فارس هستند پس این ظلم به شماست, به اصفهانیهاست, به همه ماست. شاید در این چند خط من نتونم نظراتم را آنطوریکه بایسته است ابراز کنم, اما خواهش میکنم پایه ساختن فردای فرزندانتان و فرزندانمان را محکم و درست از روی منطق بگذاریم. ایران هزاران سال ایران بوده, شما آذریها اگر بخواهید از آن جدا شوید حق قانونیتان است اما اینگونه راهش نیست و الان زمانش.
  اول بایستی ایران از دست این قوم آدمخوار وطن فروش راحت شود, بعد در سایه دمکراسی و آزادی گردش اخبار شما که خواهان حقوق از دست رفته خویش هستید آنها را ابراز کنید, اگر در قوانین جدید ایران آزاد به آنها رسیدگی نشد خواهان جدایی شوید. عمر همه ما کوتاه است, شانسی داشته ایم که به این دنیای زشت و زیبا پا نهیم, حیف است که این عمر در سختی و کینه و عداوت بگذرد. هیچ چیز زیباتراز دیدن لبخند شادی, و موفق بودن همه انسانها بخصوص هم میهنانم از شمال تا جنوب واز شرق تا غرب ایران اسیر ما نیست.
  همه شما را دوست دارم, من یک ایرانی فارس زبانم که بزرگترین قهرمانم بابک خرمدین است.
  بابک از فنلاند

 8. ناشناس Says:

  ba salam…shoma ke modaiye in hastin ke dar jariyanate entekhabat AZARBAIJAN az shahrhaye fars neshin ya be ebarati az jonbeshe sabz hemayat nakard aya tabehal az khodetan porsideyid ke chera shahrhaye fars neshin va hamvatanane be estelah iran dost chera dar sale 85 vagti az tarafe yek rozname hokomati mardome azarbaijan va zaban va farhangeshan morede ehanat garar gereft chera 1 bara ham ke shode 1 nafar az in melate azari hemayat nakard…vali alan shoma az in mardom entezare hemayat dashtid…..shoma chera hamishe adat kardin ke fagat be nafe khodetan gezavat konid…alanam vagti mibinid ke in maradom mikhan ke az khodeshan hemayat konand shoma sabzha mikhahid ke in harakate mardome azarbaijan ra be name khodetan sabt konid

 9. kourosh Says:

  میزان ترس رژیم رو میشه از کامنت ها فهمید. با چه وحشت و سرعتی کامنت میزارن. اونم نه یک خط و دو خط. یک a4 رو کامل پر کرده بد مصب. این نشون میده که خوب جایی رو نشونه رفتیم. بچکون ماشه رو هموطن که خودشه.

 10. kourosh Says:

  در ضمن سال ۸۵ آذربایجان هیچ کاری به حکومت نداشت و عملا یک جور انتقام گیری رو راه انداخت و از فارس ها هم نخواست که کمک کنن که هیچ، اصولا بیش از حکومت مردم غیر ترک رو هدف قرار داده بود. نه حرف از دیکتاتور بود و نه از دموکراسی. در صورتی که جنبش سبز حرفش دموکراسی بود که خود به خود ضامن خواستهای ترک ها هم میشد. دقت کنید که ترک ها بیشترین جمیعت ایران رو تشکیل میدن و در یک سیستم دموکراتیک بیشتر میتونن به خواستشون برسن.

 11. omid Says:

  من یک آذریم وبه ایرانی بودنم افتخار میکنم مطلبی که بنام guneytay ‹گفته شده توسط حکومت اسلامی به تعدادی افراد ساده دیکته میشود تا با ایجاداختلاف بین آذری ها وسایر اقوام ایرانی از یک پارچگی واتحاد مردم ایران جلوگیری کنند ومتا سفانه تعدادی افراد ساده از آذری زبان ها و فارس زبان ها گول این حرف هارا میخورند وحرف هائی میزنند که واقعا خنده داروضمنا تاسف آور است .خوشبختانه تعداد این افراد فریب خورده ناچیزاست ومتاسفانه اغلب آن هاخودشان هم نمیدانند که این خواسته حکومت است که با اسم گذاری کرد جدائی طلب وترک تجزیه طللب وانگ های دیگر به خوزستانی ها وبلوچ ها وترکمنها اقوام مختلف ایرانی را باهم دشمن بکنندوخودشان از این آب گل آلود ماهی بگیرند .دراین دوسه روزاخیر که صدای اتحاد همه مردم ایران ازنقاط مختلف کشور به گوش میرسد مجدا به تکاپوافتاده اند که ازاتحادمردم جلوگیری کنند .چون این حکومت میداند که اگر آذری ها وکردها وبلوچ ها وفارس ها و…………… باهم متحد شوند فاتحه آن ها خوانده شده وجائی در این مملکت ندارند .به قول دوستمان که در بالا جواب داده بود تعداد این افراد خیلی کم وهمه آن ها نیز بیسوادند.ونباید اعتنائی به گفته های ان ها کرد.

 12. علی خلفی Says:

  آقایون پانترک ، اول اینکه در جواب اون شخصی که می گوبد مگر پانترکها(فاشیستهای آدم کش) چه جنایتی مرتکب شدند منم دقیق نمی دونم کشتار میلیونی ارامنه در جریان جنگ جهانی اول یا کشتن مسیحیان عثمانی، حمله به مرزهای ایران در زمان صفویه و کشتار آذری ها د جنگهای چالدران(قاتلان دیروز آذری های امروز در لباس دروغ و تزویر به فکر خام کردن توده های غیور والبته ساده هستند که خیالی خام هست)تهنا گوشه ای از جنایت تفکر فاشیستی پانترکی است( البته مردم شریف و ترکیه به هیچ وجه ارتباطی با این جنایت ندارند بلکه مخالف پانترکها که اغلب در زمان سکولاریسم آتاترک ایجاد شدند هستند) دوم اینکه به فکر انتقام هستی ، حق هم داری پول مفت مردم مظلوم خوزستان رو خوردید برا اربابهای فاشیستتون دم تکون میدید، از جمعیت چند میلیونی آذری ها و دیگر ترک زبانهای عزیز ایران چند صد نفر پانترک فاشیست عددی نیست که بخواد خط و نشون بکشه، آذربایجان قهرمان بیشترین شهید رو به ایران داده چه در زمان حمله اعراب چه جنگ با عثمانی چه با شوروی در جریان مشروطیت و انقلاب و جنگ 8 ساله با عراق ، تازه به نظر من این حکومت که راس آن فردی ترک زبان است بیشتر به فارس ها و دیگر اقوام ظلم کرده است در عوض بیشترین لطف شامل حال آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل شده، دریاچه ارومیه رو نیز همین مردم محلی با استفاده بیش از حد از آب رودخانه برای کشاورزی، حفرهای غیر قانونی چاه ، والبته جاده تبریز- ارومیه که دریاچه رو به 2 قسمت تقسیم کرده به این روز انداختند و اثرات سو خشک شدن آن بیشتر وری استانهای دیگر نظیر کردستان و زنجان و تهران و حتی گیلان و مازندران و همه ایران وجود داره، آن زمان که فرد دلسوزی به حفرهای غیر قانونی و استفاده بیش از حد کشاورزان منطقه اعتراض می کرد متهم می شد به اینکه دوست نداره کشاورزان و روستاییان از طبیعت بهره بیشتری برند و اینکه تو فکر دریاچه اند نه مردم! موقعی که اساتید دانشگاه به جاده اعراض کردند ، بعض از افراد نادان و پرهیاهو ، گفتند ای وای ببینید نمی ذارند مشکلات مردم ارومیه حل بشه نمی ذارن جاده کوتاهتر بشه ، میخواند بودجه رو ببرند استان خودشون ، محیط زیست دغدغه استادان دانشگاهه! شما نترسید! از این حرفهای تو خالی
  چرا بودجه خوزستانی که تمام بودجه کشور رو از نبتش تامین می کنند از آذربایجان شرقی کمتره؟
  چرا اینجا 9 ماه سال گرد وخاک شدیده کسی به داد ما نمی رسه بودجمون رو میدن به استانهای دیگه؟
  چرا بوی گاز و دود پالایشگاه و شرکت نفت رو من تحمل کنم پولش رو کارخونه توی تبریز و مشهد و ارومیه و اصفهان می سازند؟
  چرا اینجا نرخ بیکاری 49% ؟
  چرا تبریز ماشین سازی وتراکتورسازی و کارخانه تولیدات پزشکی و تولیدات ساختمانی و ….هزاران صنعت دیگر داره ولی مردم خوزستان و یزد و کرمان و ایلام و هرمزگان وسمنان و …بیشترین نرخ بیکاری رو دارند
  این حکومت که راس آن و بسیاری از افراد قدرتمند آن ترک هستند کمر به نابودی دیگر اقوام بسته!
  چرا زاینده رود خشک شد، چرا تالاب بختگان استان فارس خشک شد، چرا گاوخونی خشک شد، چرا تالاب شادگان خوزستان خشک شد؟ چرا سدسیوند نیمی از محوطه های باستانی پاسارگاد رو به زیر آب برد؟
  جواب بدید که اینها کار کی بوده؟
  به نظر من اینها توطئه پانترکهای فاشیستی است که به نظام نفوذ کرده اند برای نابودی اقوام ایران!!

 13. امین Says:

  متاسفم برای شمایی که هنوز نفهمیده اید ملت آذربایجان برای چه سکوت کرد و برای چه امروز بپا خاست. متاسفم برای شمایی که هنوز کوری جهل اجازه دیدن واقعیت را از شما گرفته. متاسفم برای شمایی که هنوز بو تافن توهینهایتان از دهانتان پاک نشده است…

 14. omid Says:

  آقای خالقی حرف های جنابعالی کاملا منطقی است واستفاده بی رویه وغیراصولی از منابع طبیعی کشور.شخم های غلط اراضی ،تخریب جنگل ها ومراتع .استفاده بیش از ظرفیت از مراتع.تبدیل زمین های مناسب کشاورزی به ساختمان ها وتاسیسات شهری وتبدیل مراتع وکوه های اطراف شهرها به اراضی زراعی ،تغییر کاربری اراضی و استفاده غیراصولی از آب کشاورزی در آبیاری اراضی موجب بهم خوردن تعادل بیولوژیکی منطقه شده است زمانیکه امام جمعه ارومیه وپاسداران طرفدار آن صدها هکتار از مراتع اطراف ارومیه راشخم میکردند وبه اراضی زراعی تبدیل میکردند اگر سواد داشتند باید میدانستند که چه ضربه ای به محیط زیست میزنند .خشک کننده دریاچه ارومیه تخریب کنندگان منابع طبیعی منطقه هستند نه فارس ها وساکنین سایر استان ها .افرادی که فارس ها را مقصر قلمداد میکنند سوادندارند متاسفانه فریب خورده اند ووظیفه ای جز تفرقه افکنی ندارندوتعداداین افراد در ارومیه شاید به چند ده نفر نیزنمیرسد ولی الان که مردم ایران در استان های مختلف میخواهند دست بدست هم بدهند وکشوررا از فلاکت وبدبختی نجات دهند خودرا را نماینده ترک های ایران خطاب میکنند وبه این وآن توهین وناسزا میگویند.آذری های ایران از این افراد متنفرند وخودرا جزعی از ایران عزیز میدانند ودست در دست تمام مردم ایران با اتحادویک پارچگی کشورخودرا آزاد وآباد خواهند کرد

 15. پدیده ای به نام پان ترکیسم چرا و چگونه پیدا شد؟ ( تبریزی ) Says:

  پدیده ای به نام پان ترکیسم چرا و چگونه پیدا شد؟ ( تبریزی )

  چرا در بخش های ترک نشین ایران پدیده ای به نام پان ترکیسم پیدا شده است؟ چرا تورهای گردشگری کشورهای جمهوری ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکیه پر از مسافران ترک زبان ایرانی است؟ چرا گوش دادن به آهنگ های ترکی استانبولی و آذری و ترکمنی و پافشاری فراوان بر زبان مادری و آموزش به آن زبان، گفتگوی هر روزه گروهی از ترک زبان های ایرانی شده است؟ چرا پیش از انقلاب اسلامی ( بهتر است بگوئیم انتحار اسلامی! ) از نمایان شدن پدیده ای به نام پان ترکیسم در چهره کنونی سخنی نبود و چرا فارس گریزی در میان ترک زبانان ایرانی پیدا شده است؟
  ************************************************
  ایوان پاولوف دانشمند نامدار روسی آزمایشی انجام داده است که آوازه جهانی دارد. پاولوف روزی سگی را گرسنه نگه داشت و هنگام دادن خوراک به سگ زنگوله ای را تکان داد. برای بار دوم نیز که پاولوف می خواست به سگ خوراک دهد زنگوله را تکان داد و برای بارهای دیگر نیز همین کار را انجام داد. برای سگ پاولوف آوای زنگوله برابر شد با خوردن خوراک و خوردن خوراک برابر شد با آوای زنگوله! روزی پاولوف بی آن که به سگ خوراک دهد زنگوله را تکان داد و دید که آب دهان سگ سرازیر شد و سپس پژوهش هائی روی جانوران دیگر و حتی گیاهان و سرانجام انسان ها از سوی پاولوف انجام گرفتند و این چنین بود که ایوان پاولوف قانون ( واکنش شرطی ) یا شرطی شدن را یافت. به یافته های پاولوف اگر یافته های زیگموند فروید دانشمند نامدار اتریشی و بنیانگزار دانش روانکاوی را نیز بیافزائیم دیدگاهی روشنتر درباره رفتار انسان ها خواهیم داشت.

  در پرده پندار یک ایرانی ترک زبان و در درون دوزخی به نام ایران زبان فارسی برابر است با سخنرانی های خرسواری به نام خمینی که در سال 57 همه مردم ایران را خر کرد و مردم ایران نیز دست به انتحار اسلامی! زدند. زبان فارسی برابر است با سخنرانی های حضرت ایة الله العظمی دیکتاتور! که مانند طوطی پیاپی می گوید: دشمن، توطئه، دشمن، توطئه، دشمن، توطئه ………. در درون دوزخی به نام ایران برابر قانون پاولوف و یافته های زیگموند فروید زبان فارسی در نهاد ناخود آگاه شنوندگان این زبان برابر است با رژیمی که اقتصاد آن برپایه مفت خواری، بانکداری آن برپایه رباخواری، دادگستری آن برپایه رشوه خواری، کشورداری آن برپایه زورگوئی، فرهنگ آن برپایه خرافات، هنر آن برپایه زوزه کشی و همه تار و پود آن برپایه دروغ و مردمفریبی است.

  در نهاد ناخود آگاه ترک زبان های ایرانی زبان فارسی برابر است با زوزه کشی های کفتاران لاشخور، دزدان مفتخور، زالوهای زمین خوار، دژخیمان خونخوار، انتحار اسلامی، هشت سال دفاع مزخرف، گورهای گروهی هزاران تن که پس از محاکمه های پنج دقیقه ای اعدام شدند، گدایان کاخ نشین، زنان پرده نشین و حجاب اجباری و پایمال شدن حقوق زنان، تورم تازنده، گرانی های جهشی، انتخابات فرمایشی، دادگاه های نمایشی، زندان ها و شکنجه گاه های اوین و گوهردشت و قزلحصار و تبریز و مشهد و اصفهان و شهرهای دیگر ایران ویران شده در سایه رژیم سر تا پا لجن جمهوری اسلامی و این چنین است که گریز از زبان فارسی آغاز و پدیده ای به نام پان ترکیسم ایرانی که در ژرفای درون گروهی از ترک زبان های ایرانی گریزگاهی برای گریختن از دوزخ رژیم ولایت فقیه است نمایان می شود که نه دارای ریشه سیاسی و نه دارای ریشه بوم گرائی ( ناسیونالیستی ) است بلکه دارای ریشه روانی و پاولوفی است.

  اما اگر وضعیت در سه کشور ترک و همسایه ایران برعکس بود چه می شد؟ اگر سطح زندگی در ایران مانند آلمان و ژاپن و حتی ترکیه کنونی می بود و رژیمی با اندیشه خردمندانه در ایران کشورداری می کرد و سه کشور ترک زبان همسایه ایران دارای رژیم های جمهوری اسلامی ترکمنستان! و جمهوری اسلامی آذربایجان! و جمهوری اسلامی ترکیه! بودند آیا چیزی به نام پان ترکیسم در ایران دیده می شد؟ نه، آنگاه در کشور فرضی جمهوری اسلامی ترکیه! گروه هائی پیدا می شدند که خود را پان فارسیست! می نامیدند و می گفتند باید ما به ایران بپیوندیم و گروه هائی در کشورهای فرضی جمهوری اسلامی آذربایجان! و جمهوری اسلامی ترکمنستان! پیدا می شدند که خود را پان ایرانیست! می نامیدند و می گفتند: آذربایجان و ترکمنستان بخش هائی از ایران بودند که از آن جدا شده اند و باید دوباره به آن بپیوندند. در آن هنگام کلاس های آموزش زبان فارسی در آن سه کشور فرضی پیدا می شدند و هیچکس از زبان ترکی خوشش نمی آمد.

  این سخنان درباره ترک هائی گفته شدند که پان ترکیسم در نهاد ناخود آگاه آنها گریزگاهی برای رستن از دوزخ رژیم ولایت فقیه است اما شاید کسانی بپرسند که برای فارس زبان ها چه گریزگاهی درست شده است؟ بدبختانه همچنان که در میان ترک زبان ها فارس ستیزی و پان ترکیسم به همان دلائل روانشناسی که از آنها سخن گفته شد نمایان شده است در میان فارس زبان ها نیز پدیده ای به نام عرب ستیزی نمایان شده است. ستایش از ایران پیش از اسلام، اوستا، زرتشت، پادشاهان ساسانی، اشکانی، هخامنشی، آریائی ها و بدگوئی از عرب ها، چامه سرائی بر ضد عرب ها و ………. گریزگاهی روانی برای گروهی از فارس زبان ها برای رهائی از دوزخ جمهوری اسلامی است.

  چه کسی در این میان از پدیده پان ترکیسم نوپدید ایرانی بیشترین سود را می برد؟ پاسخ رژیم جمهوری اسلامی است. به وارونه پندار بسیار کسان، آنکارا و باکو و عشق آباد نه تنها هیچ سودی از پان ترکیسم ایرانی نمی برند بلکه یکی از بزرگترین دردسرها برای آنها پان ترکیسم ایرانی است! ترک زبانان بسیاری بوده اند که با این خوش خیالی که چون ما ترک هستیم و کشورهائی که گردانندگان آنها آنکارا و باکو و عشق آباد هستد دوستدار ما خواهند بود با جیب تهی به این کشورها رفته اند و سر از زندان در آورده اند! اردوگاه های پناهندگان ساده دل و پندارباف در این کشورها لبالب از ترکان ایرانی بیچاره ای است که خواستند از چاله درآیند اما به چاه افتادند! آنکارا و باکو عشق آباد به پول می اندیشند نه زبان! کسی اگر فارسترین فارس جهان باشد و با چمدان های پر از پول به این کشورها برود دوست گرامی است و اگر کسی ترکترین ترک جهان باشد و با جیب تهی به این کشورها برود دشمنی راندنی است. کشور جمهوری ارمنستان که زمانی از کشتار ارمنی ها به دست رژیم عثمانی گلایه داشت و رژیم آنکارا را پاسخگوی ستم های رژیم عثمانی می دانست اکنون با دولت ترکیه آشتی کرده است و کالاهای ترکیه سیل آسا به جمهوری ارمنستان سرازیر می شوند و پول های جمهوری ارمنستان نیز مانند ریگ بیابان به بانک های ترکیه واریز می شوند و در این میان تنها چیزی که هیچ سخنی از آن نیست دشمنی ارمنی ها و ترک ها و پان ترکیسم است! جمهوری تاجیکستان که کشوری فارس زبان است نفت و گاز خودش را می فروشد و در برابر از ترکیه کالا می خرد و اگر روزی یک میلیاردر فارس زبان تاجیک به کشور ترکیه برود و یک پان ترک تهیدست ایرانی بگوید که من ترک هستم و آن میلیاردر تاجیک فارس زبان است، پس باید با من دوست باشید و با او دشمن! سران آنکارا غش غش به او می خندند! در ترکیه هیچکس یک میلیاردر فارس زبان را رها نخواهد کرد تا با یک ترک تهیدست برای زبانش دوست باشد! ترازوی دوستی در آنکارا و باکو و عشق آباد پول است نه زبان! فارسترین فارس های پولدار تهرانی و اصفهانی هم اکنون در استانبول زندگی شاهانه برای خود درست کرده اند و ترکترین ترک های ایرانی در ترکیه و جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکمنستان اگر زندانی یا اردوگاهی نشده باشند برده وار کار می کنند تا از گرسنگی نمیرند البته با دستمزدی بسیار کمتر از یک کارگر بومی!

  اما چگونه تنها کسی که از پان ترکیسم نوپدید ایرانی بیشترین سود را می برد رژیم ایران بر باد ده جمهوری اسلامی است؟ نخست آن که رژیم در میان ترکان همه کاسه کوزه ها را بر سر فارس ها و زبان فارسی می شکند و خود را تبرئه می کند! با برپائی وبلاگ ها و وبسایت های جعلی و هزار و یک ترفند دیگر و به یاری پان ترک نماهای دروغین وزارت اطلاعات رژیم این پندار یاوه را برای ترک زبانان تبلیغ می کند که ریشه همه بدبختی های ترکان زبان فارسی است! دلیل بیکاری زبان فارسی است، دلیل گرانی زبان فارسی است، دلیل تورم زبان فارسی است، دلیل کمبود مسکن زبان فارسی است، دلیل فساد اداری و رشوه خواری زبان فارسی است، دلیل فقر زبان فارسی است، دلیل بیماری زبان فارسی است، دلیل زلزله زبان فارسی است، دلیل سیل زبان فارسی است، دلیل ترافیک زبان فارسی است و دلیل همه بدبختی ها تنها یک چیز است و آن هم زبان فارسی است! و رژیم نیز در این میان هیچ کاره بوده و صد در صد بی گناه است!

  پان ترک نماهای دروغین وزارت اطلاعات در وبلاگ ها و وبسایت های خودشان پیاپی می گویند که پارس آوای سگ است، پس پارس ها همان فارس ها هستند و سگ هستند! ای فارس سگ حیا کن – مملکتو رها کن! البته در این ناسزانامه های پان ترک نماهای دروغین وزارت اطلاعات روح الله خمینی فارس سگ نیست! رفسنجانی هم فارس سگ نیست! احمد جنتی هم فارس سگ نیست! مصباح یزدی هم فارس سگ نیست! اسدالله لاجوردی، علی فلاحیان، محمد محمدی ریشهری، داود رحمانی، محمد محمدی گیلانی، حسینعلی نیری، علی یونسی، محمد مقیسه، مصطفی پورمحمدی، حسین شریعتمداری، حسین طائب و دیگر سران جنایتکار رژیم ولایت فقیه هیچکدام فارس سگ نیستند! و فارس سگ تنها مردم ندار و گرسنه و تشنه و بی خانمان و سوخته از بی آبی و کویر نشین یزد و کرمان و سیستان و سمنان و خراسان و کباب شده در آتش آفتاب سوزان آن سرزمین ها هستند!

  البته این کاسه های داغتر از آش وزارت اطلاعات رژیم که سنگ ترکان را به سینه می زنند حتی یک بار نیز از ترکانی که هر شکنجه ای را در زندان های رژیم کشیده اند و یا اعدام شده اند یاد نمی کنند، از کشتار زندانیان در زندان تبریز در تابستان 67 گرفته تا جنایات دیگر رژیم درباره ترکان و هزاران تن از ترکانی که اکنون در زندان ها و شکنجه گاه های رژیم له می شوند نه نامی می برند و نه یادی می کنند و تنها کاری که ماموریت دارند انجام دهند بدگوئی از فارس زبان ها با رکیکترین و زشتترین واژه ها است! روح انگیز دهقانی ترک، اسمر آذری ترک، ثریا ابوالفتحی ترک، منیره برادران ترک، الناز بابازاده ترک، هانیه فرشی ترک، کتایون آذرلی ترک، رامین پوراندرجانی ترک، شبنم مددزاده ترک، فرزاد مددزاده ترک، پیمان عارف ترک و ………. هیچ جائی در نوشته ها و گفته های مزدوران پان ترک نمای وزارت اطلاعات ندارند!

  سود دیگری که رژیم از پان ترکیسم ایرانی می برد هرز شدن نیروهای ترک ها و فارس ها در بحث های دور و دراز و بیهوده ای است که هیچ سودی نه برای ترکان دارند و نه فارس ها. کشمکش بر سر آن که فلان استخوان پوسیده که در فلان دهکوره به همراه چند سنگ و کلوخ پیدا شده است آیا با ترکان ارتباط دارد یا نه؟ و یا سخن احمد کسروی تبریزی که درباره زبان آذری در کتاب زبان پاک نوشته است درست است یا نه؟ و گفتارهای بیهوده دیگری از این دست به جای پرداختن به ده برابر شدن بهای نان در بیست و چهار ساعت در سایه علفمند کردن یارانه ها! و هزاران بدبختی دیگر به سود چه کسی جز رژیم اهریمنان دوزخی می انجامند؟

  پان ترک نماهای دروغین وزارت اطلاعات سپس نام فارسی به روی خود گذاشته و این بار پانفارس! می شوند و ترکان از همه جا بی خبر را ناسزاباران می کنند! ………. شما ترکا یادتون رفته که اجداد دور شما چادر نشین بودند و برای غارت به ایران هجوم آوردند؟ ………. شما ترکا همان مغولانی هستید که ایران را ویران کردین و خونی که در رگهای شماس بیشتر غلظت مغولی داره تا ایرانی ………. تاریخ ایران را به دقت مطالعه کردیم، مملو بود از خیانت ها و خباثت های قوم منحوس ترک ………. واقعا شما ترک ها به چی افتخار می کنین؟ به چنگیز خان مغول جد اعلاتون؟ به آقا محمد خان قاجار که هفت من چشم مردم را درآورد باهاش مناره ساخت؟ به ترکان وحشی غزنوی؟ به ترکان وحشی سلجوقی؟ به شاه سلطان حسین صفوی عیاش ابله که برای اولین بار در تاریخ ایران از افغان ها شکست خورد؟ به طایفه منحوس قاجار؟ به سردار ملی ترسو که در باغشاه از ترس خودشو خیس کرد و تمام افرادشو به محمد علی شاه ترک خرتر از خودش تسلیم کرد؟ به مردم تبریز که به جای مبارزه از ترسشون جلوی پای پاسکویچ روس گاو کشتن؟………. بابا خرتر از شما ترکا مگه خری هم تو دنیا پیدا میشه؟ ………. ترکا خرن، گاو منن، هنوز کلاس اولن ……….

  همان کسی که دو دقیقه پیش به فارس ها می گفت: فارس سگ این بار پس از تغییر نام به ترکان می گوید: ترک خر! البته در این ناسزانامه های پانفارس نماهای دروغین وزارت اطلاعات حضرت ایة الله العظمی دیکتاتور! علی خامنه ای ترک خر نیست! صادق محصولی دژخیم خونخوار و دزد میلیاردر رژیم ولایت فقیه نیز ترک خر نیست! محمدعلی نصرتی دژخیمی که آدم کشتن برایش از کشتن مگس آسانتر است نیز ترک خر نیست! آخوند علی مشکینی که سال ها رئیس مجلس خفتگان! بود نیز ترک خر نیست! آخوند عبدالکریم موسوی اردبیلی که سال ها رئیس قوه قضائیه رژیم بود نیز ترک خر نیست! آخوند محسن مجتهد شبستری امام جمعه آشغال تبریز که تاکنون هشتصد میلیارد تومان برای ساختن نمازخانه ای الکی در کنار ارک تبریز به باد داده است نیز ترک خر نیست! شیخ صادق خلخالی، یحیی رحیم صفوی، آخوند غلامرضا حسنی، آخوند محمدرضا میرتاج الدینی و دیگر سران جنایتکار رژیم ولایت فقیه هیچکدام ترک خر نیستند! و ترک خر تنها مردم ندار و گرسنه و بی خانمان و سرمازده و درمانده و دردمند آذربایجان و اردبیل و زنجان و قزوین و گنبد کاووس و دیگر بخش های ترک زبان ایران ویران شده به دست رژیم دزدان سر گردنه هستند!

  سرانجام سردمداران رژیم دژخیمان ستمگر بدانند که دست به هر فریبی بزنند جز نابودی فرجامی ندارند و همه مردم ایران چه ترک و چه فارس رژیم گندیده و پوسیده ولایت فقیه را چنان نیست و نابود خواهند کرد و لاشه پلشت آن را به زباله دان تاریخ پرتاب خواهند کرد که کوچکترین پس مانده ای از آن بر جای نماند. جناب آقای خامنه ای ( داهی بوننان بویانا بیر کسه آمر دییسن – وقت قورتاردی نفس چکماغا قادر دییسن )
  و البته پس از نابودی رژیم سر تا پا لجن جمهوری اسلامی پان ترکیسم نوپدید ایرانی در چهره کنونی نیز که واکنش و گریزگاهی روانی در برابر رژیم ولایت فقیه است به همراه پان های دیگر خود به خود از میان خواهد رفت و همه ایرانیان با دوستی و همیاری برای آبادی ایران در سایه اندیشه خردمندانه خواهند کوشید.

 16. babak Says:

  با عرض سلام . لطفا» این نامه را تا آخر بخوانید . این نامه ای است که فاصله ی بین ظلم و عدالت را به شما نشان خواهد داد . دوست گرامی من بابک هستم و 26 سال سن دارم و اهل کشور آذربایجان ( آزربایجان ) جنوبی هستم که فعلا» در اشغال ایران است . امروز روز راهپیمایی ما بود . امروز روزی بود که قرار بود برای دفاع از دریاچه ی ارومیه ( اورمو گلی ) در خیابان جمع شویم . من و همه شاهد بودیم که ماموران سوریه ای و عرب در لباس فرم یگان ویژه ی ایران ، مردان ، دختران و بچه های آزربایجان را به گلوله میبستند – کتک میزدند – در روی زمین با بدن خونین میکشیدند . این بود کشور ایران 5000 ساله ؟ شما که حکومتتان سرباز هایش را از اعراب گدایی میکنید و خود توان مقابله با ما را ندارد . در رسانه هایتان میگویید آزربایجان کشور 20 ساله است . آن بی شعوری که این حرف را میزند باید بداند که آزربایجان در اشغال شوروی بود . آزربایجان حتی قبل از بابک آزربایجان بود . روزی شوروی آن را اشغال کرد – روزی اعراب وحشی – روزی ارامنه و امروز حکومت فاسد ایران . چگونه میتوانید بگویید که آزربایجان سر ایران است ؟ ما که زبانمان با مردم آزربایجان شمالی یکی است چگونه میتوانیم سر شما باشیم . به خدا تاریخ را نخوانده اید . به خدا تاریخ تحریف شده ایران را خوانده اید . و ای برادر و خواهر ترک که خودت را ایرانی میدانی : بدان که ما تاریخ هزاران ساله داریم ( از قبل از تشکیل شوروی و از زمان بابک و حتی سالها قبل از آن ) . ما با مردم مسلمان ایران دوست هستیم ولی این دلیل نمیشود که بر روی واقعیت پرده بکشیم . کسی که جدایی میخواهد ، کار زشتی نمیکند بلکه خواسته ی او بر حق است . حال ای مسلمان برادر و همسایه آذربایجان و ای ایرانی عزیز اگر میخواهید برای این نامه پیام بفرستید >> قبل از هرچیز خدا را بالای سرتان ببینید و بعد فکر کنید که اگر آزربایجان بماند یا جدا شود چه چیز نصیب شما میشود .؟ آیا شما طالب حق نیستید ؟ چقدر گفتید که اسرائیل فلسطین را اشغال کرده ؟ حال در برابر اشغال گری کشور خود بی تفاوت هستید ؟ اگرمیگویید ما آزربایجانی ها ایرانی هستیم پس چرا آثار باستانی یافت شده در این دیار حرف شما را رد میکند ؟ شما را به خدا مطالعه کنید و بعد جواب بنویسید ( شما و خدا و وجدانتان )

  • دوراندیش Says:

   بابک عزیز ، شما فکر کنم از بغل کاخ دیکتاتور آذربایجان روسیه (اران سابق ایران ) ، الهام علی «اف» داری این نظر رو مینویسی. این نظر به درد همون «افهای» روسی میخوره که هنوز بعد از 150 سال خواب الحاق آذربایجان به روسیه رو میبینند.

 17. تبریزی Says:

  دوست گرامی، بابک، خواهشمندم شما و همۀ کسانی که این نوشته را می خوانند تا پایان آن را بخوانند تا فاصلۀ میان خرد و نابخردی را بدانند!

  1- همۀ ایران در اشغال ترکی به نام خامنه ای است که با فرمان او همان یکان ویژه با همان مأمورانی که شما از آنها یاد می کنید زنان، دختران، مردان، پسران و کودکان تهرانی و شیرازی و اصفهانی و رشتی و فارس و کرد و ترک و بلوچ و عرب و گیلک و ترکمن و ………. را به گلوله می بندد و این ترک دوست داشتنی! و بسیار مهربان! بسیار بیش از ترکان فارس ها را هم کشته است و هم در زندان ها و شکنجه گاه هایش هر بلائی بر سر آنها آورده است.

  2- دوست گرامی، برای دیگرانی که نیروهای سرکوبگر رژیم را در شهرهای ترک نشین ندیده اند شما می توانید هزاران داستان بسازید اما برای بینندگان این ناکسان نه! همه می دانند که فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان شرقی سردار سرتیپ مسعود خرم نیا ترک است و فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی سردار سرتیپ محمدعلی نصرتی ترک است و امام جمعۀ اورمیه آخوند غلامرضا حسنی ترک است و امام جمعۀ تبریز آخوند محسن مجتهد شبستری ترک است و پلیس ضد شورش ترک تبریز و پلیس ضد شورش ترک اورمیه فارس نیستند بلکه ترک هستند!

  3- من می پذیرم که کشوری به نام جمهوری آذربایجان را سازمان های جهانی به رسمیت شناخته اند اما کشور من در آوردی جمهوری آذربایجان جنوبی! را که حتی تندروترین دوستان پان ترک از آن نام نمی برند و ساخته و پرداختۀ ذهن پندارباف شماست چه کسی جز شما در جهان به رسمیت شناخته است؟!

  4- دوست گرامی، شما که پیاپی دم از جدائی و تجزیه و ………. با هزار و یک فلسفه بافی خنده دار می زنید روشن کنید کسانی که با دستاویز خشکیدن دریاچۀ اورمیه خیزشی را در شهرهای ترک نشین بر ضد رژیم خامنه ای ترک آغاز کرده اند و بیشترین پیشتیبان آنها نیز فارس ها هستند کی و کجا از جدائی و کشورتراشی و دیوارکشی های هیتلری میان ترک ها و فارس ها سخن گفته اند که شما سنگ آنها را به سینه می زنید؟

 18. تبریزی Says:

  این آگهی در هزاران برگ در شهر تبریز پخش شده است، نخست آن را باهم می خوانیم:

  همشهریان تبریزی

  در اعتراض به خشکاندن دریاچۀ اورمیه و رد شدن لایحۀ دو فوریتی طرح آبرسانی به آن در مجلس، در اعتراض به دستگیری صدها نفر از هموطنان اورمیه ای و تبریزی معترض به خشکاندن دریاچه، در اعتراض به سیاست های نابودسازی میراث مادی و معنوی آذربایجان توسط حاکمیت مرکزی، همه با هم در اعتصاب عمومی کسب و کار و بازار، روز شنبه مورخۀ 12 شهریور 1390 و تجمع مسالمت آمیز همان روز، ساعت 18 و یا 6 بعد از ظهر در ( راسته کوچه ) تبریز شرکت خواهیم کرد.

  این که این آگهی خوب است یا بد است یا درست است یا نادرست است به کنار، پرسش این است که در کجای این آگهی و آگهی های همانند و تظاهرات مردم تبریز و اورمیه کوچکترین سخنی از آذربایجان جنوبی و آذربایجان شمالی و اشغال آذربایجان به دست ایران! و جدائی و تجزیه و کشورتراشی و دیوارکشی های هیتلری میان ترک و فارس و پان ترکیسم و پان فارسیسم و ………. گفته شده است؟

  خواب دیدن آن هم با چشمان باز تا کی؟!

 19. تبریزی Says:

  فیلم بخشی از تظاهرات مردم تبریز که در آن شعارهای زیر شنیده می شود:

  دوروب، باخان، بی غیرت ( کسی که بایستد و بی تفاوت نگاه کند بی غیرت است )

  اورمو گولی جان وریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وریر ( در حالی که دریاچۀ اورمیه دارد جان می کند، مجلس به کشتن او فرمان می دهد )

  اورمو گولی سوسوزدی، آذربایجان اویانماسا اوتوزدی ( دریاچۀ اورمیه تشنه است و اگر آذربایجان بیدار نشود بازنده است )

  این که این شعارها درست هستند یا نادرست هستند و یا می شد شعارهای بهتری داد و ………. به کنار، باز پرسش این است که در کجای این شعارها و تظاهرات کوچکترین اثری و سخنی از آذربایجان جنوبی و آذربایجان شمالی و اشغال کشور آذربایجان جنوبی! از سوی کشور اشغالگر ایران! و جدائی و تجزیه و کشورتراشی و دیوارکشی های هیتلری میان ترک و فارس و پان ترکیسم و پان فارسیسم و ………. وجود دارد؟ در تظاهرات مردم اورمیه و تبریز تنها چیزی که یافت نمی شود پان ترکیسم و شعارهای دوستان نازنین پان ترک است که به گفتۀ زیگموند فروید بنیانگزار دانش روانکاوی در جهان، با چشمان باز دارند خواب می بینند!

  خواب دیدن آن هم با چشمان باز تا کی؟!

 20. hadi Says:

  من که به شخصه تصوير خوشي از پيوستن سبز با آذربايجان ندارم. مگر 32 سال پيش همه ي مردم دست در دست هم نداديم؟؟؟ مگر 32 سال پيش حکومت مستبدي را واژگون نساختيم؟؟ پس چه شد؟ چرا بعد از واژگوني حکومت استبدادي، آذربايجان و ملت تورک بيگانه شد تا به امروز؟؟
  از کجا معلوم اين اتفاقات دوباره تکرار نخواهد شد؟

  • دوراندیش Says:

   بگذارید همه باهم از دست جمهوری اسلامی خلاص شویم . به شما قول میدهم مردم ترک عموما فریب تبلیغات پان تورکهای روسی را نخورده اند و در ایرانی آزاد و آباد فدرالیسم خود را خواهند داشت .

 21. تبریزی Says:

  دوست گرامی، hadi ، شما به وبلاگی لینک داده اید که از سری وبلاگ های بلاگفا است، گذشته از این که بسیاری از وبلاگ های سایت بلاگفا که با پوشش ضد رژیم بودن و یا پان ترک بودن و ………. برپا می شوند از وبلاگ های جعلی دستگاه های اطلاعاتی رژیم هستند این وبلاگ با آن که برای اندیشه های پان ترکی برپا شده است نام پیشه وری را به روی خودش گذاشته است، اما آیا پیشه وری پان ترک بود؟ من کاری با درست بودن و یا نادرست بودن اندیشه ها و کارهای پیشه وری ندارم اما بهتر است که شما و دیگر دوستانی که مانند شما می اندیشند دربارۀ پیشه وری بررسی موشکافانه ای انجام دهند، نخست آن که سید جعفر جوادزاده معروف به پیشه وری اهل خلخال از سیدها بود و همۀ سیدها از دیدگاه علم الانساب عرب به شمار می روند نه فارس یا ترک! دوم آن که سید جعفر جوادزاده معروف به پیشه وری مارکسیست بود، من دربارۀ ارزیابی و پذیرفتن یا نپذیرفتن فلسفۀ مارکسیسم گفتاری را باز نمی کنم چون جای آن اینجا نیست اما در هیچ کجای جهان هیچ مارکسیستی بوم گرا ( ملی گرا – ناسیونالیست ) نیست و کارل مارکس فیلسوف و اندیشمند نامدار آلمانی که بنیانگزار فلسفۀ مارکسیسم است یک تک میهن ( اینترناسیونالیست ) بود نه یک بوم گرا! هرگز کارل مارکس مانند آدولف هیتلر پیرو نژادپرستی و بوم گرائی نبود و هرگز اندیشه های کارل مارکس و مارکسیست ها با بوم گرائی سازگار نیست، از این روی چگونه گروهی از دوستان نازنین پان ترک از یک سو سخنان بوم گرایانه می گویند و می نویسند و از سوی دیگر پیشه وری را که اندیشه هایش با این دوستان در تضادی قطعی است الگوی خود می نامند؟!

  دوست گرامی، hadi ، همین رویداد دربارۀ ترکان دیگری که مارکسیست بودند نیز روی می دهد، مانند صمد بهرنگی نویسندۀ سرشناس ترک و تبریزی که مارکسیست بود اما پان ترک نبود و یا علیرضا نابدل که با نام اوختای سروده هائی را سروده است و از بنیانگزاران سازمان چریک های فدائی خلق ایران در زمان رژیم پادشاهی است و مارکسیست بود و نمی توانست پان ترک باشد چون مارکسیسم و پان ترکیسم سازگار نیستند، بهروز دهقانی، مرضیه احمدی اسکوئی و بسیار کسان نیز ترک و مارکسیست بودند و پان ترک نبودند، پس چگونه کسی می تواند پان ترک باشد و به کسانی برای ترک بودنشان سرافراز باشد که اندیشه هائی سرتاپا وارونه با پان ترکیسم و هر گونه بوم گرائی داشتند؟ سید جعفرجوادزاده معروف به پیشه وری رهبر فرقۀ دموکرات آذربایجان در زمان رژیم پادشاهی که کوچکترین باوری به پان ترکیسم و پان فارسیسم و پان های گوناگون دیگر نداشت چگونه می تواند مایۀ سرافرازی پان ترکانی باشد که اندیشه هایشان با پیشه وری در ناسازگاری بی چون و چرا است؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: