۱۱سپتامبر۱۹۷۳: تصاویری دلخراش از کودتای آمریکایی در شیلی

برای آن که آن یازده سپتامبر دیگر را از خاطر نبریم و فکر نکنیم فقط یک یازده سپتامبر وجود دارد . خیر، مدتها قبل از 11 سپتامبر 2001 یک 11 سپتامبر دیگر در خاطره جهانیان ثبت شده بود و آن روز کشته شدن آلنده رئیس جمهوری شیلی در کودتای آمریکایی سال 1973 است . مباد که سپتامبر  سیاه 1973 را هرگز از خاطربریم  همانگونه که 28 مرداد 1332را . در این روز ارتش  شیلی به پشتیبانی آمریکاییها در کودتایی خونین آلنده رییس جمهور قانونی شیلی را سرنگون کردند . ژنرالها کاخ ریاست جمهوری را که محل اقامت آلنده بود بمباران هوایی کردند و  اورا به قتل رساندند. ژنرالهای فاشیست به رهبری پینوشه کنترل دولت را در دست گرفتند و در هفته های بعد هزاران نفر از روشنفکران و دانشجویان بیرحمانه در استادیوم سانتیاگوتیرباران شدند یا زیر شکنجه  به قتل رسیدند . در زیر تصاویری از این کودتای خونین را میبینید:

آلنده در حال دفاع از کاخ ریاست جمهوری در برابر حمله ارتش شیلی ، لحظاتی قبل از کشته شدن در بمباران هوایی

آلنده در حال دفاع از کاخ ریاست جمهوری در برابر حمله ارتش شیلی ، لحظاتی قبل از کشته شدن در بمباران هوایی

پینوشه رهبر کودتا لحظاتی پس از سرنگونی و کشتن آلنده همراه همقطاران فاشیست خود

تصویری از دستگیری گسترده روشنفکران و دانشجویان و فعالان کارگری در شیلی

کتابسوزان پس از کودتا

تیرباران دستگیرشدگان در خیابان

اجساد کشته شدگان در خیابان به حال خود رها شده است

لحظاتی قبل از اعدام در زیرزمینهای خونین استادیوم سانتیاگو

لحظاتی قبل از اعدام در زیرزمینهای خونین استادیوم سانتیاگو

در انتظار شکنجه یا اعدام در استادیوم سانتیاگو چند روز پس از کودتا

در انتظار شکنجه یا اعدام در استادیوم سانتیاگو چند روز پس از کودتا

استادیوم سانتیاگو، دستگیرشدگان تحت نظارت کودتاچیان ، در زیرزمینهای خونین این استادیوم نیروهای آمریکایی پینوشه برای روزها بی وقفه در حال اعدام و شکنجه مبارزان سیاسی بودند

دستگیری گسترده مخالفان کودتا در خیابانها

دستگیری گسترده مخالفان کودتا در خیابانها

بمباران کاخ ریاست جمهوری شیلی توسط نیروی هوایی کودتاچیان برای کشتن آلنده

حمله به کاخ ریاست جمهوری شیلی توسط کودتاگران آمریکایی

لحظات آخر قبل از اعدام توسط کودتاچیان آمریکایی در استادیوم مخوف سانتیاگو

Advertisements

برچسب‌ها: , , , ,

14 پاسخ to “۱۱سپتامبر۱۹۷۳: تصاویری دلخراش از کودتای آمریکایی در شیلی”

 1. omid Says:

  chera ne mishe dar fisbok gozasht??

 2. Hassan Says:

  Khob Chile bad az 37 sal darayeh democracy mibasheh o shoareh marg bar Amrica ham nemidahand o keshvareshun dar haleh roshdeh , o amrica ham motahedeh keshvareshun hast.

  • دوراندیش Says:

   ولی دوست عزیز این دلیل نمیشود که خط بطلان بر جنایات کودتای آمریکایی سال 1973 بکشیم و آن را فراموش کنیم . این بی احترامی به هزاران نفر از روشنفکران و دانشجویان شیلی است که جان خود را در آن کودتا از دست دادند. این شهدا همچون دیگر شهدای آزادی در جهان محترمند و همیشه در خاطر ما خواهند ماند.

 3. محمد Says:

  کودتا کودتاست، سیاه ترین جنایت بشر علیه بشریت
  چه آمریکایی باشه مثل شیلی یا 28 مرداد و چه سپاهی باشه مثل خرداد 88
  این بشر خرفت کی میخاد بفهمه لذت داشتن تنها در کنار شادی دیگران لذتبخش خواهد بود.

 4. mike Says:

  هی آمريکايی آمريکايی بگيد تا جونتتون در بياد. حتماً مردم شيلی لياقت آلنده رو نداشتن همونطور که مردم ايران لياقت شاه رو نداشتن.در ضمن اين پينوشه به قول شما آمريکايی ! در نهايت تسليم رأی مردم شد ولی احمدی نژاد چی؟ گر چه من موسوی رو بهتر از ا.ن. نميدونم و هيچوقت در هيچکدوم از رأی گيری های قلابی اين رژيم شرکت نکردم.

 5. Amir Says:

  دوست گرامی، در این مطلب که آمریکا در کودتا علیه دولت مصدق دست داشت سوال و شکی نیست. اما بهتر است شما مقداری تاریخ را دقیقتر مطالعه کنید.
  کودتای تدارک دیده شده آمریکا در 25 مرداد رخ داد و شکست خورد. در فاصله مابین 25 تا 28 مرداد، روحانیت شیعه (از جمله بروجردی، بهبهانی، کاشانی و خمینی) بود که با دیدن حکومت غیر مذهبی مصدق، موقعیت خود را که محصول سادگی عوام و خرافه پرستی رواج داده شده بود، در خطر می دید، و وجود حکومت سلطنتی را برای بقای خود لازم می دانست، با ارتش پهلوی همکاری کرده و علنا از شاه حمایت می کند که این خود باعث عدم حمایت مردم (خرافه پرست و آخوند پرست) از مصدق و پیروزی کودتا شد. در واقع دولت آمریکا در کمال ناباوری، شاهد به موفقیت رسیدن این کودتا بود. خاطرات ایزنهاور را بخوانید.

 6. مزدک Says:

  اقای مایک و امیر خان این کودتای انتخاباتی در ایران نیز زیر نظر لز فراماسونری گحجتیه» به استاد اعظمی مصباح یزدی بود ملاقات های برادران فراماسونی لاریجانی در چند سال پیش در لندن با مقامات انجا که از انها میخواست بر علیه خاتمی و به نفع جناح انها همکاری کنند و مطالب ان در روزنامه های ایران انتشار پیداکرد و ……
  مزدک

 7. بی نام Says:

  دوست عزیز از اینکه آزاد اندیش هستید ممنون …..کاش امکان به اشتراک گذاشتن مطالب خودتون رو هم فراهم کنید …..دیگه کمتر سایتی این امکان رو نداره……موفق باشید

 8. طه Says:

  برای امیر که میفرمایند کودتای آمریکایی در 25 مرداد شکست خورد عرض میکنم که بله، شکست خورد. اما خود روزولت در تهران ماند و نقشه جانشین خود را اجرا کرد که در آن نقشه جانشین، بیش از همه، تیمسار زاهدی سهیم بود و در مرحله بعد، لات و الواتی همچون شعبان بی مخ؛ نه روحانیت.
  این روزها در این که آیت الله کاشانی و اطرافیانش دل خوشی از کودتا داشتند، شکی نیست. آنها مصدق را ضد اسلام میدانستند و از هیچ کمکی هم برای پیشبرد اهداف کودتا دریغ نکردند و خود کاشانی هم در مصاحبه هایی بعد از کودتا، این را با افتخار تمام اعلام کرد. اما باید بدانیم که با این که خودش هم میگفت که کودتا را پیش برده است، در واقع کلاس زیادی برای خودش گذاشته است. آن طرح کودتا و آن عملکرد و آن زمانبندی دقیق، در دنیا فقط از مغز روزولت میتوانست دربیاید که مأمور کودتای ایران بود و پس از او، فقط یک قدرت پرجذبه نظامی میتوانست آن هدف را به انجام برساند.
  و این را هم به یاد داشته باشیم که آیت الله خمینی آن زمان حرفی برای گفتن نداشته و اصولاً در زمان حیات مرحوم آیت الله بروجردی و مرجعیت مطلق ایشان، خمینی هیچ دخالت مستقیمی در امر سیاست نداشت و گاهی نظریات خودش را مطرح میکرد و آن هم نه در سخنرانی های بزرگ و بلکه فقط در مجلس درسش.
  استناد عرایض من در قسمت کودتا، به کتاب «همه مردان شاه» است و در نقش آقای خمینی، به کتاب خاطرات مرحوم آیت الله منتظری.
  —–
  این را هم باید اضافه کنم که کودتای شیلی، یکی از تلخترین کودتاهای سراسر تاریخ معاصر ماست، که با موفقیت انجام شد و خونهای بیگناه زیادی را به زمین ریخت که مسؤولینش حداقل میتوانند به گناه خود اعتراف کنند و از دنیا معذرت بخواهند. هرچند که خون و جنایت در همه جا و توسط هر کسی که مرتکب آن بشود و با هر هدفی که انجام شود، محکوم است و مطرود.
  به قول اشتفان تسوایگ، نویسنده بزرگ اتریشی، «آدمكشي هرگز دفاع كردن از مكتبي نيست. آدم كشتن است و بس…»

 9. AntiRacist Says:

  دست بردارین تاریخ رو تحریف نکنید ای کمونیزم ستیزان
  ای کسانی که تنتان بلرزه در می آید هرجا و هر وقت نام کمونیزم را میشنوید
  ای نوکران کثیف امپریالیزم خونخوار
  حیف در زمانی زندگی میکنم که کمونیزم جوانه ی نحیفی بیش نیست
  آلنده هم مثل دیگر کمونیست ها به خاک و خون کشیده شد توسط امپریالیزم آمریکا

  چند مقاله بیاورم که آلنده اعلام میکنه کمونیسته و شما حتی یک بار هم نام کمونیست رو نمیارید؟

  مرگ بر موسوی قاتل کمونیستها در دهه 60
  مرگ بر خامنه ای جلاد
  سرنگون باد جمهوری اسلامی به دست کارگران

  نوکران امپریالیست نژادپرستان سبز خود را با جنبش سبز مقایسه میکنند
  آنهم با شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران
  غزه ی آزادیخواه الهام بخش تمام مبارزان دنیاست ای ابلهان
  خوشحالیم که کارگران هیچوقت به صف شما سبزاللهیا نمیپیوندند
  هاها

  • دوراندیش Says:

   «حیف در زمانی زندگی میکنم که کمونیزم جوانه ی نحیفی بیش نیست»

   دوست عزیز از زمان فروپاشی کمونیسم شوروی کمونیسم تبدیل به یک جوانه نحیف شد . علتش را میدانید چرا؟ چون حزب کمونیست شوروی با سرمایه عظیمی که از غارت اموال بزرگترین کشور جهان به دست می آورد احزاب کمونیست را زنده نگاه میداشت . درست مثل ایران که سرمایه نفت ملت را صرف گسترش تروریسم در جهان میکند و نگاه داشتن احزاب اسلامی در سراسر جهان . به محض اینکه کمونیسم شوروی سقوط کرد آن احزاب هم از بین رفتند. حتی احزاب مخالف کمونیسم شوروی نیز بقای خود را مدیون شوروی بودند چون دلیل وجودی آنها مخالفت با کمونیسم شوروی بود نه مبارزه کارگری . در نتیجه به محض سرنگونی کمونیستها آنها نیز دلیل وجود خود را از دست دادند . پس از سرنگونی جمهوری اسلامی همین سرنوشت در انتظار همه نهضتهای اسلامی در جهان نیز خواهد بود.

 10. AntiRacist Says:

  نوکران امپریالیست نژادپرستان سبز خود را با جنبش آلنده ها* مقایسه میکنند

  اصلاح شود

 11. آریو Says:

  چه خوب گفت محمد:
  این بشر خرفت کی میخاد بفهمه لذت داشتن تنها در کنار شادی دیگران لذتبخش خواهد بود.
  چقدر عالی گفت. راست گفت.

 12. 2010 in review « انقلاب سبز مردم ایران Says:

  […] 11 سپتامبر: تصویر دلخراش آلنده لحظاتی قبل از کشته شدن در … September 2010 13 comments and 3 Likes on WordPress.com […]

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: